Avaleht / Uudised

Juhtunud, kuid võinuks juhtumata jääda

19.01.2017


Uuest aastast hakkab jälle Tööelu portaalis regulaarselt ilmuma rubriik "Juhtunud, kuid võinuks juhtumata jääda", milles on vaatluse alla võetud üks reaalses elus juhtunud tööõnnetus. Tööinspektsiooni spetsialist analüüsib juhtunud õnnetust ning juhib tähelepanu sellele, mida oleks saanud ning saab tööohutuse seisukohast ette võtta, et sarnaseid juhtumeid edaspidi vältida. Kasulikke näpunäited jagub nii tööandjatele kui ka töötajatele. Tööelu portaal soovib kõigile turvalist töökeskkonda.

Mis juhtus

Töötajale oli läbi viidud sissejuhatav juhendamine, esmane juhendamine töökohal ning väljaõpe, mis kestis ühe päeva. Töötaja ülesandeks oli plekkdetailide valmistamine painutuspressil.

Tööpäeva keskel tuli töötaja juurde kolleeg, kes soovis oma töö lõpetamiseks kasutada sama painutuspressi. Kuna kasutuses olevad matriitsid ei olnud kolleegile vajalike detailide jaoks sobilikud, siis lepiti kokku, et kolleeg tuleb hiljem tagasi ja vahetab matriitsid ära ning teeb oma detailid lõpuni.

Töötaja üritas kolleegil vajaminevaid detaile siiski ise painutada, pannes detaili pressi vahel natuke kaugemale, sest soovis proovida, kas nõnda on võimalik pressida. Pressi juhtimiseks kasutati jalgpedaali. Asetades detaili matriitsile oli töötaja käsi matriitsi liikumisteel. Samal ajal kaldus ta kehaga veidi ettepoole, jalg vajus pedaalile ning käsi jäi pressi vahele.

Miks juhtus

Töötaja hakkas ise proovima detailide painutamist, sest matriitsi vahetus oleks võtnud aega ning seejärel oleks ta pidanud pressi uuesti oma detailide jaoks seadistama hakkama. Töötaja oli järjekindel. Vaatamata matriitsi mitte sobivusele proovis ta ikkagi kolleegil vajaminevad detaile ise pressida.

Õnnetuse üheks põhjuseks võib olla äsja tööle asunud töötaja soov olla kiire ning abivalmis. Samas puudusid tal põhjalikud kogemused pressi kasutamiseks. Selliste õnnetuste vältimiseks on oluline, et töötaja teeks tööd, mida ta oskab ning mille tegemiseks ta on välja õpetatud.

Tööandja oli koostanud ohutusjuhendi, kus oli täpselt kirjeldatud, kuidas pressil tuleb tööd teha, juhendi koostamisel oli aluseks võetud seadme valmistaja antud kasutusjuhend. Ohutusjuhendi kohaselt tuleb painutust vajav detail asetada avatud pressi vahele, seejärel astuda eemale, väljapoole ohuala ning vajutada jalglülitit. Sellele vajutades pressib seade detailid vastavalt seadistusele.

Üheks õnnetuse põhjuseks võib olla ka see, et jalgpedaal ei olnud põranda külge kinnitatud. Töötajal oli võimalik viia jalgpedaal pressile lähemale sellisel viisil, et oli võimalik pedaalile vajutamise ajal hoida kätt pressi ohualas (matriitsi vahel).

Vaata lisaks Tööelu teemalehti:

 

 

Tagasi
Juhtunud, kuid võinuks juhtumata jääda
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks