Menüü

Avaleht / Töötajale / Töökeskkond / Töökeskkonna ohutegurid / Füüsikalised ohutegurid

Valgustus

Viimati uuendatud: 12.07.2019


Tavaliselt koosneb valgustus töökohal kas üldvalgustusest või kombineeritud üld- ja kohtvalgustusest. Üldvalgustus, ehk lae- ja seinalambid, valgustab kogu ruumi. Kohtvalgustus asub töötaja juures ja valgustab tööobjekti.

Tekkiva valguse hulk väheneb valgusallika vananedes. Valguse hulka vähendavad valgusallika kulumine, määrdunud valgusti, määrdunud seinapind, määrdunud peegeldus ja peegeldusvastased seadmed. Kehv taustvalgustus ja kohtvalgustuse puudumine põhjustavad vale tööasendi ja väsimuse ning vähendavad töö kvaliteeti ja tootlikkust. Taustvalgustus peab tagama valguse ühtlase leviku üle kogu ruumi. Valguse intensiivsus peab sobima töö iseloomuga. Väikeste osakeste või komponentidega töö nõuab intensiivsemat valgustust. Ruumi värvilahendus on samuti oluline - põrandad, seinad ja laed peaksid olema heledates toonides.

Valgustihedus on võrdne valgustatavale pinnale langeva valgusvoo ja pindala suhtega.

Töökoha valgustus peab olema piisav kuid valgustus ei tohi töötajat pimestada. Valguse räigust kutsuvad esile nägemisvälja liigheledad alad. See võib avalduda kas ebamugavusräigusena, pimestusräigusena või läikivate pindade peegeldusest tingitud räigusena, mida nimetatakse peegeldusräiguseks ehk loorpeegelduseks. Pimestusräigus võib põhjustada tööõnnetusi, vigu tehnoloogilises protsessis ja väsimust.

Töökohtade normaalse valgustiheduse tagamine on tööandja kohustus. Mittepiisav valgustustihedus võib põhjustada tööõnnetusi, silmade väsimist ja nägemise halvenemist. Ülemäärane valgustustihedus, ere valgus ja mittekohase spektriga valgusallikas võivad samuti põhjustada silmade väsimist, nägemise halvenemist ja üldist väsimust, aga ka tööõnnetusi.

Töökeskkonna mõõdistamise seisukohalt on tähtis peamiselt kunstliku valgustusega sisekeskkond.

Valgustihedust tuleb mõõta tööülesannete täitmise alal tööaja jooksul. Valgustiheduse mõõtmine ettevõttes peaks olema korraldatud perioodiliselt vastavalt projekti koostaja või valgustusspetsialisti soovitustele, aga ka töötajate kaebuste korral. Kontrollida tuleb valgustustiheduse vastavust hooldeväärtustele. Ettevõtte töökeskkonnaspetsialist, kes on saanud vastava koolituse, võib ise mõõta valgustihedust.

Valgustihedust mõõdetakse luksmeetriga. Indikaatorseadet ehk luksmeetrit tuleb kord aastas kalibreerida. Nõuded valgustiheduse, heledusjaotuse ja räiguse mõõtevahenditele on esitatud standardis EVS 891.

Standard EVS-EN 12464-1 annab valgustiheduse soovituslikud väärtused erinevate töökohtade jaoks.

Külastusi 10160, sellel kuul 10160

Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks