Menüü

Avaleht / Uudised

Millist lepingut töö tegemiseks sõlmida?

19.10.2017


Oktoobris alanud Tallinna Ülikooli ja Tööinspektsiooni koostöö raames lahkavad tudengid tööeluga seotud küsimusi, lootuses leida neile vastuseid. Sel korral on vaatluse all töö tegemiseks sõlmitavad lepingud - täpsemalt töölpeing ning töövõtuleping.

Käid aktiivselt töövestlustel ja lõpuks näkkaski üks magus koht ja sind oodatakse tööle. Tööülesanded on mitmekesised ja ei jõua ära oodata, et saaks asuda palka välja teenima. Veel enne seda, kui koidab päev, mil sammud seada uude kontorisse, heliseb telefon ja saad kõne Maarikalt, kes on firma personaliosakonna spetsialist. 

“Palun saada mulle oma meiliaadres, elukoht ja isikukood, siis saadan sulle meilile tõõvõtulepingu allkirjastamiseks.” Töövõtuleping? Mis asi see on? Kammid kiiresti peas läbi kõik kuuldud info lepingute kohta. Ema töötab töölepinguga ju, isa ka.. vist ? Mis vahet neil on, miks nad minuga sõlmivad tööVÕTUlepingu?

Jah, tõenäoliselt su ema ja isa töötavad tõesti töölepingu alusel. Tööd tehakse reeglina töölepingu alusel. Kuid ära muretse, töövõtuleping ja käsundusleping on ka täiesti okeid ja legaliseeritud lepingud. Töövõtu- ja käsundusleping sõlmitakse tavaliselt tähtajaliselt ja siis kui sa osutad teenust, nt oled sa osav it-valdkonnas ja valmistad erinevatele ettevõtetele veebilehti või on sul suurepärased oskused lastega ning ürituste ajal hoiad peole tulnud vanemate lapsi.

Küll aga enne kui saadad Maarikale allkirjastatud töövõtulepingu tea seda, et sul ei ole õigus saada puhkust. Su vanemad töötavad töölepingu alusel ja seega on neil õigus saada tasustatud puhkust. Samuti on neil kindlalt paika pandud töö tegemise aeg, ületunnitöö on piiratud ning ka puhkeaeg on kehtestatud. Tõõvõtu- ja käsunduslepinguga tööd tehes võib nõuda sult töötamist piiramatult ja puhkeaega ette määratud ei ole.

Kui sul tekib tööandjaga vaidlusi, siis nende lahendamiseks võid pöörduda kohtusse. Lisaks kohtule võivad pöörduda töövaidluskomisjoni ainult need töötajad, kellega on sõlmitud tööleping. Töötades töövõtu- või käsunduslepingu alusel ei ole töötellija asi kuidas tagad enda ohutuse töötamise ajal.  Samas ei laiene sulle piirangud lepingu lõpetamisel. Lepingu ülesütlemise seaduse aluseid need lepingud ei sätesta, puudub ka etteteatamise ja hüvitise maksmise kohustus.

Soovitan sul siiski alati eelistada töölepingut, kuid on kindlasti töid, mille tegemiseks sobivad töövõtu- ja käsundusleping isegi paremini. Tähtis on see, et sa teaksid, mis on nende erinevused ja alati loeksid lepingu enne allkirjastamist vähemalt korra läbi!

Vaata lisaks ka Tööelu teemalehte töölepingust ja selle tunnustest ning töö tegemiseks sõlmitavate lepingute kohta.

Foto: openaccessbpo.com/blog/5-types-ineffective-call-center-team-leaders

 

 

Tagasi
Millist lepingut töö tegemiseks sõlmida?
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks