Menüü

Avaleht / Uudised

Kas töötajatele isiklike desovahendite jagamine liigitub töökeskkonnaga seotud kuluks või erisoodustuseks?

25.05.2020


Lugeja küsib: Soetasime ettevõttesse COVID-19 viiruse leviku tõkestamiseks suured käte desinfitseerimispudelid pumbaga. Meie töötajad käivad ka klientide juures ning on avaldanud soovi, et nad saaksid kliendi juurde minnes käekotti või taskusse panna väiksema pudeli desoainet. Oleme ettevõtte poolt valmis need kõigile töötajatele soetama, sest peame sellist kulu mõistlikuks. Kuid kas võib juhtuda nii, et seda kulu ei loetagi töökeskkonnaga seotud kuluks, vaid erisoodustuseks? Kas peame siis ikkagi töökeskkonna riskianalüüsi muutma?

Vastab Piret Kaljula, Tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant: Kuna tööandja soovib vältida tööülesannete täitmisel nakatumise ohtu, on töökeskkonna riskianalüüsi täiendamine igati asjakohane.

Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse eesmärgi ja mõtte kohaselt otsustab tööandja töökeskkonna riskianalüüsi tulemusel, milliseid desinfitseerimisvahendeid on vajalik soetada ja kasutada. Küsimusest on näha, et tegelikult on töökeskkonna riske sisuliselt juba hinnatud ning jõutud järeldusele, et kui kontorites on töötajate jaoks olemas suuremas pudelis desinfitseerimisevahendid, siis tuleb tööandjal anda töötajatele ka väiksemas pakendis (nt pudelis) desinfitseerimisvahendeid, mida saaks kasutada tööülesannete täitmisel väljaspool kontorit.

Märgin, et tööandjal on kohustus pidada arvestust isikukaitsevahendite väljastamise üle, kuid desinfitseerimisvahendite üle arvestuse pidamine ei ole kohustuslik.

Siiski, kui tööandja eesmärk ja soov on laiem ehk anda desinfitseerimisvahendid töötajatele kasutamiseks ka töövälisel ajal nt kodus siis võib tegemist olla erisoodustusega.

Maksustamisega seotud küsimusi on pädev kommenteerima Maksu- ja Tolliamet. Töötervishoiuga seotud kulude maksustamist on käsitletud Maksu- ja Tolliameti kodulehel lingil https://www.emta.ee/et/ariklient/tulud-kulud-kaive-kasum/erisoodustus/tootervishoid

Maksustamisega seotud täpsemate küsimuste tekkimisel saab helistada Maksu- ja Tolliameti ärikliendi infotelefonile 880 0812

Vaata ka:

Foto: Pixabay

Tagasi
Kas töötajatele isiklike desovahendite jagamine liigitub töökeskkonnaga seotud kuluks või erisoodustuseks?
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks