Avaleht / Valdkonnapõhised juhendmaterjalid / Toitlustusettevõtted ja baarid / Müra

Müra

Viimati uuendatud: 22.10.2012


Toitlustusettevõtete töötajad puutuvad sageli kokku müraga, mis võib põhjustada jäädavaid kuulmiskahjustusi või olla muul viisil häiriv või kurnav.

Kuulmiskahjustusega kaasneb sageli selline haigus nagu tinnitus, mis kujutab endast helinat või kohinat kõrvades. Tinnitus võib olla mööduv või püsiv. Sageli kurnab see haigestunud inimest psüühiliselt.
 
Taustamüra segab keskendumist ja takistab teiste jutust arusaamist. Seega muutub tööülesannete täitmine raskemaks ja nõuab teilt suuremat pingutust, samuti väsite kiiremini.
 
Häiriv müra võib põhjustada töötajatele mitmesuguseid vaevusi, nagu näiteks peavalu, keskendumisvõime vähenemine, unehäired, kõrge vererõhk, väsimus ja stress. Müra võib olla psüühiliselt koormav.

Selgitage välja võimalikud probleemid

Hinnates müraga seotud probleeme, pöörake erilist tähelepanu müratasemele ja sellele, kui kaua töötajad müraga kokku puutuvad.

Kuulmiskahjustusi põhjustav müra

Kui töökohal on pidevalt kõrge müratase (üle 80 dB), võib see kahjustada kuulmist. Müratase on liiga kõrge, kui peate ½–1 meetri kauguselt teise inimesega suhtlemiseks valjusti hüüdma, et teist aru saadaks. Müra võib kahjustada kuulmist nii siis, kui peate taluma väga tugevat müra lühikest aega, kui ka siis, kui peate taluma nõrgemat müra pikemat aega.

Kõige valjem müra käesoleva juhendi tegevusvaldkonnas esineb tavaliselt diskoteekides. Seal on ohustatud nii ettekandjad, baaritöötajad, diskorid kui ka uksehoidjad.

Häiriv müra
Müra võib olla häiriv näiteks siis, kui helitugevus on suur ja akustika on halb, sellisel juhul on klientide jutust raske aru saada. Teenindajad on sunnitud rääkima väga valju häälega. Tagajärjeks võivad olla köha, hääle kähedus, kurguvalu ja hääleaparaadi häired. Eriti puudutab see töötajaid ruumides, kus mängitakse valju muusikat, kuid müra võib häirida ka halva akustikaga restoranide teenindavat personali. Suurköökides võivad häirivat müra tekitada näiteks kärud, statiivid, nõudepesuliinid ja nõudepesumasinad.
 
Ruumi akustika
Häiriv järelkaja ruumis tähendab, et ruumi akustika on halb, näiteks kui muusika kõlab kaja tõttu halvasti või te ei kuule hästi, mida kliendid ütlevad.

Probleemide lahendamine

Esmase nõudena peate kinni pidama seadusega kehtestatud mürataseme piirnormist 85 dB(A). Lisaks sellele tuleb summutada kogu välditav häiriv müra.

Kui asute müra vähendama, mõelge järgmistele aspektidele.

Töö kavandamine
Kavandage töö selliselt, et müraga puutuks kokku võimalikult vähe töötajaid. Korraldage töö nii, et iga üksik töötaja puutuks müraga kokku võimalikult lühikest aega. Paigutage valjuhääldid baariletist võimalikult kaugele. Koondage muusika tantsupõranda piirkonda.
 
Leppige diskori või helitehnikuga kokku, et ei ületataks teatud helitugevust.
 
Tagage, et kärudel jms oleksid mürasummutavad, näiteks kummist rattad, et nõudepesumasin oleks paigutatud eraldi ruumi ja põrandakattematerjal ei võimendaks müra, näiteks et põrandas ei oleks pragusid, mis panevad kärud värisema.

Ruumi akustika
Betoonist seinte ja lagedega ruumides on halb akustika. Katke laed ja vaheseinad heliabsorbeerivate materjalidega.
 
Kuulmiskaitsevahendid
Kui müratase on liiga kõrge ja seda pole võimalik teisiti summutada, tuleb alati kasutada kuulmiskaitsevahendeid.

Lisateave müra kohta

Valik materjalidest, mis puudutavad müra, mürataseme mõõtmist ja kuulmiskaitsevahendite kasutamist on koondatud tööelu portaali müra teemalehele.

Õigusakt: määrus „Töötervishoiu ja tööohutuse nõuded mürast mõjutatud töökeskkonnale, töökeskkonna müra piirnormid ja müra mõõtmise kord“.

Külastusi 2566, sellel kuul 2566

Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks