Sotsiaalse tingimuslikkuse süsteem jõustub 1. jaanuaril 2025. See tähendab, et Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika pindala- ja loomapõhiste toetuste täies mahus saamise tingimus on seniste nõuete kõrval ka töö- ja tööhõivetingimustega seotud nõuete ja tööandja kohustuste järgimine.
Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi biomajanduse asekantsleri Madis Pärteli sõnul kehtivad need nõuded Eestis juba praegu ning midagi uut juurde ei tule. „Põllumajandustootjatel, kel on praegu töö- ja tööhõivetingimuste täitmisega korras, ei ole põhjust millegi pärast muretseda,“ lisas Pärtel. Nõuete täitmist kontrollib Tööinspektsioon senise töökorralduse alusel ning täiendavat kontrolli ei tehta. Kontrollitakse ettevõtteid ja füüsilisest isikust ettevõtjaid, kel on vähemalt üks töölepingu või võlaõigusliku lepingu alusel töötaja.
Sotsiaalse tingimuslikkuse rakendamise eesmärk on kaitsta põllumajandussektori töötajate õigusi. Süsteemi rakendamine tõstab ettevõtjate teadlikkust tööõiguse sätetest ning aitab tagada töötajate heaolu. Kui Tööinspektsioon tuvastab põllumajandusettevõttes töö- või tööhõivetingimustega seotud rikkumise, siis antakse Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ametile teada, kui suurel määral peab ettevõttele määratud pindala- ja loomapõhiseid toetusi vähendama. Olenevalt rikkumise sisust vähendatakse taotleja toetusi vahemikus 1−5%.
Sotsiaalse tingimuslikkuse nõuded on kehtestatud maaeluministri 21. detsembri 2022. aasta määruse nr 68 „Maa heas põllumajandus- ja keskkonnaseisundis hoidmise nõuded, kohustuslikud majandamisnõuded ning töö- ja tööhõivetingimustega seotud nõuded ja tööandja kohustused“ lisas.
Nõuetega saab tutvuda ministeeriumi kodulehel.
Kontakt
Heili Sõrmus, Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi kommunikatsiooninõunik, [email protected], 56228240
Siim Suure, Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi põllumajanduskeskkonnapoliitika peaspetsialist,
[email protected], 5647 4914
Kõik artiklid