Menüü

Avaleht / Töötajale / Töökeskkond / Töökeskkonna ohutegurid / Füsioloogilised ohutegurid

Töökoha ergonoomiline kujundus

Viimati uuendatud: 10.01.2019


Nägemisdistants

Nägemisdistants peab olema proportsionaalne tööobjektiga: väikesed objektid nõuavad lühemaid nägemisdistantse ja kõrgemat tööpinda. Objektid, mida omavahel pidevalt võrreldakse lühikeselt nägemisdistantsilt (vähem kui 1 m), on soovitatav  paigutada simadest samale kaugusele.

Nägemisnurk

Kõige sagedamini jälgitav objekt peab olema paigutatud töötaja ette, tsentrisse. Soovitatav nägemisnurk (mõõdetuna silma horisondist) varieerub 15 ja 45 kraadi vahel, olenevalt tööasendist.

Jalgade ruum

Istuva töö puhul on vajalik piisav ruum jalgadele. Soovitatav jalgade ruumi laius on vähemalt 60 cm ja sügavus vähemalt 45 cm põlve kõrgusel ja 65 cm põrandapinnal.  Seistes töötades on vajalik jalalaba ette võimaldada 15 cm ruumi. Soovitatav vaba ruum püsti seisva töötaja taga peab olema vähemalt 90 cm, kui ei teisaldata raskusi. Kui seda tehakse, on vajalik töökohta ja töötamist üksikasjalikumalt hinnata.

Iste

Pidevalt kasutatav iste peaks olema:

  • reguleeritava kõrgusega,
  • õhku läbilaskva polstriga,
  • ja reguleeritava seljatoega.

Mitme inimese kasutatav iste peab olema hõlpsasti reguleeritav.
Kõrge seljatoe ja reguleeritavate käetugedega istme vajadus oleneb tehtavast tööst.
Püsti seistes töötavate jaoks peab olema kõrge iste, mida saab ajutiselt toeks ja puhkuseks kasutada.

Käsitööriistad

Käsitööriistade suurus, kuju, kaal ja pealispinna materjal peab võimaldama head haaret ja mugavat kasutamist. Nende kasutamine ei tohi tekitada füüsilist ülekoormust. Vibratsiooni ja müra tase peab olema võimalikult madal.
Muud tööks kasutatavad töövahendid nagu näiteks komponendid,  kontroll- ja juhtimisseadmed, toed, rakised, tõstmise ja liigutamise abivahendid peavad olema mugavad, otstarbekad ja kergelt kasutatavad.

Külastusi 10210, sellel kuul 10210

Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks