Euroopa Liidus diagnoositakse igal aastal hinnanguliselt 120 000 vähijuhtu, mis on põhjustatud töökohal kantserogeenidega kokkupuutest. Eestis diagnoositakse aastas kõikidest vähidiagnoosidest umbes 800 kutsevähi juhtu, mida võib seostada töökeskkonna ohuteguritega. Kuidas kaitsta end tööl kokkupuutes kantserogeenidega?
Mis asi on kantserogeen?
Kantserogeenid on ained, ühendid ja segud, mis sissehingamisel, allaneelamisel või läbi naha imendumisel võivad põhjustada pahaloomuliste kasvajate teket või suurendada nende esinemissagedust.
Kokkupuude kantserogeenidega võib toimuda väga erinevates tegevusvaldkondades, eelkõige tööstuses, ehituses ja transpordisektoris, kuid ka mujal, näiteks laborites, iluteenuseid pakkuvates ettevõtetes jne. Kantserogeensidega kokkupuute mõju ei pruugi tervisele kohe avalduda. Töötaja ei pruugi isegi teada, et tema töökeskkonnas võib esineda ohtlikke kemikaale, mis tasapisi tema tervist igal sissehingamisel vaikselt hävitavad.
Seetõttu on siinkohal oluline roll tööandjal, kellel on kohustus riskianalüüsi käigus määrata kindlaks kantserogeenidega kokkupuute laad, ulatus ja kestus ning võtta tarvitusele vajalikud ennetavad abinõud.
Kuidas ma tean, et töökohal kasutatav kemikaal on kantserogeen?
Kemikaalide ostuga annab toote müüja kaasa ohtliku kemikaali ohutuskaardi. Ohutuskaardi 2. jagu teavitab kemikaali omadustest. Kantserogeenidest teavitavad ohulaused H350 „võib põhjustada vähktõbe“ H350i „sissehingamisel võib põhjustada vähktõbe“ või H351 „arvatavasti põhjustab vähktõbe“.
Lisaks põhjustavad kantserogeenset ohtu mõningad tööprotsessid, näiteks kokkupuude lehtpuidu (tamm, pöök) töötlemisel tekkiva tolmuga, tööprotsess, kus töötaja võib kokku puutuda sissehingatava kristallilise ränidioksiiditolmuga või tööprotsess, mille käigus võib töötaja kokku puutuda diiselmootori heitgaasidega.
Mida peab tegema, kui selgub, et kasutatav kemikaal on kantserogeen?
Kui töökohal on kasutusel kantserogeensed kemikaalid, peab tööandja esitama 30 päeva enne esmakordset kantserogeenidega töö alustamist Tööinspektsioonile teatise vastava töö alustamise kohta e-postiaadressil [email protected]. Lisainfot teatise kohta saab lugeda siit.
Tuginedes töökeskkonna riskianalüüsile, tuleb tööandjal tagada töötaja tervisekontrolli läbimine enne töö alustamist, kus töötaja tervist võib mõjutada kantserogeen. Tööandja peab pidama nimekirja töötajatest, kes puutuvad töö tõttu kokku kantserogeenidega ning seda tuleb säilitada vähemalt 40 aastat pärast töötaja viimast kokkupuudet kantserogeeniga.
Enne kemikaaliga töö alustamist tuleb tutvuda kemikaali ohutuskaardiga. Kaardilt leiab punkti 8.2 alt kemikaalitootja üksikasjaliku juhise vajalike isikukaitsevahendite kasutamise kohta. Isikukaitsevahendite kandmine on kohustuslik.
Igasugust riski aitab vähendada märgistus, mistõttu tuleb tööandjal märgistada kantserogeene sisaldavad seadmed, konteinerid, pakendid selgelt ja asjakohase ohupiktogrammiga vastavalt CLP-määrusele. Samuti tuleb märgistada isikukaitsevahendi kandmist nõudvad ohualad.
Kantserogeenidega kokkupuutuvatele töötajatele tuleb tagada juhendamine ja asjakohane väljaõpe. Töötaja peab teadma kantserogeenide mõju tervisele, kokkupuute vältimiseks rakendatavaid abinõusid, ohumärguandeid, tööhügieeninõudeid, isikukaitsevahendite, sh kaitseriietuse kasutamise eesmärki ja korda, juhiseid ohtliku olukorra tekkimisel.
Võimaliku kantserogeenide kokkupuute vältimiseks peab tööandja keelama söömise, joomise ja suitsetamise piirkondades, kus on kantserogeenidega saastatuse oht. Töötajatele peab olema tööandja poolt väljastatud asjakohane tööriietus ja hingamisteede kaitsevahendid. Tagada tuleb tänavariietuse ja tööriietuse jaoks eraldi hoiukohad ning duššidega varustatud pesuruumid. Kemikaalide käitlemiskohas peavad olema silmadušid.
Pikemalt kantserogeenidest töökohal.
Video, mida kolleegidega töökohal puhkepausi ajal vaadata: https://www.youtube.com/watch?v=WlJxCjC4bes
Oma töökeskkonna turvaliseks muutmiseks on tööandjatel võimalus tasuta kutsuda oma ettevõttesse töökeskkonna konsultant, kes annab nõu, kuidas luua ohutu ja tervist hoidev töökeskkond.