Menüü

Avaleht / EU-OSHA / Kampaania „Tervislikud töökohad vähendavad koormust"

Kampaania „Tervislikud töökohad vähendavad koormust"

Oktoobris algab kolm aastat kestev üleeuroopaline Euroopa Tööohutuse ja Töötervishoiu Ameti kampaania „Tervislikud töökohad vähendavad koormust“, mis keskendub tööga seotud luu- ja lihaskonna vaevustele. Luu- ja lihaskonna vaevused on üks kõige tavalisemaid tööga seotud terviseprobleeme Euroopas, mis mõjutab miljoneid töötajaid ja läheb tööandjatele maksma miljardeid eurosid aastas.

Tööga seotud luu- ja lihaskonna vaevused mõjutavad enamasti selga, kaela, õlgu ning üla- ja alajäsemeid. Need on näiteks liigeste või muude kudede kahjustused ja sellega seonduvad vaevused. Terviseprobleeme võib olla mitmesuguseid, alates kergest valust kuni raskete haigusteni, mille tõttu on vaja olla töölt eemal või isegi vajada haiglaravi. Kui vaevused on kroonilised, võib tekkida ka töövõimetus ning mingil hetkel tuleb tervise tõttu loobuda töötamisest.

Enamik tööga seotud luu- ja lihaskonna vaevusi tekib aja jooksul. Sundasendid, korduvad liigutused, raskuste käsitsi  teisaldamine, pikaajaline istumine – kõik need tavalised igapäevased riskitegurid võivad põhjustada luu- ja lihaskonna vaevusi. Me puutume nendega igapäevaselt kokku ja neid on võimalik väga lihtsate meetoditega ennetada, kuid ometigi ei pööra me nendele piisavalt tähelepanu. Oluline on, et töökoht oleks töötajata jaoks kohandatud võimalikult sobivaks st töötaja peab saama oma tööd teha minimaalse pingutusega. Töökoha kujundamisel ja töö korraldamisel tuleb arvestada töötaja kehalisi, vaimseid, soolisi ja ealisi iseärasusi ning tema töövõime muutumist tööpäeva või vahetuse jooksul. Ära ei tohi unustada ka puhkepause ja korralikku väljaõpet ehk mida ja kuidas tuleb teha.

Sügisel algav kampaaniaga juhitakse Euroopa riikides samaaegselt tähelepanu luu- ja lihaskonna vaevuste ennetamisele - mida saab ära teha töötaja ise, mida tööandja, et neid vaevusi oleks vähem ja inimesed töötaksid tervist säästvalt kõrge vanuseni. Eestis algavad kampaania tegevused augusti lõpus raskuste käsitsi teisaldamise seminaridega Tartus ja Tallinnas. Jagatakse kasulikke artikleid ja nõuandeid Tööelu portaalis www.tööelu.ee ning korraldatakse veel mitmeid seminare ja teabeüritusi. Eestis veab seda kampaaniat Tööinspektsioon, kes lisaks teadlikkuse tõstmisele, pöörab sel ja ka järgenvatel aastatel enam tähelepanu luu- ja lihaskonna probleemidele töökohtadel. Iga aasta peasündmus on juba traditsiooniks saanud Töötervishoiupäev.

Kampaania ametlik lehekülg

Kampaania kontakt:

Kristel Plangi
Tööinspektsiooni teabe ja välissuhete osakonna juhataja
kristel.plangi@ti.ee
5623 0234

Külastusi 222, sellel kuul 222

Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks