Menüü

Avaleht / Uudised / Kõik uudised

Kas pean minema tagasi tööle?

11.05.2020


Lugeja küsib: Eriolukorra tõttu oli meie restoran kinni poolest märtsist aprilli lõpuni, sest ei lubatud kliente saalis teenindada. Minu tööks oli just klientide teenindamine saalis. Nüüd, mai keskpaigast hakkab juba restorani taas kliente vastu võtma ning tööandja kutsus mind tagasi tööle. Samas ei ole koroona oht täiesti möödas, mul väiksed lapsed kodus ja vanemad, kes kuuluvad riskirühma. Kas ma ikka pean tööle minema? Tööandjal pole niikuinii veel täies mahus tööd anda. Kas võiksin nõuda tööandjalt, et ta hoiaks mind veel tööootel ja kutsuks tööle need, kellel väikseid lapsi pole?


Vastab Ene Olle, Tööinspektsiooni nõustamisjurist:
Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) kohaselt peab tööandja pakkuma Teile kokkulepitud tööd ning Teie peate oma tööülesandeid täitma. Kui tööandjal kokkulepitud tööd pakkuda ei ole, kuid Teie olete valmis tööd tegema (küsisite tööandjalt tööd, kuid ta ütles, et pole anda või andis teada, et tuleb kodus olla kuni tööle kutsutakse), siis maksab tööandja Teile selle aja eest Teie keskmist töötasu vastavalt TLS § 35-le. 

Kui nüüd olukord muutus ja tööandjal on tööd anda ja ta kutsub Teid tööle, siis peate asuma täitma oma tööülesandeid (TLS § 15). Kui kardate veel COVID-19 võimaliku nakatumise tõttu tööle minna, siis arutage oma mured tööandjaga läbi. Pöörduge tööandja poole (näiteks e-kirja teel) ning paluge selgitust, milliseid meetmeid tööandja on kasutusele võtnud töökeskkonnas viiruse leviku tõkestamiseks. Kui leiate, et kasutuselevõetud meetmed ei ole piisavad, siis andke sellest tööandjale teada, tuues pöördumises välja konkreetsed rikkumised ning andke mõistlik aeg nende kõrvaldamiseks.

Kui Te ikka ei soovi tööle naasta, saate kokku leppida, millistel tingimustel ja kui kaua Te veel töölt eemal olete. Soovitav oleks sellised kokkulepped sõlmida kirjalikult. 

Kui ikkagi tundub, et COVID-19 ohu tõttu Te tööle naasta ei soovi ja tööandjaga töölt eemal olemiseks sobivat kokkulepet ei saavuta, peate otsustama, kas lõpetate töösuhte omal soovil (TLS § 85 lg 1) teatades sellest tööandjale ette 30 kalendripäeva (TLS § 98 lg 1) või palute lepingu lõpetamist kokkuleppel tööandjaga (TLS § 79).

Vaata ka:

Foto: Pixabay

Tagasi
 Kas pean minema tagasi tööle?
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks