Avaleht / Uudised / Tööelu blogi

Persoon: Sten Weidebaum – Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse teabejuht

02.08.2019


Kus oli teie esimene töökoht ja mis on sellest kõige kirkamalt meelde jäänud?

lmselt oli väga paljude minuealiste üks esimesi töökohti Eesti Õpilasmalev. Malevasuvi andis esimese tõsise (koos)töökogemuse. Kibekiirel heinateol veeres koorem koorma järel küüni ette, kuid malevale iseloomulikus koostöövaimus saadi nendega hõlpsasti hakkama. Usun, et sarnase innuga sünnib ka laulu- ja tantsupidu – osalejad pingutavad ju oma rühma või koori nimel kõige muu kõrvalt tõepoolest tohutult palju. Ning tõenäoliselt ongi see just igaühe isiklik panus ja pühendumine, mis laulu- ja tantsupeod meile nii omaks ja oodatuks teeb.

Mis on kõige kaalukam asi, mida mõni ülemus, alluv või kolleeg on elus õpetanud?

Mul on olnud õnn teha koostööd väga erinevate eriliste inimestega, kellelt kõigilt on midagi õppida. Laulu- ja tantsupeod toimuvad 10 aasta jooksul neljal korral ning see tähendab, et suur osa meeskonnast vahetub üsna lühikese aja tagant. Ühest küljest tähendab see pidevalt uusi olusid – iga uus kunstiline toimkond toob kaasa oma meeskonna, oma visiooni ning ootused tugistruktuuridele. Teisest küljest tähendab see pidevalt uusi väljakutseid – vajadust kiiresti muutuvates oludes kohaneda ning ennast pidevalt arendada, et ühtse meeskonnana aina uuteks väljakutseteks valmis olla.

Üks õpetus, mille olen saanud ja mida alati püüan järgida, puudutab ettevalmistust. Nii, nagu ehituse puhul toetub kõik vundamendile, nii on igas töös oluline alustada vettpidava kontseptsiooni ja lähteülesande sõnastamisest. Tugeva ja selgeks mõeldud kontseptsiooni taustal saab hõlpsasti kõiki järgmisi küsimusi kaaluda ja häid otsuseid langetada. Samuti meeskonda ühtsete eesmärkide nimel koondada ning vajadusel ka uusi inimesi meeskonnaga kiiresti liita.

Kui oleksite saanud noorele tööelu alustavale iseendale midagi soovitada, siis mis see oleks?

Ma arvan, et see soovitus sobib tegelikult igale tööteed alustavale noorele: maailmas elab üle 7 miljardi inimese, kes kõik on unikaalsed ja tähelepanuväärsed. Keegi ei soovi oma meeskonda lihtsalt üht säravat tähekest. Tööle asudes tuleb aru saada, mida meeskond sinult ootab, ja oluline on mõista, et üksi ei saavuta keegi mitte midagi. Vaja on teha meeskonnatööd ja meeskond on nagu kett – täpselt nii tugev, kui on tema kõige nõrgem lüli. See tähendab, et lisaks omaenda tegemistele peab olema valmis vajaduse korral ka kolleege toetama, sest edasi saab liikuda ainult meeskonnana üksteise tugevusi parimal moel ühendades.

Tark on hiljemalt enne tööleasumist õppida hästi tundma nii kella kui ka kalendrit ning anda endale aru, et ühe viivitus või hilinemine tähendab enamasti asjatut viivitust tervele organisatsioonile.

Nimetage kolm asja, mida töö on õpetanud?

Lihtsad sõnumid. Oma töös puutun iga päev kokku teada-tuntud tõsiasjaga, et info teekond allikast vastuvõtjani on igal tasandil keerukas protsess – isegi näost näkku vestlustes on tavaline see, et ütlejal tuleb sõnadest puudu ja kuulaja tähelepanu hajub. Valmistumine. Iga otsuse kvaliteet sõltub otseselt info hulgast, mida õnnestub enne otsustamist koguda. Hindan neid, kes on valmis otsustusprotsessis ka ebameeldivaid või ebapopulaarseid küsimusi esitama, sest kokkuvõttes sünnivad seeläbi paremad otsused. Väga ohtlik on meeskondlikult liigselt vaimustuda mõnest toorest ideest, sest nii on oht koos ideega läbi lasta ka pimedad nurgad, kuhu idee säras ei taibatud vaadata või lausa keelduti vaatamast. Kaasamine. Meeletus infovoos, milles päevast päeva toimetame, on hindamatult tähtis õigeaegne ja tark kaasamine.

Milline on olnud kõige ohtlikum või pingelisem tööalane juhtum?

Laulu- ja tantsupidude korraldamise juures on sage valupunkt halastamatult lühike aeg otsuse ja tagajärje vahel. Eriti keeruliseks muutub olukord siis, kui ka aega otsustamiseks ja info kogumiseks on vähe. Ilmselt võib üheks pingelisemaks hetkeks tööalaselt pidada 2017. aasta noorte tantsupeo „Mina jään“ teisele etendusele eelnevaid tunde, mil öösel kiiresti muutunud ilmaprognoos tõi varahommikuks lauale vajaduse kaaluda etenduse ärajätmist. Kaasatud osapooli oli palju ja otsus mõjutas samuti väga suurt hulka inimesi – osalejaid, pealtvaatajaid jne.

Tagantjärele tarkusena võin täna öelda vaid seda, et olen äärmiselt tänulik meeskonnale, kes sel hetkel väga tõhusalt koos tegutses ning vaatamata tugevale stressile ka koos püsis. Tohutu rõõm on noortest, kes just selles hetkes leidsid raskest olukorrast kõige imelisema väljapääsu, kogunesid Vabaduse väljakule ja andsid seal oma tantsuga sisu peo juhtmõttele „Mina jään“.

Missugused töised harjumused on aidanud kaasa edu saavutamisele?

Info maht, mis iga laulu- ja tantsupeo lähenedes koguneb, on väga suur ning selles orienteerumiseks on oluline selgeks teha nn suur pilt ning luua enda jaoks loogilised seosed eri teemade ja valdkondade vahel. Tähtis on pidevalt kohal olla ning hoida end lakkamatult uueneva infoga kogu aeg kursis.

Tänapäeval ei ole võimalik eeldada, et keegi absoluutselt kõike teaks. Oluline on leida häid ja pädevaid allikaid, kelle poole eri küsimustes pöörduda.

Valmistumist ei saa üle hinnata. Mida põhjalikumalt ükskõik millise ülesande täitmise eel valmistuda, seda paremad on tulemused. Loomulikult on siingi vaja silmas pidada, et keskendutaks siiski ainult olulisele ega kuhjataks end üle materjaliga, mida hallata ei suudeta. Sageli piisab, kui on teada, kust vajalikul hetkel pädevat infot saab ning millised on kõige tõhusamad kanalid vajaliku infoni jõudmiseks – on see siis e-kiri, päring andmebaasi, telefon või raadiotelefon.

Mida soovitate alustavale ametikaaslasele?

Ära karda küsida – kui sa ise asjast aru ei saa, siis ei ole sul võimalik seda ka järgmistele veenvalt selgitada.

Pühendu jäägitult – kui sinu töö sind köidab, on seda kohe kaugele näha.

Ole kohal – oma rollist lähtuvalt pead olema vastavalt olukorrale nii ämblik võrgus kui ka kärbes seinal.

Foto: Riina Varol

Tagasi
Persoon: Sten Weidebaum – Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse teabejuht
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks