Menüü

Avaleht / Töötajale / Töösuhted / Töötajate esindamine ja kollektiivsed töösuhted / Kollektiivne töötüli (streik, töösulg)

Kollektiivse töötüli pooled

Viimati uuendatud: 25.10.2012


Kollektiivsel töötülil on alati kindlad pooled – ühelt poolt tööandja või tööandjate liit, teiselt poolt töötajad või töötajate ühing või liit. Mõlemat töötüli osapoolt esindab tema volitatud isik või isikud – töötajate esindaja või esindajad ning tööandja esindaja või esindajad. Töötajate usaldusisiku seaduse järgi esindab töötajate usaldusisik kõiki töötajaid kollektiivse töötüli lahendamisel, kui tööandja juures ei ole ametiühingut või ei tööta ametiühingusse kuuluvaid töötajaid. Kui ametiühing on tööandja juures olemas või seal töötab ametiühingusse kuuluvaid töötajaid, esindab töötajaid nende esindaja.

Juhul, kui  Vabariigi Valitsus, Riigikogu, Haigekassa või Töötukassa ei ole tööandja rollis (mida nad enamasti ka ei ole), ei saa nad olla kollektiivse töötüli poolteks. Nende vastu suunatud nõudmised ja protestiaktsioonid on sisult poliitilised, väljudes seadusega reguleeritud kollektiivse töötüli lahendamise mehhanismi raamidest. Mis aga sugugi ei tähenda, et nad ei võiks ega tohiks anda avaliku sektori kollektiivses töötülis tülipooltele asjakohaseid selgitusi või nendega konsulteerida, sekkumata samas vahetult töötüli lahendamisse.

Külastusi 4842, sellel kuul 4842

Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks