Menüü

Avaleht / Tööandjale / Töökeskkond / Töötervise edendamine / Tubakaennetus töökohal

Passiivne suitsetamine

Viimati uuendatud: 03.08.2016


Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) andmetel tapab tubakasuits igal aastal 600 000 kaudset ehk passiivset suitsetajat. Nad ei läida ise sigaretti, kuid hingavad sisse suitsetajate poolt tubakavinguga saastatud õhku.

Suitsetaja poolt väljahingatavas suitsupahvakus on 55–70% tubaka põlemisel tekkinud ainetest. Selles on: 3,5 korda rohkem tõrva; 6,8 korda rohkem vingugaasi (CO-d) ja 6 korda rohkem nikotiini kui selles tubakavingus, mille suitsetaja ise oma kopsudesse tõmbab. Viibimine tubakasuitsuses ruumis tekitab 10 mittesuitsetajast 7-l mingi reaktsiooni, põhjustades kas ebamugavat kipitustunnet ninas, kurgus või silmades, köhaärritust, peavalu, iiveldustunnet, tähelepanu hajumist, uimasust või teatud krooniliste haiguste olemasolul nende ägenemist. Eriti ohustatud on need inimesed, kes põevad astmat, bronhiiti ja veresoonkonna kroonilisi haigusi, aga ka ülitundlikud ja allergilistele reaktsioonidele kalduvad inimesed.

Tubakasuitsuse õhu sissehingamisel ilmneb selle tervist kahjustav toime ka pikemas perspektiivis. Nii võib näiteks suitsetaja mittesuitsetavatel pereliikmetel tõusta kopsuvähki haigestumise risk kuni 30%.

Tubakasuits ei ohusta mittesuitsetajaid mitte ainult ruumides, vaid ka sõidukites või muudes rajatistes. Kahjulikud ained kinnituvad tekstiilidele ja muudele pindadele ning püsivad seal pikka aega.

Tervisele ohutut tubakasuitsu sisaldust õhus ei ole olemas. Seetõttu soovitab WHO inimeste tervise kaitseks 100% suitsuvaba keskkonda.

Tubakasuitsuses keskkonnas viibimise täiendavad riskid mittesuitsetajatele:

 • Krooniline obstruktiivne kopsuhaigus ehk KOK ja astma (+40–60%)
 • Kopsuvähk (+30%)
 • Südame-veresoonkonnahaigused (+25%)
 • Keskkõrvapõletikud
 • Imiku äkksurma sündroom

Olulist passiivse suitsetamise kohta

 • Ükski tubakasuitsu kogus ei ole ohutu.
 • Viibides suitsetaja juures, hingatakse sisse samu ohtlikke aineid. Passiivse suitsetamise eest ei ole kaitset – isegi väikese koguse tubakasuitsu sissehingamine on ohtlik.
 • Suitsuvabad alad ei kaitse mittesuitsetajat tubakasuitsu eest. Me isegi ei pruugi teada seda, et tubakakeemiat sisse hingame. Ka akende avamisest ja õhu filtreerimisest ei ole abi.
 • Rasedad naised, eakad inimesed ning südame- või hingamisprobleemidega inimesed peaksid olema eriti ettevaatlikud. Eriti kaitsetud on lapsed.
 • Tubakasuits ohustab inimesi kodudes, autodes, töökohtadel, avalikes kohtades.
 • Ohtlikud ained jäävad riietele, mööblile, vaipadele ning sõidukitesse mitmeteks tundideks või päevadeks, isegi kuudeks ja mõjutavad nii märkamatult meie tervist.

Külastusi 4301, sellel kuul 4301

Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks