Avaleht / Uudised

Konsultant-konsulteeritav: Regina Reisig, Super Skypark

01.10.2019


Millega Super Skypark tegeleb?

Super Skypark on regiooni suurim kogupere meelelahutuskeskus, mis asub Ülemistes kaubanduskeskuses T1 Mall of Tallinn. Kokku jalgpalliväljakust suuremal alal ehk 7000 ruutmeetril laiub Euroopa suurim batuudiala, ligi 10 meetri kõrgused ronimislinnakud, interaktiivne 7D kino, 360º kino, käed-külge-teaduskeskus, kingitustepood ja pererestoran. Hoone katusel asub Euroopas ainulaadne vaateratas. Kokku töötab meil ligi sada inimest – kokkadest batuudi- ja mänguala teenindajateni.

Kuidas te Tööinspektsiooni konsulteerimisteenuse juurde jõudsite?

Tööinspektsiooni konsultanditeenusest saime teada Tööinspektsiooni kaudu ja nõustamisteenust tutvustati ka tööohutuskoolitusel. Haarasime võimalusest kohe kinni.

Kuidas konsulteerimine läks?

Konsultandi külastus oli pikalt ette planeeritud ja ajastatud nii, et külastuse ajaks oleksid kõik teenused avatud ja toimivad. Kokkulepitud päeval tuli konsultant meile külla ning me tegime ringkäigu keskuse kõigis ruumides – nii nendes, mis on mõeldud vaid töötajatele, kui ka nendes, mis on mõeldud külastajatele.

Konsultant andis juba ringkäigul tagasisidet ja nõuandeid töökeskkonna parendamiseks. Töötajad tulid samuti uudistama ja jagasid oma arvamusi töökeskkonna kohta. See on väga positiivne, et kõik töötajad saavad panustada ja nende arvamusega arvestatakse.

Sellest on väga palju abi, kui töökeskkonda tuleb vaatama oma ala spetsialist, kes oskab anda professionaalset nõu. Iga päev samas töökeskkonnas olles harjub ümbrusega ja nii ei pruugi enam märgata asju, mis vajavad parendamist.

Pärast ringkäiku keskuses arutasime konsultandiga märgatud murekohti, millele tuleks tähelepanu pöörata, ning võimalikke lahendusi. Selgitasime välja ka teemad, millega edasi tegeleda. Kasutasin võimalust küsida ära kõik küsimused, mis mul olid eelnevalt tekkinud, ja sain kohe spetsialistilt vastused.

Tõtt-öelda oli konsultandi külastus üle ootuste meeldiv ning enne kohtumist tekkinud väike hirm täiesti asjatu. Tegemist oli kasuliku külaskäiguga, mille tulemusel saime põhjaliku tagasiside töökeskkonna parendamiseks.

Mis olid suuremad muutused, mida konsultantsiooni tulemusel tegite?

Konsultandilt saime nõuandeid, mille järgi oleks kõige mõistlikum hinnata ja valida riskianalüüsi koostamiseks teenusepakkujat.

Saime nõuandeid ohutusjuhendite koostamiseks. Valisime meeskonnast välja esmaabi andjad. Esmaabivahendite kättesaadavust oleme suurendanud. Oleme märgistanud põrandal eri kõrgusega tasapinnad ja korrastanud juhtmed, et vältida komistamist ja kukkumist. Oleme üheselt mõistetavalt reguleerinud töötajate puhkepausid.

Edaspidi oskame ka ise teha keskuses ringkäiku töökeskkonna kontrollimiseks, et tuvastada varakult puudused ning need kõrvaldada. Soovime kõigi töötajate töökeskkonnaalast teadlikkust suurendada, et nad oskaksid märgata murekohti ja julgeksid neist ka teada anda.

Julgustan ka teisi konsultanditeenust kasutama. See teenus on tasuta ja pakub väärt nõuandeid töökeskkonna parendamiseks. Töötajad on meie kõige kallim vara ja seetõttu peab ka hoolitsema selle eest, et nende töökeskkond oleks ohutu, turvaline ja meeldiv. 

Konsultant Piret Kaljula, Tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant

Saime Super Skyparkist varakevadel kirja, et nad soovivad kutsuda enda juurde töökeskkonna konsultandi, kellelt saada nõuandeid töötajatele hea töökeskkonna loomiseks. Külastus toimus kevadel, kui ka vaateratas juba töötas.

Külastuse ajaks oli ettevõte juba tegutsema asunud – oli määratud töökeskkonnaspetsialist ja valitud töökeskkonnavolinik, samuti oli tehtud ettevalmistusi riskianalüüsi läbiviimiseks.

Töökeskkonnaspetsialist oligi see, kellega külastuse ajal suhtlesin. Vahetu kontakt inimesega, kes ettepanekuid ellu hakkab viima, on konsultandi seisukohast kõige parem, sest nii ei saa midagi nõustamisel räägitust kaduma minna.

Kuna ettevõttes on palju erinevaid tegevusi ning tegutsetakse suurel alal, ei ole töökeskkonna korraldamine sugugi lihtne. Selleks et seda keerulist ülesannet hästi lahendada, on vaja kõigi panust – tööandja ei saa lahendada probleemi, mille olemasolust ta teadlik ei ole. Õnneks olid Super Skyparki töötajad väga avatud ja aktiivsed suhtlejad ning osutasid külastuse käigus probleemidele ja kitsaskohtadele ka ise.

Kui konsultant tõi välja võimaliku probleemi, mis töötajatele ei tundunud probleemina, lükati konsultandi väärarvamus ümber. Kui töötajate käest küsisin, et kuidas te seda või teist asja teete, siis kõik väga meelsasti näitasid ja selgitasid ning mõtlesid kaasa, kuidas saaks paremini.

Ettevõtet, kus tööandja on hea töökeskkonna olulisust endale tunnistanud, on hea konsulteerida, sest ta on vastuvõtlikum soovitustele ja ettepanekutele. Kui tööandja tegeleb hea töökeskkonna loomisega, siis on ka töötajad altimad ettepanekuid tegema ning töökeskkonna parendamisse panustama, sest mõistetakse, et nende heaolu on tööandjale oluline.

Töötajate tagasisidet ja parendusettepanekuid on raske ülehinnata, sest nemad teevad tööd ja viibivad konkreetses keskkonnas terve tööpäeva. Töötajad on esimesed, kes saavad aru, et näiteks tool, mis tundub täitsa normaalne, ei sobi kasutamiseks konkreetses kohas.

Konsulteerimise käigus rääkisime ka ohtlike kemikaalide käitlemisest ja redelil töötamise ohutusest. Need mõlemad on olulised teemad, millele tähelepanu pööramata jätmine võib kaasa tuua raskete tagajärgedega õnnetusi.

Konsultandi eelis on värske pilk: konsultant näeb konkreetset töökeskkonda esimest korda ja märkab puudusi kergemini. Näiteks ei ole ta harjunud konkreetse trepiga ning seetõttu märkab märgistamise vajadust, et kukkumisohtu vähendada. Koos tehtud ringkäigul saab konsultant pöörata tööandja esindaja tähelepanu võimalikele ohukohtadele, et ta õpiks neid hiljem ise märkama.

Kuigi tegemist oli väga huvitava ettevõttega, vaateratas oli just avatud ja tundus ülimalt põnev, jäi mulle kõige eredamalt meelde ühe töötaja seljal olnud kiri „Tohutult ohutult!“. Iga kord, kui vaateratast pöörlemas näen, tuleb see mulle meelde ja toob naeratuse näole, sest see sõnapaar oli oma lihtsuses täiesti geniaalne!

Foto: Super Skypark

Tagasi
Konsultant-konsulteeritav: Regina Reisig, Super Skypark
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks