Avaleht / Uudised

Seadmete kasutamisel tuleb õnnetuste vältimiseks järgida ohutusnõudeid

01.11.2018


Jätkame 2018. aastal erinevate lugude avaldamist rubriigis "Juhtunud, kuid võinuks juhtumata jääda". Oleme vaatluse alla võtnud ühe reaalses elus juhtunud tööõnnetuse, mida analüüsib Tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant. Juhime tähelepanu sellele, mida oleks saanud ning saab tööohutuse seisukohast ette võtta, et sarnaseid juhtumeid edaspidi vältida. Kasulikke näpunäited jagub nii tööandjatele kui ka töötajatele. Tööelu portaal soovib kõigile turvalist töökeskkonda.

Mis juhtus?

Plasttaara tootmisprotsessis valmistati hakkliha pakendamiseks karpe. Töötaja tööülesandeks oli abitööde teostamine. Töötaja märkas, et vormunud karp oli vormi lõikenoa külge kinni jäänud ja  püüdis parema käega karpi vabastada, kuid samal aja toimus töötsükkel ning töötaja käsi jäi masinaosade vahele. Tööõnnetuse tagajärg oli parema käe 1.-4. sõrme osaline amputatsioon.

Miks juhtus?

Töövahendi ohutusjuhendi kohaselt on masin varustatud magnetelementidega turvauksega. Ukse avamisel peab seade lülituma rikkeolekusse ja masin seiskuma. Õnnetuse hetkel olid turvauksed avatud ja masin töötas. Üks turvaukse magnetistest oli ette nähtud kohast lahti võetud ja asetatud teise magneti vastu nii, et masin ei saaks ukse avamisel automaatselt seiskuda. Seega ei vastanud töövahend õnnetuse toimumise ajal töötervishoiu ja tööohutuse nõuetele, sest tootja poolt ettenähtud kaitseseadistega oli manipuleeritud. Tööõnnetus oleks jäänud juhtumata, kui töövahendit oleks kasutatud tootja poolt ette nähtud viisil.

Vaata lisaks Tööelu teemalehte töövahendist. 

Autor: Kristi Uusmaa

Foto: pixabay

Tagasi
Seadmete kasutamisel tuleb õnnetuste vältimiseks järgida ohutusnõudeid
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks