Menüü

Avaleht / Uudised

Milliseid abinõusid kasutatakse ettevõtetes libedal ajal kukkumise vältimiseks?

15.01.2016


Kõik me teame seda tunnet – järsku kaob maapind jalge alt ja järsku on jube valus. See juhtub ülikiirelt, ja enne kui mõelda või reageerida jõuad, leiad end valu kiuste püsti ajamas. Ja on hästi läinud, kui ülepea püsti tõusta suudad.

Komistamise tõttu on raskesti kukkunud töötaja, kes oli just ise vooliku põrandale laokile jätnud. Kontoriametniku tassist põrandale loksunud kohvi tõttu libisemine on lõppenud küünarvarreluu murruga. Ühes ettevõttes komistas töötaja oma tavapärasel ringkäigul aga vooliku otsa, mis oli selles kohas olnud aastast 1938. Mitte keegi ettevõttes ei olnud rohkem kui 70 aasta jooksul tähele pannud, et käiguteel olev voolik võib põhjustada kukkumist.

Libisemise ja komistamise tõttu juhtub enim tööõnnetusi. Talve tulles võtavad suuremad ettevõtted tarvitusele erinevaid meetmeid, sest iseäranis suur tõenäosus on libiseda ja kukkuda, kui õues on miinuskraadid ja kui töö toimub välitingimustes.

Kukkumisoht suureneb talvel ja välitingimustes töötades

Ent kas selle valu vastu on rohtu? Saame me seda hetke kuidagi ära hoida? Kohe kindlasti on see reaalselt võimalik. „Libisemisohtu vähendavad sobivad, libisemisvastase tallaga jalanõud. Väljas töötades tuleb kasuks, kui jalatsitele on pandud libisemistõke, eriti kui on vaja liikuda vaheldumisi libedal ja mittelibedal pinnal,“ räägib Tööinspektsiooni töökeskkonna nõustamisosakonna juhataja Rein Reisberg.

Talvel jääl liikudes on tema sõnul vajalikud ka väikesed terasnaastud jalatsite all. 
„Ka sportimisel pole talvel mõistlik kasutada suviseid jalanõusid. Näiteks jooksmine on talvel  märksa kukkumistevaesem, kui selleks kasutada spetsiaalselt välja töötatud naelakestega jooksujalanõusid,“ märgib ta ja lisab, et vähem jäisel pinnal, näiteks niiskel ja mudasel maastikul joostes sobivad ka libisemiskindla roomikuga jooksujalatsid. Ka on mõistlik kõndimisel lihtsalt mitte kiirustada ning astuda lühema sammuga. 

Küte poeesise tänava alla ja turvateibitud trepid

Kaubamaja ASi töökeskkonnaspetsialisti Jana Haugase sõnul ümbritsevad Kaubamaja osaliselt küttega tänavad, mis tagavad kliendile kuiva jala ja mugava ligipääsetavuse. „Lisaks kasutame tänaval libeduse tõrjumiseks väikese fraktsiooniga graniitgraanuleid. Turvalisuse eesmärgil oleme võtnud kasutusele ka märgistuse, nii oleme välitreppidele pannud hoiatavad teibid ning kaldteedele libisemisvastased teibid,“ sõnab Haugas, kelle hinnangul tasuks hoolikalt valida ka jalanõusid, ning alati eelistada libisemisvastast talda. Samuti ei kasutata tema sõnul Kaubamajas põrandate hooldamiseks vaha ning kaldpinnad on töödeldud vastavate vahenditega, et vältida ohuolukordade tekkimist. „Ka sisetreppide turvalisuse tagamiseks on nendel vastavad teibid ning pinnad on krobeliseks töödeldud.

Aeg-ajalt viime läbi ka erinevaid teste, et mõõta põrandate libedust ja tagada klientidele turvalisus,“ räägib Haugas.

Rimi töökeskkonna juhi Egne Kurvitsa sõnul on libeda tõttu kukkumist tööõnnetusena ettevõttes registreeritud ainult üks kord, seda kolm aastat tagasi. „See juhtus töötajaga, kes läks sisejalanõudega läbi õue taaramajja tööd tegema. Töötaja libises ja kukkus ning murdis käeluu,“ sõnab Kurvits.

Sellest lähtuvalt sai kogu ettevõttes töötajatele, kes peavad talvel õue tööle minema, muretsetud sobivad jalanõud ning veelgi rohkem pöörati sealtpeale tähelepanu majaümbruse liivatamisele.

Veel on Kurvitsa sõnul tulnud Rimis ette õnnelikke õnnetusi, kus töötajad on libeda tõttu küll kukkunud, kuid pole viga saanud. „Ka selliste juhtumite puhul oleme koheselt reageerinud ja pööranud suuremat tähelepanu majaümbruse liivatamisele,“ lisab ta.

Sobivad jalanõud ja majaümbruse hooldamine

Inimestega, kes töötavad õues, nagu näiteks Rimi kärupaigaldajad, peavad kindlasti kandma vastavalt ilmastikule sobivaid tööjalanõusid. „Loomulikult on oluline ka majaümbruse hooldamine,“ hoiatab Kurvits.

Jalatsite külge kinnitatavad jäätõkised. PM/EMF  PEETER LANGOVITS

Omniva kommunikatsioonijuhi Erki Varma sõnul liiguvad kirjakandjad oma kanderingi tehes väga palju ja iga ilmaga ning seetõttu on tänavate ja ligipääsuteede libedatõrje ettevõtte jaoks oluline teema. „Kuigi Eesti Post jagab oma kirjakandjatele jalatsite külge kinnitatavaid jäätõkiseid ning kõik töötajad on ohutusalaselt juhendatud, juhtub igal aastal siiski kirjakandjatega libeda tõttu mõni tõsisem kukkumine või õnnetus. Seetõttu kutsumegi üles kõiki kinnistute omanikke ja haldajaid omalt poolt tagama, et juurdepääs postkastile oleks kirjakandja jaoks turvaline ka libedate ilmadega,“ paneb Varma kõigile kinnistuomanikele südamele.

Autor: Tööelu.ee 

Fotod: Delfi/Eesti Ajalehed Andres Putting; PM/EMF Peeter Langovits

Vaata lisaks ka Tööelu portaali teemalehte libisemisest ja komistamisest

Tagasi
Milliseid abinõusid kasutatakse ettevõtetes libedal ajal kukkumise vältimiseks?
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks