Avaleht / Uudised

Tööminutid: töölepingute kollektiivne ülesütlemine

13.01.2015


Käesoleva nädala Tööminutite saates rääkis Tööinspektsiooni nõunik Niina Siitam töölepingute kollektiivsest ülesütlemisest.

Aega-ajalt läbib meediat teade, et üks või teine ettevõte koondab suurel hulgal töötajaid. Sõltuvalt ettevõtte suurusest võib koondamisele kuuluvate töötajate arv ulatuda sadadesse.

Kui lühikese aja jooksul koondatakse suurem hulk töötajaid, ongi tegemist töölepingute kollektiivse ülesütlemisega ehk kui koondamise tõttu lõppeb tööleping:

  • 5 töötajaga ettevõttes, kus töötab keskmiselt 19 töötajat;
  • 10 töötajaga ettevõttes, kus töötab keskmiselt 20-99 töötajat;
  • 10 protsendi töötajatest ettevõttes, kus töötab 100-299 töötajat;
  • 30 töötajaga ettevõttes, kus töötab keskmiselt vähemalt 300 töötajat.

Seadus on üsna detailselt sätestanud tööandja kohustused, mida ja kuidas tuleb töölepingute kollektiivne ülesütlemine läbi viia.

Tööandja peab:

  1. Aegsasti konsulteerima usaldusisiku või tema puudumisel töötajatega. Konsulteerimise eesmärk on jõuda kokkuleppele ülesütlemiste ärahoidmiseks või töötajate arvu vähendamiseks.
  2. Andma konsulteerimiseks usaldusisikule või töötajatele kogu vajaliku teabe ehk informeerima kavandatavast kollektiivsest ülesütlemisest. Andmeteks on: ülesütlemise põhjused, töötajate üldarv ja ametinimetused; töötajate, keda kavandatakse koondada, arv, ametinimetused ja valikukriteeriumid, töölepingute ülesütlemise ajavahemik.
  3. Saatma andmetest ärakirja Töötukassale.
  4. Kohtuma usaldusisiku või töötajatega ja võtma vastu nende ettepanekud töölepingute kollektiivse  ülesütlemise kohta.
  5. Esitama töötukassale andmed ja usaldusisikule ärakirja konsulteerimise tulemuste kohta.

Mida oleks soovitav tööandjal ette võtta, kui on teada, et ees ootab kollektiivne töölepingute ülesütlemine? Milliseid tähtaegu tuleb järgida? Millistel puhkudel võib tööandjat karistada? Kuula värsket Tööminutite saadet ja saa vastused nendele ja mitmetele teistele antud teemat puudutavatele küsimustele.

Saade "Tööminutid" on Kuku raadios eetris igal esmaspäeval kell 10.00–10.15. Saade jagab praktilisi näpunäiteid päevakajalistel teemadel nii tööandjale kui ka töötajale. Räägitakse töö- ja puhkeajast, töölepingu seadusest ja kõigest muust, mis töösuhetes küsimusi tekitab. Saatejuht on Tööinspektsiooni teavituse peaspetsialist-nõunik Niina Siitam. Saade valmib koostöös Tööinspektsiooniga.

Allikas: Kuku raadio

Foto: SXC/Svilen Milev

Vaata lisaks ka Tööelu portaali teemalehte kollektiivlepingu kohta.

Tagasi
Tööminutid: töölepingute kollektiivne ülesütlemine
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks