Tööinspektsioon viis eelmise aasta novembris läbi sihtkontrolli rehvivahetuse teenust pakkuvates ettevõtetes, et tööõnnetusi ennetada ja tööelu paremaks muuta. Sihtkontrolli käigus kontrolliti 62 ettevõtet, kokku leiti 176 puudust, ettekirjutusi koostati 25 ettevõttele.
Autoremondi ja -hooldusega tegelevates ettevõtetes on juhtunud tööõnnetusi kukkudes, pea äralöömise tagajärjel, eseme alla jäämisel, võõrkeha silma sattumisel.
Tööinspektorid pöörasid erilist tähelepanu isikukaitsevahendite kasutamisele ja hoiustamisele, ohumärgistuse olemasolule, ohtlike kemikaalide anumate märgistusele ning töökeskkonna riskianalüüsile.
Mida rehvivahetuse teenust pakkuvates ettevõtetes jälgida?
- Ohumärguanded
Ohumärguanded, millega esitatakse vajalik ohutusteave või tegevusjuhis, aitavad ära hoida tööõnnetusi. Ohumärguannete kasutamise nõuded töökohas on sätestatud Sotsiaalministri 30.11.1999 määrusega nr 75 „Ohumärguannete kasutamise nõuded töökohas“.
Ebatasasuse, näiteks treppide esimeste ja viimaste astmete märgistamine
- Isikukaitsevahendid
Tööandjal tuleb anda töötajale isikukaitsevahendid ning korraldada nende hooldus ja puhastus oma kulul. Tagatud peab olema isikukaitsevahendite arvestus, hoiutingimused ning regulaarne kontroll ja hooldus. Sihtkontrolli ajal esines olukordi, kus nt kõrvaklapid asetsesid töölaual muude esemete vahel ja olid määrdunud.
- Silmadušš
Rehvide vahetamisega seotud tööde käigus võib töötaja silma sattuda võõrkeha (nt kuivanud pori, tööprotsessi käigus eraldunud puru vms). Ka ohtlike kemikaalidega töötamisel on oluline, et töökohas saaks vajadusel silmi loputada silmadušiga (silmaloputusvahendiga). Voolava veega kraan on samuti sobiv, kuid kraanikauss peab asetsema lähedal.
- Ohtlike kemikaalide märgistus
Ohtlike kemikaalide käitlemisel kasutatavad seadmed, nõud ja muud töövahendid peavad olema märgistatud või selgelt eristatavad. Kui hoida ohtlikku kemikaali joogitaaras (nt limonaadi või vee pudelis), võib olukord halvasti lõppeda. Esines olukordi, kus märgistus oli olemas, aga maha kulunud ega olnud enam loetav.
Soovitame sihtkontrolli tulemuste põhjal tööandjatel:
- Hoida töökeskkonna riskianalüüs vastavuses tegeliku töökeskkonnaga. Töökeskkonna riskihindamine on pidev protsess.
- Märgistada ohutusmärkidega töökohtadel ohtlikud kohad, kasutada isikukaitsevahendite kandmise kohustusmärke.
- Pöörata tähelepanu silmaduši olemasolule, selle asukoha märgistusele.
- Varustada töötajad vajalike isikukaitsevahenditega ja tagada, et neid kasutataks. Olemas koht nende hoidmiseks ja hooldamiseks.
- Jälgida, et ohtlike kemikaalide anumad oleksid selgelt ja arusaadavalt tähistatud.
Kõik artiklid