Avaleht / Uudised

Kuidas mõjutab kontori värvilahendus sinu töövõimet?

11.03.2015


Kui sinu kontori seinad on värvitud ühtlaselt betoonivärvi halliks nagu sõjalaevad või vangikongide seinad, siis on aeg muutusteks.

Entrepreneur.com on kokku võtnud Texase Ülikoolis läbi viidud uuringu tulemused, millest selgub, et ühtlaselt hallid, beežid ja valged kontorid kutsuvad inimestes esile kurbust ja suisa depressiooni – seda eriti naiste seas. Mehed aga tunnevad ennast halvasti kontorites, mille värvilahenduses on kasutatud lillasid või oranže toone.

Mitmed varasemad uuringud on näidanud, et värvid ei mõjuta ainult meie tujusid, vaid ka produktiivsust. Olenevalt värvigammast - kas halvemuse või paremuse poole. Seetõttu oleks mõistlik töökoha kujundamisel lähtuda värvidest ja toonidest, mis tõstavad inimeste töövõimet ning sütitavad neid olema loovad.

Värvid nagu kosutav roheline ja rahustav sinine parandavad efektiivsust ning keskendumisvõimet. Samuti tekitavad need värvid üleüldist heaolutunnet. Uuringust nähtub, et roheline või sinine värvipalett kontoris muudab töötajad õnnelikumaks ja produktiivsemaks.

Punast värvi seostatakse aktiivsuse, ärevuse ja intensiivsusega. Punane värv tõstab vererõhku ja südamelöökide sagedust. Seega sobib punast kasutada kontoris, juhtudel, kui millelegi on kindlasti tarvis töötajate tähelepanu juhtida.

Pehmet kollast on psühholoogid seostanud aga optimismi, värskuse ja energilisusega. Kollane värv päästab valla innovaatilised ideed, mistõttu on seda värvitooni sageli kasutatud ruumides, kus töötavad näitlejad, kirjanikud, disainerid ja teised professionaalid, kes peavad pidevalt midagi uut välja mõtlema.

Siiski ei ole võimalik väita, et ainult ühe konkreetse värvitooni kasutamine kontoris aitab töötajatel tõsta produktiivsust. Värvitoonide valik sõltub ka sellest, millised on kontoris tööle hakkavate inimeste iseloomud ja tööülesanded. Seega tuleks töötajad kontori kujundamisse kaasata, et igaüks saaks oma privaatse töökoha puhul kasutada värvitoone, mis neid inspireerivad ning õnnelikumaks muudavad.

Mida peaks silmas pidama kontori värvilahenduse valimisel

  • Sinine on tuntud kui suurepärane produktiivsuse tõstja. Sinised toonid on rahustavad ning aitavad töötajatel keskenduda parajasti käsil olevate tööülesannete täitmisele. Sinist võiks kasutada kogu kontoris ning kombineerida seda teiste värvitoonidega vastavalt iga töötaja soovidele.
  • Roheline sobib inimestele, kel tuleb töötada pikki tunde. Roheline värv ei väsita silmi ning aitab püsida virgena.
  • Kollane on optimistlik värv, mis motiveerib loovinimesi. Kui kontoris on vajalik luua loovat õhkkonda tuleks arvestada kindlasti ka kollase värviga
  • Kui tööl tuleb olla füüsiliselt aktiivne on parim valik punane värv. Punane sobib ka ruumidesse, kus on tarvilik millelegi tähtsale tähelepanu osutada.

Allikas: Entrepreneur.com

Foto: SXC/Sundeip Arora

Tagasi
Kuidas mõjutab kontori värvilahendus sinu töövõimet?
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks