Menüü

Avaleht / Tööturule sisenejale / Noor või alaealine töötaja / Mida ma pean teadma töökeskkonnast / Isikukaitsevahendid

Isikukaitsevahendid

Viimati uuendatud: 28.05.2018


Kui töötaja töös esineb ohutegureid, mille kaitseks on tööandja kohustanud töötajaid kandma isikukaitsevahendeid, tuleb neid ka kasutada. Kohustus kanda isikukaitsevahendeid ei ole mõeldud töötajate kiusamiseks, vaid nende tervise kaitsmiseks. Isikukaitsevahendi kasutamata jätmine ei saa kunagi olla uhkuse asi.

Isikukaitsevahendite kasutamine võib mõnel juhul tunduda mõttetuna, sest võimalik tervisekahjustus ei teki kohe, pärast ühekordset isikukaitsevahendi kasutamata jätmist, vaid kujuneb välja pika aja jooksul. Näiteks kuulmiskahjustus tekib 5–10 aasta jooksul ja seetõttu võib töötajale jääda mulje, et kui ta kõrvaklappe või -troppe ei kasuta, ei juhtu temaga midagi. Ega juhtugi – täna ei juhtu ja homme ei juhtu, ka aasta pärast ei juhtu. Aga kui kuulmiskahjustus juba välja kujuneb, on see pöördumatu ja tänapäeva meditsiin ei suuda viga parandada.

Mõnes töös ja töökeskkonnas kasutatavad isikukaitsevahendid on ette nähtud inimese elu päästmiseks. Sellise isikukaitsevahendi kasutamata jätmine võib suure tõenäosusega lõppeda surma või väga raske ja pöördumatu tervisekahjustusega. Näiteks kõrgustest kukkumise vältimiseks on ette nähtud kukkumiskaitsevahendid (turvarakmed). Nende kasutamata jätmise peamine põhjendus on see, et nende kasutamine on ebamugav. Siinkohal tasuks tõsiselt mõelda, mis on ebamugavam – kas kasutada kukkumiskaitsevahendit ja õhtul tervena koju minna või kukkuda näiteks viie meetri kõrguselt katuselt alla?

Kui tööandja on töötajatele kukkumiskaitsevahendid väljastanud, tuleb töötajatele kindlasti korraldada ka väljaõpe. Tegu on väga spetsiifiliste vahenditega ja nende vale kasutamine töötajat ei kaitse. Kui tööandja ei korralda koolitust või kui koolitus on väga üldsõnaline ja piirdub töötajale isikukaitsevahendi kasutusjuhendi andmisega, ei ole kindlasti tegu piisava koolitusega ning töötaja peaks tööandjalt küsima koolitust või lisajuhendamist.

 

Külastusi 12164, sellel kuul 12164

Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks