Avaleht / Rollid / Lapsevanem / Kukkumised

Kukkumised

Kukkumised on näiliselt ettearvamatud, sageli põhjustavad neid mahavalgunud ja koristamata vedelik, väikesed, silmapaistmatud, valesse kohta jäetud esemed, näiteks mänguasjad, toolijalad, käekotid, kingad, või lahtised

esemed, vaibaääred. Neid võib põhjustada takerdumine, komistamine või libisemine. Takerdumine põrandal olevatesse elektrijuhtmetesse, võib tekitada seadme enda, näiteks monitori või teler, kukkumise. Omakorda tuleb plaaditud põran­datega ruumides olla ettevaatlik vee või mõne muu vedelikuga põrandal. Märjad plaadid muutuvad libedaks, mistõttu on väga oluline kohe kokku pühkida mahavoolanud vedelik või mahapudenenud esemed ja toiduained, näiteks suhkur või jahu. Soovitatav on vannitoa põrandale asetada matt, millele astuda märgade jalgadega, ja kuivata jalad hoolikalt.

Lapsi tuleb õpetada nägema ebakindlat olukorda ning ise vältima võimalikke tagajärgi. Mänguasjad või isiklikud esemed tuleb pärast kasutamist asetada neile ettenähtud kohta mitte sellepärast, et nii käsib teha täiskasvanu, vaid seepärast, et tagada endale ja teistele ohutu liikumine.

Ohtlik ja sagedane komistuskoht on trepid, mistõttu peab silmas pidama järgmist:

 • trepil tuleb liikuda kiirustamata ja ettevaatlikult;
 • kohtades, kus treppidel liigub üheaegselt palju inimesi, näiteks koolis, tuleb järgida liikumise suunda ja poolt;
 • treppidel või trepi käsipuudel ei tohi istuda ega mööda neid alla sõita;
 • tuleb vältida mahakukkunud asju, et nende otsa mitte komistada (trepile ei tohi jätta seljakotte, riideid ega mänguasju);
 • treppidel tuleb tagada hea valgustus.

Sageli ei näe lapsed ette, kui ohtlikud võivad olla mitmesugused tegevused kõrgematel pindadel, näiteks aknalau­dadel, toolidel või treppidel. Sagedasti kukutakse, sest lapsed ronivad ebasobivatele abivahenditele. Näiteks, kui on vaja ulatuda kõrgete kohtadeni (võtta või panna esemed kapi ülemistele riiulitele), asetatakse mitmeid toole või muid esemeid üksteise otsa. Selline käitumine on ohtlik. On ohtlik ronida ka arvutitoolile või teistele liikuvatele objektidele, näiteks ratastel kastidele, mis võivad veerema hakata, ja ronija kaotab tasakaalu.

Kõrgelt kukkumine on samuti hoolimatu käitumine. Riskikäitumine on:

 • hüpped kõrgustest, näiteks mängides ja imiteerides langevarjureid või matkides mingeid lendavaid objekte;
 • ronimine puu otsa, eelnevalt mõtlemata, kuidas saadakse alla;
 • sõit jalgrattaga liumäel;
 • kiikumine tooliga;
 • hüppamine mööbliesemetel (näiteks voodil);
 • sõitmine või enda allalibistamine trepikäsipuudel jm.

Kukkuda on võimalik ka rõdult ja aknalaualt. Laste harjumust kummarduda üle rõduääre või ronida aknalauale ja seeläbi võimalikku kukkumist soodustab vanemate mõtlematu ja ohtlik käitumine – väikeste laste asetamine jalgade­ga aknalauale (nt aknalault hüvastijätt või tervituseks külalisele). Nii ei tohiks käituda, sest see stimuleerib last ronima suuremaks kasvades aknalaule. Akna juures ei tohi olla toole või muid mööbliesemeid, kus laps saaks ronida, et saada aknalauale või aknast võimalikult kaugele vaadata.

Külastusi 2257, sellel kuul 2257

Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks