Avaleht / Rollid / Lapsevanem / Vigastused teravate esemetega

Vigastused teravate esemetega

Lapsel võib iga ese saada mänguasjaks, näiteks klaaskauss võib muutuda suureks astronaudikiivriks või kahvel mõõ­gaks. Mängu ajal võib ese puruneda, sellest võib saada vigastuse põhjustaja, näiteks võib laps vigastada käsi või jalgu klaasikildudega, eseme teravate servade või pindadega. Paljud vigastused on seotud väikeesemetega: nuppude, rat­takeste, mänguasjade silmade jms – neid võivad lapsed toppida kõrva või ninna või alla neelata.

Lastele kergesti ligipääsetavatesse kohtadesse ei tohi jätta pisikesi ega teravaid esemeid, mida on võimalik alla nee­lata või millega saab end vigastada, näiteks raseerimisvahendid, juukseklambrid või küünekäärid.

Erilist tähelepanu tuleks pöörata laste pidudele:

  • valida tuleks ühekordselt kasutatavaid taldrikuid ja topse;
  • laste toitudes tuleks vältida kahvlite, nugade, purunevate nõude ja teravate pulkade kasutamist, samuti lutsukomme ja kuumi jooke;
  • võimalikkusel peaks loobuma laudlinade kasutamisest, kuna mööda joostes on võimalik kergesti haarata laudlina nurgast ja seda tõmmata ning selle tulemusel võivad ümber minna sellel olevad esemed (eriti ohtlikud on küünlad ja kuumad vedelikud);
  • peoruumis ei tohiks olla purunevaid või teravaid esemeid – vaasid, mitmesugused meened, teravate nurkadega lauad;
  • ruumis peab olema piisavalt ruumi vabalt liikumiseks.

Majapidamises kasutatakse erinevaid tööriistu. Lapsele tuleb igapäevaolukordades selgitada iga tööriista kasutusala ja seda, miks tööriistaga tuleb ümber käia ettevaatlikult ja seda kasutada ainult selleks ettenähtud eesmärgil ja viisil.

Lapsed peavad teadma, et tööriistad ei ole mänguasjad. Seevastu täiskasvanud peaksid soodustama olukordi, kus lapsed saavad proovida ohutult nende esemete kasutamist ettenähtud otstarbel ja viisil.

Lapsed osalevad meeleldi kodutöödes. Seepärast tuleb tööriistu, nagu ka ravimeid ja keemilisi aineid ja segusid, hoida lastele kättesaamatus kohas ning tagada, et laps üksi ei saaks neid kasutada ega elektriseadmeid käivitada. Ärge kunagi jätke tööriistu ja seadmeid järelevalveta, isegi mitte lühikeseks ajaks.

Mängides parkides, osaledes koristustöödel ja mujal, võib leida näiteks kasutatud süstlaid, nõelu, klaasikilde, naelu. Sellepärast peaksid lapsed olema teadlikud, et selliseid esemeid ei tohi puutuda; süstlad ja nõelad võivad olla naka­tunud, naelad aga roostetanud.

Külastusi 1591, sellel kuul 1591

Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks