Menüü

Avaleht / Uudised

Kas vanemahüvitise järel peab alati vana töökoha tagasi saama?

09.11.2020


Lugeja küsib: Olen hetkel alla kaheaastase lapsega kodus, aga vanemahüvitis lõpeb kohe ja soovin oma töökohale naasta. Kirjutasin ülemusele oma soovist. Ta vastas, et ootab mind tööle, kuid sama tööd ta tagasi andma ei pea, sest mu laps on üle 1,5 aasta vana ja ta pakub mulle täiesti teist tööd. Küsingi nüüd teilt, et kas nii ongi seaduses kirjas ning tööandja ei pea tõesti mulle minu lepingujärgset tööd tagasi andma? Kas pean lahkuma töölt omal soovil, kui ma tööandja poolt pakutud tööd ei taha vastu võtta? 

Vastab Helena Ilves, Tööinspektsiooni nõustamisjurist: Tööandja pole Teile õiget infot andnud. Töölepingu seaduse § 12 ütleb, et töölepingut saab muuta ainult poolte kokkuleppel. Seega ei muutu töötaja töölepingu tingimused kehtetuks siis, kui laps saab 1,5 aastaseks. Tööleping on kehtiv seni, kui töölepingu pooled seda ei muuda. 

Kui tööandja soovib muuta töölepinguga kokku lepitud tööülesandeid või muuta töö tegemise asukohta, töötasu vms, tuleb selleks saavutada töötajaga kokkulepe. Kui töötaja pole nõus töölepingut muutma, jääb kehtima varem kokkulepitu. 

Lapsehoolduspuhkuselt naasva töötaja tööleping on säilinud muutmatuna, see tähendab, et tal on õigus jätkata samal tööl samade tingimustega (tööülesanded, koormus, töötasu jne) mis enne puhkusele minekut. Tööandja ei saa keelduda töötajat tööle tagasi võtmast või nõuda temalt uute tööülesannete täitmist. Kui tööandjal pole kuidagi võimalik kokkulepitud tingimustel tööd edasi anda (samu tööülesandeid samas mahus, sama töötasu eest vms), siis tekib koondamissituatsioon. 

Koondamisel tuleb arvesse võtta koondamise erisust – vastavalt töölepingu seaduse § 89 lg 5 on koondamise korral eelisõigus tööle jääda töötajal, kes kasvatab alla kolmeaastast last. Nimetatud eelisõigus kehtib võrreldavatel ametikohtadel. Koondatavate ringi kindlakstegemisel võetakse ennekõike aluseks ettevõtte asjakohane üksus, sarnaste tööülesannete ring ja/või töötajate kategooria. 

Enne töölepingu ülesütlemist koondamise tõttu peab tööandja pakkuma töötajale teist vaba töökohta, kui seda on. Kui tööandjal töötajale tööd pakkuda ei ole või kui töötaja keeldub talle pakutavast teisest tööst, ei pea töötaja töölt lahkuma n-ö omal soovil, vaid ta tuleb koondada. Kui aga töötaja võtab pakutava teise töö vastu, tuleb töölepingus teha vastavad muudatused ehk koostada töölepingu lisa ja töösuhe jätkub. 

Seega saate oma tööandjale teatada (soovitatavalt kirjalikult), et Te pole pakutava teise töökohaga nõus ning soovite omal töökohal jätkata. Lapsehooldusuhkuselt tööle naastes ei pea töötaja leppima ükskõik millise tööga või omal soovil lahkuma. Tööandjal tuleb pakkuda töölepingus kokkulepitud tööd ning kui see pole võimalik, peab ta alustama koondamisprotseduuriga – esmalt pakkuma teist tööd, millest töötajal on õigus keelduda, seejärel esitama töötajale ülesütlemisavalduse ehk koondamisteate etteteatamistähtaegu järgides ning töölepingu lõppedes maksma koondamishüvitist.

Foto: Pixabay

 

Tagasi
Kas vanemahüvitise järel peab alati vana töökoha tagasi saama?
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks