Peresõbraliku tööandja märgise programm
Peresõbraliku tööandja märgis on tunnustus, mis näitab, et selle pälvinud organisatsioon väärtustab oma liikmete heaolu ning on teadlikult pingutanud, et nad saaksid edukalt ühildada oma töö- ja pereelu. Sellise organisatsiooni töötajad on õnnelikumad ja produktiivsemad, tõstes seeläbi organisatsiooni konkurentsivõimet.
Peresõbraliku tööandja märgise pälvimiseks läbivad organisatsioonid kuni kolmeaastase põhjaliku programmi, mille käigus hindavad oma vajadusi ja võimalusi organisatsioonikultuuri parendamisel ning teevad vajalikud muudatused. Programm pakub tööandjale meetmete tulemuslikuks rakendamiseks mitmekülgset toetust, koolitusi ja mentorlust.
Programmi on oodatud tööandjad nii era- ja avalikust sektorist kui ka kodanikuühendustest. Enne märgise taotlemist ei pea tööandja olema kasutusele võtnud peresõbralikke meetmeid. Piisab, kui tööandjal on soov areneda ning pere- ja töötajasõbralikku organisatsioonikultuuri rakendada. Tööandja, kes on juba peresõbraliku organisatsioonikultuuri loomisega tegelenud, võib läbida märgise taotlemisprotsessi kiiremini kui kolm aastat.
Peresõbraliku tööandja märgist annab välja Sotsiaalministeerium. Programmis osalemine on kõigile tasuta.
Projekti rahastatakse Euroopa Liidu Sotsiaalfondist.

Programmi etapid ja ajakava

Miks programmiga liituda?
Õnnelik ja rahulolev töötaja loob ettevõttele rohkem väärtust. Peresõbralike põhimõtete järgimine aitab töötajale pakkuda paremat töökogemust ja edukalt ühildada töö- ja pereelu, tuues kaasa positiivset mõju nii töötajatele kui ka tööandjatele.
Pere- ja töötajasõbralikkus algab tööandja suhtumisest töötajatesse – kuidas toetatakse töötajat erinevates rollides ja olukordades, mida ta oma elus läbib. Olgu selleks uue pereliikme lisandumine, laste kasvatamine, haige pereliikme eest hoolitsemine või hoopis karjääriredelil edasiliikumine, uute oskuste omandamine töö kõrvalt või oma tervisliku seisundi hoidmine ja parandamine. Need kõik vajavad tööandjapoolset paindlikkust ja vastutulekut.
Pere- ja töötajasõbralike meetmete rakendamise kasud:
- Alaneb töötajate stressitase nii tööl kui ka eraelus.
- Väheneb tööjõu liikumine.
- Väheneb tööõnnetuste arv.
- Alaneb töötajate läbipõlemine.
- Väheneb ebavõrdsus.
- Paraneb töötajate tervis ja väheneb haiguspäevade arv.
- Paraneb töötajate ja nende perede elukvaliteet.
- Kasvab töötajate produktiivsus.
- Paraneb töötajate ja juhtkonna läbisaamine ning koostöö.
- Paraneb töötajate konkurentsivõime.
“Helmeses oleme uuringutele toetudes arvutanud, et kui me ei arvestaks meie 300 töötaja rahuloluga, siis kaotaksime igal aastal vähemalt miljon eurot, võib-olla rohkem.” – Helmese juht Jaan Pillesaar
Peresõbraliku märgise programmiga liitumise kasud:
- Süsteemne lähenemine pere- ja töötajasõbralikkuse juurutamisele.
- Kogemustega mentorite nõuanded ja abi muudatuste elluviimiseks.
- Muudatuste elluviimist toetavad koolitused erinevatel teemadel.
- Tugivõrgustiku üritused ja kogemuste jagamise võimalus teiste sarnaste organisatsioonidega.
„Uute töötajate värbamisel on ettevõte atraktiivsem, kui omab vastavat märgist. Programmis osalemine on andnud võimaluse kõiki meie tegevusi struktuurselt analüüsida ja saada tagasisidet välistelt osapooltelt. Märgise omamine on suur au ja samas ka suur vastutus. Kuna omame kuldtaset, siis on oluline jälgida, et teeksime töötaja- ja peresõbralikuks tööandjaks olemise nimel just neid tegevusi, mille puhul töötajad tunnevad, et nad on ettevõtte poolt hoitud ja toetatud.“ – SEB tööandja brändingu projektijuht Liina Hindremäe
Kandideerimine
Programmi kandideerimine toimub üks kord aastas ning kandideerimine on avatud ühe kuu jooksul. Programmi võivad kandideerida kõik organisatsioonid, mis kes on tegutsenud vähemalt aasta ning kus on vähemalt üks töölepinguga töötaja, kes ei kuulu organisatsiooni juhatusse ega omanikeringi. Organisatsioon ei tohi olla maksuvõlglane, kriminaal- või väärteomenetluses karistatud, pankrotis ega likvideerimisel.
2023. aastaks on programmi kandideerimine lõppenud. Info kandideerimisvõimaluste kohta 2024. aastal avaldame aasta esimestel kuudel. Kui soovite olla kursis järgmiste kandideerimisvoorude infoga, jätke palun oma kontaktid aadressil [email protected] ja saadame teile teavituse.
Märgise tasemed
Peresõbraliku tööandja märgisel on kolm taset: kuld-, hõbe- ja pronkstase. Programmiga liitumisel saab organisatsioon algtaseme märgise. Algmärgis ei ole meetmete eelne tase ega sisalda hinnangut organisatsiooni hetkeseisu osas, vaid näitab, et organisatsioon on liitunud pere- ja töötajasõbraliku märgise programmiga ning tal on potentsiaali pälvida pronks-, hõbe- või kuldmärgis. Pronks-, hõbe- ja kuldmärgis aga näitavad tööandja peresõbraliku organisatsioonikultuuri rakendamise taset – kõrgeim tase on kuldmärgis.

Kuldtase | Hõbetase | Pronkstase |
|
|
|
Programmi läbinud tööandjad
|
|
|
|
- Boardic Eesti
- Eesti Keele Instituut
- Enics Eesti
- Express Post
- Go Group
- Harju Ettevõtlus- ja Arenduskeskus
- Innopolis Insenerid
- Milworks
- Sillamäe Gümnaasium
- Tartu Terminal
- Vapi People
- Velko AV
Küsimused ja vastused
Kandideerimisel täidab organisatsioon põhjaliku ankeedi, millele lisaks võib hindamiskomisjon vajadusel läbi viia täiendavad vestlused. Komisjon hindab muuhulgas seda, kui palju potentsiaalset kasu saab organisatsioon programmi läbimisest ning kuivõrd ta panustaks omakorda programmi üldiste eesmärkide täitmisse, milline on organisatsiooni motivatsioon ja selgus eesmärkide osas. Samuti vaadatakse, kuidas saab kaasatud organisatsiooni juhtkond, mis on muudatuste läbiviimiseks väga oluline tegur.
Liituvate tööandjate grupi valikul otsitakse ka tasakaalu erinevat tüüpi organisatsioonide (ettevõtted, asutused, MTÜ-d jm.) vahel.
Valiku teeb komisjon mitmekülgsete kriteeriumide alusel ja programmi valitud organisatsioonidega sõlmitakse koostööleping.
Pärast lõppmärgise saamist väljub osaleja programmist. Organisatsioonile ei pakuta enam aktiivset tuge mentorite ja võrgustikuürituste näol, kuid organisatsioon jätkab iseseisvalt meetmete rakendamist. Selleks, et tulemused oleksid püsivad ja meetmete rakendamine jätkuks ka pärast lõppmärgise omistamist, koostatakse pärast lõpphindamist järgmise perioodi rakenduskava ning korraldatakse programmi viimane koolitus meetmete iseseisva rakendamise teemal. Et märgis jääks kehtima, peab organisatsioon iga kahe aasta tagant läbima järelhindamise.
Kui organisatsioon soovib oma märgise taset tõsta (näiteks on saanud lõppmärgisena hõbe- või pronkstaseme, aga eesmärgiks on saada kuldtase), siis võib ta iseseisvalt meetmeid rakendada. Iga kahe aasta tagant toimuva järelhindamise käigus on võimalik taotleda kõrgema taseme märgist.
Järelhindamise käigus võib selguda, et organisatsioon ei ole meetmeid piisavalt rakendanud. Sel juhul kaotab organisatsioon saavutatud taseme ning talle omistatakse senisest madalam tase. Kui tööandja ei vasta enam kõige madalamale ehk pronkstasemele, siis võidakse märgis ära võtta.
Pere- ja töötajasõbraliku tööandja märgist võib kasutada organisatsiooni tutvustamisel, töötajate värbamisel, avalikel üritustel ja mujal kommunikatsioonitegevustes.
Kui tööandja on sunnitud märgise taotlemise katkestama, kuid soovib hiljem programmi jätkata, siis mentor aitab otsustada, kas programmi on võimalik jätkata pooleli jäänud kohast. Kui programmi jätkamine pooleli jäänud kohalt ei ole võimalik, tuleb kogu protsessi alustada algusest ning uuesti programmi kandideerida.
Peresõbraliku tööandja märgise programmis osalemine on tasuta. Küll aga peaks programmis osalev tööandja arvestama kuludega, mis tekivad erinevate peresõbraliku tööandja mudeli meetmete rakendamisega. Samuti kaasnevad kulud tööandja esindaja seminaridel osalemisega.
Lisamaterjalid
Artiklid
- Egle Saska: talente motiveerib teiste talentide tunnustus
- Lasteaia töökultuur on suur eeskuju nii mõnelegi ettevõttele
- McDonald’s kasutab töötajate hoidmiseks motivatsioonikalendreid
- Lindströmi personalipartner: värbaja oskused peavad muutuma spetsiifilisemaks
- Helmese personalijuht Maris Viires: kas töötaja vaimne heaolu on tema enda mure või ettevõtte strateegiline otsus?
Videod
Kontakt
Targa Töö Ühing MTÜ, kontaktisik Ave Laas, [email protected]