Avaleht / Valdkonnapõhised juhendmaterjalid / Teedeehitus ja pinnasetööd / Ergonoomiline töökeskkond

Ergonoomiline töökeskkond

Viimati uuendatud: 19.09.2016


Ergonoomiline töökeskkond aitab vältida luu- lihaskonna vaevuste tekkimist.
 
Kui tõstate, tõmbate või lükkate raskeid esemeid või töötate ebasobivas asendis, riskite valude tekkimisega kätes, kaelas, õlgades, seljas ja põlvedes. Kui te töötate ühetaoliste liigutustega ja ebasobivas asendis pikemat aega, riskite liigesehaiguste väljakujunemisega. Liigesehaiguste väljakujunemise riski suurendab ka töö külmas ja tuuletõmbes.

Selgitage välja võimalikud probleemid

Et saada teada, kas töökeskkond on ergonoomiline, peate pöörama tähelepanu järgmistele aspektidele.

Raskuste tõstmine
Tõstmine võib olla raske või ebamugav, kui teisaldate või tõstate ehitusmaterjale, nagu näiteks tsemendikotte ja juhtmepoole. Raskuste tõstmine on koormavam, kui teete seda väljasirutatud kätega, kui tõstate kõrgemale kui õlakõrgusele või madalamale kui põlvekõrgusele, kui selg on tõste ajal painutatud või kallutatud või kui tõstetav ese on raskesti haaratav, näiteks libe või suuremõõtmeline. Kui ruumipuuduse tõttu ei saa tõsta sobivas asendis, võib see olukorda halvendada. Terviseprobleeme võib tuua kaasa ka korduv tõstmine või päeva jooksul suure hulga kilode tõstmine, näiteks sillutisplaadid, äärekivid, betoonivaluplaadid ja kanalisatsioonitorud.
 
Raskuste tõstmine võib põhjustada ka õnnetusohtu.

Raskuste teisaldamine (tõmbamine ja lükkamine)
Töötajal võib olla vaja tõmmata või lükata raskeid esemeid, näiteks kärusid, väikseid järelveetavaid vankreid ja käsitõstukeid ehitusmaterjalidega. Tõmmates ja lükates on koormus suurem ebatasasel pinnal, kui kärul on väga väikesed rattad või kui käepide on ebamugavas asendis.

Koormavad tööasendid ja -liigutused
Erinevad tööülesanded koormavad keha eri piirkondi erinevalt. Valude tekkimise risk kasvab sedamööda, mida kauem ja intensiivsemalt tehakse tööd halvas tööasendis.


Kui töötatakse ülestõstetud kätega või asendis, kus käed on kehast kaugele eemale sirutatud, langeb koormus õlgadele. Sellise asendi põhjuseks võib olla töö ebasobival kõrgusel,  peast kõrgemal või kui ei saa olla tööpinnale piisavalt lähedal.

Seljale või kaelale langeb suur koormus, kui kummardutakse või pööratakse selga palju kordi järjest või pikema aja jooksul.

Käed on koormatud, kui tööriistu või esemeid hoitakse käes või kui pööratakse ja painutatakse randmeliigest, näiteks töötades nurklihvijaga. Töö on eriti koormav, kui selleks tuleb samal ajal kasutada jõudu või kui tööriistad tekitavad vibratsiooni. Töötades kitsastes ruumides, nagu madalad keldrid ja kaevandid, on liikumisvabadus piiratud. Eriti kurnav on töötamine pea või jalgade kõrgusel.

Füüsiliselt koormav töö
Kui tehakse füüsiliselt kurnavat tööd, tõuseb pulss ja kiireneb hingamine. Kui see kestab pikema aja jooksul, võivad tekkida  tervisehäired. Füüsiliselt pingutav töö on seotud pideva materjalide teisaldamisega ja manuaalse kaevetööga.

Probleemide lahendamine

Saate luua ergonoomilise töökeskkonna, kui:

  • raske töö tegemiseks kasutatakse tehnilisi abivahendeid, nt käsikärusid, kahveltõstukeid ja platvormkärusid
  • töö planeeritakse ja korraldatakse nii, et oleks võimalik abivahendeid kasutada
  • töö tegemiseks on piisavalt ruumi, stabiilne tasane aluspind ja korralik valgustus
  • ühekülgne ja koormav ning korduv töö vahelduvad tööpäeva jooksul muu tööga või puhkepausidega
  • pikemaajaline seisev või istuv töö vahelduvad kehaliselt aktiivse tööga või muu kehalise tegevusega, nt tööde rotatsiooni korras või tervist edendav ate tegevuste abil
  • töökoht on sobivalt kujundatud ja kohandatud konkreetsele töötajale
  • kõiki töötajaid, ka uusi ja asendustöötajaid, juhendatakse korralikult ja nad läbivad õigete abivahendite ja töömeetodite kasutamise väljaõppe.  
  • töö teostamiseks on planeeritud piisavalt aega.

Tõstmine, vedamine ja lükkamine
Kasutage tõstmiseks, tõmbamiseks ja lükkamiseks sobivaid tehnilisi abivahendeid. Kasutage näiteks ehitusmasinatele monteeritud vaakumtõsteseadmeid või motoriseeritud seadmeid nagu linttransportööri. Kasutage kõigi raskete esemete tõstmiseks sobivaid abivahendeid. On oluline, et töö oleks planeeritud ja korraldatud nii, et ei tekiks vajadust esemeid pidevalt ümber tõsta.

Veenduge, et liikumisteed oleksid puhtad ja ühetasased ning neis ei oleks auke ega astmeid.


Koormavad tööasendid ja -liigutused
Ebasobivaid tööasendeid saab vältida, kui  töö tegemiseks on piisavalt ruumi ja kasutatakse sobivaid töövahendeid. Vältida tuleb juhuslikke oste. Enne uute seadmete ja inventari soetamist  tuleb selgitada välja, millised on  ettevõtte vajadused. Seada sisse  protseduur seadmete ja töövahendite hooldamiseks ja kontrolliks.
 
Kasutada tööriistu ja vahendeid, mis aitavad võimalikult palju piirata allpool põlvekõrgust ja ülalpool õlakõrgust tehtavat tööd. Tööasendi seisukohalt on oluline ka hea valgustus ja nähtavus.

Füüsiliselt koormav töö
Töö tuleb planeerida nii, et füüsiliselt kurnav töö vahelduks kergemate ülesannetega või puhkepausidega. Füüsiliselt kurnavat tööd tehes tuleb  kasutada tehnilisi abivahendeid ja alternatiivseid töömeetodeid. 

Lisateave ergonoomilise töökeskkonna kohta

Valik materjalidest, mis käsitlevad tõstmist, vedamist, lükkamist, ühekülgset ja koormavat, ühekülgset ja korduvat tööd ning tööasendeid ja –liigutusi on koondatud ergonoomia teemalehele.

Õigusakt: määrus „Raskuste käsitsi teisaldamise töötervishoiu ja tööohutuse nõuded“.

Külastusi 3355, sellel kuul 3355

Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks