Avaleht / Uudised

Kiire abi võib päästa elu

24.08.2018


Õnnetus ei hüüa tulles. Selleks, et vajadusel kiiret ja elupäästvat abi anda, peab igas ettevõttes olema inimene, kes on läbinud esmaabi koolituse ja oskab hädaolukorras tegutseda. Lisaks peab kõikidele teadaolevas kohas olema ka esmaabikapp, kus leiduvad vajalikud vahendid, millega hoida inimest elus kuni kiirabi tulekuni.

Säilita rahulik meel ja tegutse!

Mida peaks tegema levinumate õnnetuste, näiteks väikese lõikehaava või raskemal juhul infarkti korral? Ellen Sternhof Eesti Punase Risti Tallinna Seltsist soovitab õnnetuse juhtumisel esmalt säilitada rahulik meel. „Proovi jääda rahulikuks ja loe mõttes kümneni, seejärel hakka tegutsema nii hästi kui oskad ja kindlasti kutsu ka abi. Väike paus enne tegutsemist laseb meelde tulla kõigel sellel, mida tead ning seejärel oskad juba abi anda,“ räägib Sternhof.

Sternhofi sõnul tegutsevad väga paljud inimesed õnnetuse korral õigesti ja teadmistele aitab kaasa ka meedia. „Ühes suvelaagris soovis seitsmeaastane poiss proovida elustamist ja see tuli tal perfektselt välja, olles õppinud ja meelde jätnud telerist nähtut,“ julgustab Sterhof inimesi vajadusel tegutsema.

Väiksemate vigastuste, nt sõrme lõikamise korral tuleb haav puhastada ja plaaster peale panna. Nikastuste ja kukkumiste puhul on abiks esmaabikarbis leiduv külmakott, vajadusel kättesaadav valuvaigisti. Jalale tuleb anda rahu ja tõsta see kõrgemale või kõverasse ning vajadusel minna traumapunkti. Kuigi ravimeid ravimikarbis olla ei tohi, võib kannatanule alati anda tema enda rohtusid.

Kolleegi epilepsiahoo puhul saab teda aidata peaalust pehmendades ja külili keerates ning oodates hoo möödumist.

Kui hingamisteedesse satub võõrkeha, tuleb appi Heimlichi võte, mille käigus tuleb teha viis kõhutõmmet, käed nabast ülalpool ümber keha. Kui see siiski ei aita, tuleb kiiresti helistada kiirabisse.

112 tuleb valida kohe, kui märkad, et inimene hakkab tegema imelikke nägusid, ei saa tõsta kätt või ei suuda jalgadele tõusta. Tegemist võib olla insuldi või infarktiga, mille puhul peab arstiabi jõudma inimeseni võimalikult kiiresti. Kuna kannatanul tekib ka õhupuudus, tuleb kindlasti arstide ootamise ajal avada aken ning lasta tal olla kõveras sundasendis.

Mis peab olema esmaabikarbis?

Esmaabikarp peab asuma kõikidele teadaolevas kohas, olema kergelt kättesaadav ja varustatud nõuetekohaste vahenditega. Karp peab olema märgistatud valge ristiga ruudukujulisel rohelisel taustal.

Järjepidevalt tuleb jälgida, et esmaabikarbis oleks olemas kõik vajalikud vahendid ning ühtlasi kontrollida ka nende aegumistähtaegasid. Vahendite miinimumnõuded on sätestatud sotsiaalministri määruses „Esmaabi korraldus ettevõttes kehtestamine“ ning erinevad nõuded kehtivad ettevõtetele, milles on töötajaid alla või üle 25.

Esmaabivahendid peavad olema ka ettevõtte sõidukites.

Esmaabivahendid sõltuvad ka töö spetsiifikast, näiteks tootmistööl peaks oskama igaüks vajadusel silmaloputust teha.

Väljaõpe esmaabiandjatele

Tööandja määrab esmaabi andmiseks töökeskkonnas eraldi töötajad, kes peavad läbima koolituse Sotsiaalministeeriumis registreeritud ja sertifitseeritud esmaabiandjate juures. Esmane väljaõpe tuleb läbida hiljemalt ühe kuu jooksul peale töötaja määramist ning iga kolme aasta järel tuleb töötaja suunata täiendõppele. Sertifitseeritud esmaabi koolituse läbiviija leiab näiteks Punase Risti veebilehelt www.redcross.ee ning koolitused toimuvad kõikides piirkondades vähemalt kord kuus. Koolituse eest tasub tööandja.

Esmaabiandjate arv ettevõttes sõltub töölaadist, -tingimustest ja töötajate arvust. Igas olukorras ja ajahetkel peab olema aga käepärast esmaabi anda oskav inimene.

Vahetustega töö puhul peab olema esmaabi anda oskav inimene igas vahetuses või hoones, kus töötatakse. Läbi tuleb mõelda, mida teha siis, kui esmaabi koolituse läbinud inimene ei viibi õnnetuse hetkel majas (nt on puhkusel, koolitusel või juhtub õnnetus hoopis temaga). Töötajad peavad teadma, kelle poole õnnetuse korral pöörduda. Hea on koolituse läbinud inimesi (ja vajadusel nende asendajaid) tutvustada nt koosolekul või meililistis.

Kokkuvõtteks peab igal ajahetkel ja igas töösituatsioonis olema õnnetuse korral tagatud esmaabi ning vajalikud esmaabivahendid. Kindlasti tuleb säilitada rahu ja tegutseda nii hästi, kui teadmised võimaldavad. Kiire abi võib päästa elu.

Tagasi
Kiire abi võib päästa elu
Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks