Tööinspektsioon kontrollis tööohutust 88 puidutööstusettevõttes. Kokku tuvastati 497 puudust ja ettekirjutusi tehti 61% kontrollitud ettevõtetest. Vaid 10% kontrollitud puidutööstusest ei tuvastatud ühtegi sihtkontrolliga seonduvat puudust.
Tööinspektsiooni järelevalve osakonna juhataja Silja Soone sõnul on puidutööstus tööõnnetuste sageduse vaates üks ohtlikematest tegevusvaldkondadest. „Ei saa kindlasti rahul olla olukorraga, kus vaid 10% sihtkontrolli käigus kontrollitud ettevõtetel oli kõik korras,“ ütles ta.
Enam kui pooltes ettevõtetes puudusid ohutusmärgid kohtades, kus peab kasutama isikukaitsevahendit. 19% puidutööstuse ettevõtetel oli korraldamata töökeskkonna riskianalüüs, 35% see Tööinspektsioonile edastamata või 42% ettevõtete riskianalüüs vajas täiendamist. Puidutööstustes võib töö käigus sattuda silma võõrkeha, seetõttu peab silmaloputusvahend olema kiirelt kättesaadav. 34% ettevõtetes silmaloputusvahend puudus.
Töövahendite puhul kontrolliti kaitsepiirete või kaitseseadiste olemasolu. 69% ettevõtetes puudusid töövahendiga ohtlikku kokkupuudet vältida aitavad kaitsepiirded. Suuremalt jaolt olid töötajale väljastatud isikukaitsevahendid ja neid ka kanti, probleeme esines alla 15% ettevõtetest.
Olmeruumidega oli üldjoones hästi, kuid mõningaid puudus siiski oli. Mõnes ettevõttes polnud töötajatel riietus- või puhkeruumi ja 10% ettevõtetes oli probleeme pesemise võimaldamisega.
Sihtkontrolli tulemustest lähtuvalt soovitame:
- Hoidke töökeskkonnariskianalüüs vastavuses töökeskkonnaga;
- Teavitage Tööinspektsiooni, kui riskianalüüsi käigus selgus kantserogeenide või mutageenidega kokkupuute oht;
- Kontrollige regulaarselt, kas tööprotsessis kasutatavatel töövahenditel on vajalikud kaitseseadised ja kas need on töökorras;
- Märgistage ohutusmärkidega töökohtade ohualad, kus on kohustuslik kasutada isikukaitsevahendit;
- Varustage töötajad vajalike isikukaitsevahenditega ja nende hoidmiseks ja hooldamiseks oleva kohaga;
- Hoidke nähtaval kohal esmaabiandja nimi ja telefoni number ja hädaabi number 112;
- Võimaldage töötajatele puhtad ja piisavalt ventileeritud olmeruumid.
Puidutööstuses registreeriti eelmisel aastal 356 tööõnnetust, millest 92 olid rasked ja 263 kerged.
Carolin Liis Tamm
Kommunikatsioonispetsialist
Kõik artiklid