Millised on tööalase ärakasutamise tunnused ja kuidas neid ennetada?
Hea ja õiglase töösuhte loomine saab alguse oma tööalaste õiguste tundmisest. Paljudel juhtudel ei tea töötajad oma õigusi ega oska ära tunda ohumärke, mis võivad viidata tööalasele ärakasutamisele. Tööinspektsiooni eesmärk on tõsta töötajate teadlikkust nende õigustest ja võimalikest ohtudest töökeskkonnas, nii riigisiseselt kui ka välismaale tööle asumisel.
Tööturul leidub kahjuks jätkuvalt ebaeetilisi tööandjaid, kes kasutavad töötajaid omakasupüüdlikult ära. Kuidas tööle asumisel ära tunda ohumärke? Näiteks annab tööandja teadlikult töötingimuste kohta vale informatsiooni, piirab töötaja liikumisvabadust, sunnib töötama lubatust pikemalt, ähvardab, jätab töötasu maksmata või on töökohas ebainimlikud töötingimused.
Kuidas aga ära tunda ohumärke ja olla töösuhtesse astudes teadlikum?
Pane tähele, kui tööandja püüab vastustest ja seadustest kõrvale hiilida. Näiteks ei taha sind tööandja ametlikult tööle vormistada või pakub ümbrikupalka. Töölepingu sõlmimise käigus tuleb töötasus tööandjaga kokku leppida.
Ohumärgiks võid lugeda ka internetist leitava tööandja profiili, millest on näha ettevõtte kohta levivaid negatiivseid artikleid ja sotsiaalmeediapostitusi.
Seega enne tööle asumist:
- Räägi tööandjaga üle peamised töötamisega seotud õigused ja kohustused
- Kontrolli tööandja tausta
- Sõlmi kirjalik leping
- Välismaale tööle minnes uuri sihtriigi eripärasid
Tööinspektsiooni teavituskampaania “Märka ohu märke” kutsub kõiki töötajaid ja töösuhtesse astujaid üles märkama kandideerimisprotsessis esinevaid ohumärke, mis võivad ära hoida juhtumeid, kus inimesed satuvad töötama ebainimlikesse töötingimustesse. Eriti tähelepanelikult tuleb end õiguste ja nõuetega kurssi viia välismaale tööle minnes.
Kõik artiklid