Menüü

Avaleht / Tööandjale / Töökeskkond / Töökeskkonna ohutegurid / Füüsikalised ohutegurid

Sisekliima

Viimati uuendatud: 21.05.2020


Tööandja kohustus on tagada töökohal sobiv sisekliima ja töökoha varustatus värske õhuga. Sobiva sisekliima määramisel peab tööandja arvestama tööruumi suurust, töötajate arvu ruumis, töötajate vaimset ja füüsilist töökoormust ning kasutatavate töövahendite või tehnoloogia spetsiifikat.

Kui varem arvati, et töökoha sisekliima iseloomustamiseks piisab õhu temperatuuri, suhtelise niiskuse ja õhu liikumise kiiruse normeerimisest ja mõõtmisest, siis kaasaegne töökoha soojusmugavuse määratlemine toimub teistsugustel alustel, mis on esitatud harmoneeritud standardis EVS-EN 16798-1:2019 - "Hoonete energiatõhusus. Hoonete ventilatsioon. Osa 1: Sisekeskkonna lähteandmed hoonete energiatõhususe projekteerimiseks ja hindamiseks, lähtudes siseõhu kvaliteedist, soojuslikust keskkonnast, valgustusest ja akustikast."

Töökeskkonna soojusmugavuse määramiseks võetakse arvesse järgmisi parameetreid:

 • õhu temperatuur,
 • päikese või soojendusseadmetest lähtuv kiirgustemperatuur,
 • seintest, akendest põrandast või laest lähtuv kiirgustemperatuur,
 • õhu suhteline niiskus,
 • õhu liikumise kiirus,
 • töötaja füüsiline aktiivsus,
 • riietuse, sh kaitseriietuse soojapidavus,
 • töökorralduse aspektid, nt puhkepauside pidamise võimalus jms.

Halb sisekliima tekitab tööruumides viibides ebamugavust, avaldab negatiivset mõju inimese töövõimele ning võib tekitada terviseprobleeme. Sümptomid taanduvad ja kaovad järk-järgult, kui olete tööruumist/hoonest lahkunud.

Halva sisekliima tundemärgid on:

 • silmade, nina või kurgu limaskestade ärritus
 • nahaärritus
 • peavalu või raskustunne peas
 • ebaloomulik väsimus või keskendumisraskused, iiveldus ja pearinglus

Halb sisekliima võib mõjutada mitmete haiguste kulgu, eelkõige puudutab see hingamisteede nakkusi ja selliseid seisundeid nagu astma, bronhiit ja põskkoopapõletik.

Töötajate kaebusedon peamiseks signaaliks, millal tööandja peaks mõtlema töökeskkonna soojusmugavuse parameetrite kontrollimisele käepärast olevate indikaatormõõtevahendite abil. Soovitatav on, et vähemalt kahte töökeskkonna soojusmugavuse parameetrit – õhu temperatuuri ja suhtelist niiskust – saaksid töötajad ise soovi korral kontrollida. Juhul kui töökeskkonna parameetrite korrigeerimine ei vähenda töötajate kaebusi, on tööandjal soovitatav kasutada mõõteteenust.

Soovitusi tööandjale hea sisekliima tagamiseks

 • Töötajale mõjuv nn operatiivne temperatuur (õhu temperatuuri ja ruumi piirete keskmiste kiirgustemperatuuride vahepealne temperatuur) võtab arvesse nii õhu temperatuuri kui ka keskmist kiirgustemperatuuri. Juhul kui ruumi seintelt, akendelt, põrandalt ja laest lähtuv keskmine kiirgustemperatuur erineb õhu temperatuurist, on töötaja soojusmugavuse kirjeldamisel õigem kasutada operatiivset temperatuuri õhu temperatuuri asemel. Võrguprinterid ja koopiamasinad peaksid alati paiknema eraldi ruumis, vajaduse korral tuleb masina kohale paigaldada väljatõmbeventilatsioon. Soojuse sissetungimist akende kaudu saab piirata, paigaldades akendele päikesesirmid ja kindlustades, et neid ka kasutatakse. Radiaatoreid tuleb reguleerida ning kui termostaatventiilid ei tööta, need remontida. Kui soojus tuleb sisse läbi seinte või katuste, tuleb need paremini isoleerida. Üks võimalus palavuse vähendamiseks on ventilatsiooni suurendamine. Võimaluse korral tuleks puhkepauside ajal ruume kindlasti aktiivselt tuulutada.
 • Õhu suhtelise niiskuse hoidmine normvahemiku piires võib olla raske ülesanne. Just pakaselistel päevadel kipub õhu suhteline niiskus jääma allapoole normvahemikku. Selle vastu võib soovitada vee aurutamist ruumiõhu temperatuurist kõrgematel temperatuuridel, kui kliimaseadme kasutamine pole võimalik või praktiline.
 • Liiga madal suhteline niiskus põhjustab teatud osal inimestest silmade kipitust kuni põletiku tekkimiseni, ninaverejooksu või limaskestade kuivamist. Liiga kuiva õhu korral tuleks üle vaadata ruumide koristamise meetodid ja korraldus, uurida põranda- ja seinakattematerjalide koostist, eesmärgiga vähendada tolmu sisaldust õhus ja staatilise elektri olemasolu.
 • Liiga kõrge suhteline niiskus (85% ja enam) soodustab mikroorganismide (hallitusseente) arengut – seda eelkõige ruumi nendes piirkondades, mis on halvasti tuulutatud ja kus on õhu temperatuur keskmisest madalam. Hallitusega kokkupuude võib inimesel põhjustada allergiat.
 • Tuuletõmbus või liigne õhu liikumise kiirus vähendab samuti töötaja soojusmugavust, põhjustades kogu keha või mõne kehapiirkonna alajahtumist. Suured aknad põhjustavad eriti külmal aastaajal õhuvoolu teket, seetõttu on soovitatav kaitsta töökohti klaasitud akende pindadelt kiirguva külma, soojal aastaajal aga päikesekiirguse eest. Küttekehad peaks asetsema nii, et need väldiks külma õhuvoolu teket. Samuti on soovitatav, et töökohad ei asuks ventilatsioonisüsteemi sissepuhkeavade lähedal. Õhujaotuskasti või muu õhujoa suunamise ja hajutamise vahendi kasutamine aitab vähendada õhu liikumise kiirust töökohal.

Külastusi 12303, sellel kuul 12303

Küsimused ja vastused

 • Mida teha, et töökohal palavus ei tapaks?
 • Lugedes linki: http://www.ti.ee/index.php?article_id=2466&page=510&action=article& tekkis küsimus. Kuidas peaks toimima olmeprügi autojuht-laadija ja laadija, kui väljas on 25 kuni 30 kraadi sooja ja töö tegemiseks nõutakse firma poolt välja antud pikki tööriideid. Laadimiste ajal on auto uksed rohkem lahti, kui kinni (vaja sisse- välja käia), auto kabiini külmana hoidev seade ei jõua nii palju külmutada, et kahe laadimise vahel jõuaksime maha jahtuda. Ja lühikesi riideid, mis ka neoon värvides ja helkur ribaga, ei luba ohutustehnikaga tegelev isik meil kanda. Tööpäeva pikkus u. 8 tundi. Külma jooki ka pole ju autos kuskil hoida. Ja tagatipuks ei ole meil firmas ka korralikku pesemisvõimalust. Et mida teha?
 • Olen kuulnud, et kui tööandja ei taga töötajale võimalust töötada teatud soojakraadides, siis võib keelduda töö tegemisest, kui see kahjustab tervist. Alates mis külmakraadidest on töötajal õigus keelduda töö tegemisest?
 • Vaata kõiki küsimusi

Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks