Menüü

Avaleht / Töötajale / Töökeskkond / Töökeskkonna ohutegurid / Psühhosotsiaalsed ohutegurid

Kaastundeväsimus

Viimati uuendatud: 27.01.2016


Kaastundeväsimus (compassion fatigue) – probleem, mille all kannatavad eeskätt inimesed, kelle amet nõuab kaasinimeste mõistmist, abistamist ja mure lahendamist (näiteks arstid, õed, sotsiaaltöötajad, hooldajad, nõustajad). Pidev kokkupuude inimeste kannatustega, eeskätt võimetus abistada, võib esile kutsuda süütunnet ja tekitada vajaduse end abistatavate probleemide eest kaitsta. Kaastundeväsimus käib sageli käsi-käes läbipõlemissündroomiga, kannataja ise ei pruugi oma probleemi olemust mõista. Tekib muutus mõtlemises, areneb tuimuse tunne, enda reaktsioonide kõrvalt vaatamise tunne, võimetus reageerida sisemiselt kaastundlikult. Selline seisund süveneb, hakates segama tööd ja laieneb ka eraelule (Inge Tael 2013).

Kaastundeväsimust on võimalik ennetada ja leevendada kui edendada töötajatevahelisi suhteid (toetus kaastöötajate poolt, võimalus omavahel probleeme arutada), tööruumides võib hoida esemeid, mis meenutavad töötaja töövälist elu või midagi meelepärast (nt pildid perekonnast, lemmikud kunstiteosed, tunnistused), võimaldada töötajatele seansse tööpsühholoogi või superviisori juures ning ka võimalust end tervislikult välja elada ja puhata (nt ligipääs spordiklubidele, kollektiivsed vabaõhu- ja muud üritused, sobivalt sisustatud puhkeruumid jne), tagada normaalne rütm töö- ja puhkeaja vahel jne. Kui probleem on juba tekkinud, siis on kindlasti oluline, et töötaja otsiks abi spetsialisti juurest, sest kaastundeväsimus ei mõjuta mitte ainult selle all kannatajat, vaid läbi mõtte- ja tundemuutuste ka tema töö kvaliteeti.

Allikad:

Koostanud: Liina Saar

 

Külastusi 6913, sellel kuul 6913

Lisalugemist

Psühhosotsiaalsed ohutegurid tööl (Euroopa Vanemtööinspektorite Komitee juhendmaterjal)

Kolmanda osapoole vägivald (ROTAL voldik)

Käsiraamat naistevastase vägivallaga tegelemiseks (ILO ja UN Women, inglise keeles)

Töökeskkonna vaimse tervise analüüs (Sotsiaalministeeriumi analüüs)

Töökohal ahistamise ja kiusamise lõpetamine (laevandusettevõtjate näitel)

Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks