Avaleht / Rollid / Lapsevanem / Elektriohutus

Elektriohutus

On palju ja erinevad elektriohutuse nõudeid, mida peab igapäevaelus täitma, et kaitsta ennast ja lapsi elektritraumade eest, näiteks:

  • mitte läheneda maha langenud elektriliinile;
  • mitte süüdata lõket elektriliini postide läheduses;
  • äikesetormi ajal mitte seista elektripostide ja puude all.

Lapsed ei tohi mängida alajaamade lähedal, samuti ei tohi püüda neid avada. Kui alajaama uks on avatud, tuleb viivitamata teatada sellest täiskasvanutele. Kui alajaama on kukkunud pall või sinna sattunud lemmikloom, näiteks kass või koer, tuleb sellest teavitada täiskasvanut. Laps ei tohi üritada oma jõududega eset või looma päästa. Hukkuda võivad nii päästja kui ka loom, keda üritati päästa.

Ka puhates võib saada elektritraumasid. Näiteks, kui elektriliinide lähedal lennutatakse lohet või laps üritab ronida ele­ktriliinide lähedal kasvava puu otsa. Samuti on oluline järgida lõbustusparkidesse paigaldatud juhiseid ja hoiatusi ning pargi personali juhiseid. Äikese ajal ei tohi kasutada karusselle.

Elektriohutus on tähtis töötamisel maakodudes, suvilates või aias. Näiteks, kastes aeda voolikuga, tuleb olla ettevaatlik, et veejuga ei ulatuks elektriliinideni, sest vesi juhib elektrit. Lastele on elektrilise muruniiduki kasutamine eriti ohtlik, sest nende oskused ei ole veel piisavad, et teha seda tööd ohutult. Vihma ajal ei tohi elektrilist muruniidukit üldse kasutada. Väliürituste ajal tuleks vältida toolide paigutamist elektrijuhtmetele, sest toolijalg võib kahjustada juhtme isolatsiooni ning see võib põhjustada elektrilöögi. Talumajapidamistes tuleks ettevaatlik olla elektrikarjustega. Neid ei tohi puudutada. Ning kui tiigist või muust veekogust pumbatakse vett elektrilise pumbaga, siis selles veekogus ei tohi supelda ega üldse sellesse siseneda.

Elekter on ohtlik mitte ainult selle poolest, et võib põhjustada elektrilöögi, vaid ka selle poolest, et vigastatud elektri­paigaldised võivad põhjustada tulekahju. Seepärast lapsed peavad tundma märke, mis viitavad asjaolule, et esineb elektriseadmetest tulenev põlenguoht, ning sellest tuleb viivitamata teatada täiskasvanutele:

  • lüliti või pistikupesa lähedal täheldatakse suitsu;
  • on kuulda sädelusele iseloomulikku praksuvat heli;
  • tunda on kõrbeva kummi või plasti lõhna;
  • elektriseadet lülitist sisse või välja lülitades on märgata sädelust.

Eelpool ei ole loetletud kõik elektriohutuse nõuded, vaid ainult need, milliste eiramine enamasti põhjust­ab elektrilöögi lastele vanuses 4–11 aastat.

Lapsele tuleks selgitada, et mahakukkunud elektrijuhet või lahtist alajaama ust märgates tuleb sellest teada anda vanemale või helistada 1343 (Elektrilevi). Selline info võib aidata ära hoida õnnetusi ja päästa inimesi.

Külastusi 4216, sellel kuul 4216

Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks