Avaleht / Rollid / Lapsevanem / Põletused

Põletused

Talvel põletavad lapsed sageli end vastu kuumi kütteseadmeid, ahju- või kaminauksi, mistõttu ei tohiks lastel olla ligipääsu neile – need tuleb piirata tõkete/piiretega, et laps ei saaks neid avada ja ennast põletada. Ka järelevalveta jä­etud küünlad, näiteks advendiaegses pärjas või peolaual, põhjustavad sageli tulekahju, mille käigus lapsed saavad nii põletushaavu kui ka suitsumürgistusi. Kui põlevad küünlad on jäetud lauale, on kõige levinum süttimise põhjus laudli­nanurga kogemata tõmbamine, mis ajab ümber ka küünla. Seda juhtub kõige sagedamini siis, kui lapsed jooksevad ja mängivad toas. Väikeste lastega kodudes peaks vältima laudlinu köögis ja söögitoas, eriti kui lauale asetatakse soojad toidud, kuna väikelaps sirutab end laual toimuva nägemiseks, hoiab kinni laudlinast ja tõmbab selle endale peale koos kuuma supitaldrikuga.

Kevadel, pärast lume sulamist, võivad lapsed täiskasvanuid jäljendades süüdata eelmise aasta kuivanud rohtu – samas soojal aastaajal suureneb lõkkesse astumise või kukkumise risk. Eriti aktuaalne on see jaanipäeva ajal – igal aastal astub mõni laps näiliselt kustunud lõkkesütele või kukub üle lõkke hüpates lõkkesse, saades erineva raskusastmega põletusi.

Eriti ettevaatlik tuleb olla grillimisel, sest lapsed kipuvad grillile otsa jooksma. Oluline on paigutada grill või süüdata lõke eemal liikumisradadest, näiteks maja ja puhkeala vahelistest teedest. Pange tähele, et süütevedelik on tuleohtlik ja kergesti süttiv ning et selle kasutamine on seotud põletusohuga. Põletusriski vähendab piisavalt suur ala, et lapsed saaksid viibida ohutul kaugusel lõkke- või grillimiskohast. Lõkke- või grillimiskoha valimisel tuleb arvestada ka tu­ulesuunaga, kuna on sädemete leviku oht.

Lapsed vanuses 10–14 aastat käituvad sagedamini ohtlikult, tekitades tulekahjusid kuurides, aiamajades, kõrval­hoonetes või garaažides. Et täiskasvanud ei segaks ohtlikke mänge, valivad lapsed (enamuses poisid) sageli mahajä­etud hooneid või uusehitisi. Selles vanuses lapsed on juba veendunud, et nad suudavad tulla toime tulega, kuid neil puuduvad oskused.

Lapsed on uudishimulikud, tahavad aidata täiskasvanuid ja teha iseseisvalt kodutöid, seepärast peaksid täiskas­vanud vastavalt lapse eale õpetama ohutult käsitsema nii küünlaid kui ka tikke ja tulemasinaid.

Põletused juhtuvad sageli kodus, näiteks köögis. Toitu tuleb valmistada pliidi kaugematel põletitel, keerates käepi­demed tahapoole. Keeva vedelikku ei tohiks jätta lauaservale või ulatada kellegi üle teiste inimeste peade. Ta­vapäraselt kannatavad niimoodi väiksemad lapsed, kuid end kipuvad põletama ka noorukid ja täiskasvanud. Kuuma vett ei tohi jätta nõuga põrandale, sest sinna võib sisse astuda, nõu otsa võib komistada ja end ära põletada.

Põletusi võib põhjustada lastele käeulatusse jäetud kuum triikraud. Ka sisselülitamata triikrauda ei tohiks jätta last­ele kergesti ligipääsetavasse kohta, kuna väiksemad lapsed jäljendavad oma vanemaid, ja soovides aidata, võivad triikraua sisse lülitada ja proovida triikida. Samuti võivad ka noorukitel puududa iseseisva triikimise oskused ja nad võivad saada põletusi.

Külastusi 1946, sellel kuul 1946

Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks