Avaleht / Uudised

Töötajad ja tööandjad räägivad vähist töökeskkonnas – kuidas hoida enda ja kolleegide tervist?

20.12.2018


Valminud on uus töötervishoiu ja tööohutuse video, mis räägib töökeskkonnas esinevast vähiriskist, selle tuvastamisest ja maandamisvõimalustest. Videos jagatakse nõu, kuidas kaitsta töötajate tervist. Õppevideot on hea kasutada töökeskkonnas töötervishoiu- ja tööohutusalase juhendamise abimaterjalina.

Eesti probleemiks on elanikkonna suhteliselt sage haigestumine ennetatavatesse pahaloomulistesse kasvajatesse ja suhteliselt suur vähisuremus. Vähki haigestumine on tõusuteel ning vähi esmajuhtude arv suureneb Eestis jätkuvalt, kuigi ligi 40% uutest vähijuhtudest on võimalik vältida. Vähiriski ennetamisel  on oluline roll tervisekäitumuslikel valikutel, aga ka töökeskkonnas esinevatel ohuteguritel.

Täiskasvanud inimene veedab väga suure osa oma ajast tööl ning seepärast on töökeskkonna tingimustel tervisele ka suur mõju. Vähk on Euroopa Liidu riikides peamine tööga seotud terviseprobleem ning hinnanguliselt on vähk kõige sagedasem tööga seotud surmajuhtumite põhjustaja Euroopa Liidus. Vähi põhjuste väljaselgitamine võib olla probleemne, kuna paljudel juhtudel ilmneb pahaloomuline kasvaja alles 20–30-aasta möödumisel kokkupuutest kantserogeeniga. Väga paljudel juhtudel on töö- ja elukeskkonnaga seotud vähktõve tekitajateks kemikaalid. Lisaks vähile võib kokkupuude kemikaalidega põhjustada ka palju teisi tõsiseid tervisehäireid nagu hingamisteede haigused ja neuroloogilised häired. Sellega kaasnevad kannatused töötajatele ja nende lähedastele, elukvaliteedi ja heaolu langus ning halvimal juhul isegi surm.

Valdavat osa tööst põhjustatud kasvajatest on võimalik ennetada, kui on teada põhjuslik seos töötaja võimaliku haigestumise ja kasvajat tekitava ohuteguri vahel. Seetõttu on ülioluline vähendada töökeskkonna ohutegurite mõju ning võtta kasutusele vajalikud ohutusmeetmed. Selles on suur roll nii tööandjal kui töötajal endal.

Head vaatamist!


Video tootis agentuur La Ecwador ja rahastas Euroopa Sotsiaalfond.

Tagasi
Töötajad ja tööandjad räägivad vähist töökeskkonnas – kuidas hoida enda ja kolleegide tervist?
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks