Avaleht / Uudised / Nädala küsimus ja vastus

Kumb lehepuhur on töötajale ohutum, kas bensiiniga või akuga töötav?

14.10.2019


Lugeja küsib: Sel sügisel pean jälle töötama lehepuhuriga mitu päeva järjest ja peaaegu terve tööpäeva. Päeva lõpuks tundsin kätes surinat ja torkeid ning nahk oli justkui tundetu. Rääkisin tuttavaga, kes peab ka lehepuhuriga töötama, tal selliseid probleeme pole. Kas vahe võib olla selles, et mul on bensiinimootoriga käeshoitav lehepuhur, temal aga akuga? 

Vastab Rein Reisberg, Tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant: Surin ja torked kätes võivad viidata sellele, et nende põhjuseks võib olla lehepuhuri tekitatud vibratsioon. Kui võrrelda analoogilise õhuvooluga, kuid erinevate jõuallikatega lehepuhureid, siis bensiinimootoriga puhuri vibratsioonitase on poole võrra suurem. Täpsemad andmed konkreetse puhuri vibratsioonitaseme kohta leiab kasutusjuhendist. Terviseprobleemide ennetamiseks tasub mõelda madalama vibratsioonitasemega puhuri kasutamisele või puhuri kasutamise aja lühendamisele. 

Tervisekahjustuste ennetamisel on akutoitega puhuril veel üks, kuuldav eelis. Selleks on väiksem müratase. Lehepuhurite kasutusjuhenditest võib leida nii müraemissiooni ümbritsevasse keskkonda kui ka helirõhutaseme kasutaja kõrva juures. Analoogilise õhuvooluga puhurite puhul võib nende tasemete vahe olla umbes 10 dB(A). See tähendab, et akutoitega puhur tekitab umbes kolm korda vähem müra kui bensiinimootoriga. Lisaks kuulmiskahjustuse väiksemale ohule võib väiksem müratase vähendada ka probleeme töötamiskoha lähedal viibijatega, keda kordades kõrgem müratase võib häirida. 

Akutoitega lehepuhuril on töötervishoiu osas veel mõned eelised. Nendega töötamisel ei teki vingugaasi sisaldavaid heitgaase ja nende kaal on väiksem, eriti kui kasutatakse vööle kinnitatavat akut.

Foto: Pixabay

Tagasi
Kumb lehepuhur on töötajale ohutum, kas bensiiniga või akuga töötav?
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks