Avaleht / Valdkonnapõhised juhendmaterjalid / Põllumajandus, metsandus ja kalandus / Ergonoomiline töökeskkond

Ergonoomiline töökeskkond

Viimati uuendatud: 23.10.2012


Ergonoomiline töökeskkond aitab vältida luu-lihaskonna vaevuste tekkimist.

Kui tõstate, tõmbate või lükkate raskeid esemeid või töötate ebasobivas asendis, riskite valude tekkimisega kätes, kaelas, õlgades, seljas ja põlvedes. Kui te töötate ühetaoliste liigutustega ja ebasobivas asendis pikemat aega, riskite liigesehaiguste väljakujunemisega. Liigesehaiguste väljakujunemise riski suurendab ka töö külmas ja tuuletõmbes.

Selgitage välja võimalikud probleemid

Et saada teada, kas töökeskkond on ergonoomiline, peate pöörama tähelepanu järgmistele aspektidele.

Raskuste tõstmine
Tõstmine võib olla ohtlik, kui esemed on suured, rasked või raskesti haaratavad, kui pole võimalik tõsta sobivas tööasendis või kui esemeid tuleb kanda kaugele.

Raskuste või raskesti haaratavate esemete tõstmist võib tulla ette näiteks:

 • käsitsedes istikuid, mulda, väetisi või söödakotte
 • käsitsedes maastikuehitusel kasutatavaid materjale, näiteks graniiti, betooni või keraamikat
 • tõstes loomi
 • tõstes esemeid kitsastes ruumitingimustes
 • kaevates käsitsi taimede istutusauke.

Raskuste teisaldamine (tõmbamine või lükkamine)
Raskusi tõmmata või lükata võib olla vaja näiteks transportides istikuid kärudel või vankritel. Tõmmates ja lükates on koormus suurem ebatasasel või kaldpinnal, tasapinnaerinevuste korral, liiga väikeste ratastega transpordivahendite kasutamisel, kui tehnilised abivahendid ei ole korralikult hooldatud või ruumi on vähe. Koormust suurendab ka see, kui vedades on vaja pidevalt peatuda ja jälle paigalt liikuda.

Koormavad tööasendid ja -liigutused
Kui töötate ülestõstetud kätega või asendis, kus käed on kehast kaugele eemale sirutatud, või kitsastes tingimustes, langeb koormus õlgadele. Nii võib see olla näiteks siis, kui töökoht on ebasobivalt kujundatud, tingimused maha- või pealelaadimiseks on ebasobivad või kui ei kasutata sobivaid tehnilisi abivahendeid.

Selg on koormatud, kui kummardate ettepoole või pöörate selga, eriti kui kasutate samal ajal töö tegemiseks jõudu, näiteks tõstate raskeid või liikuvaid koormaid.

Ühekülgne ja koormav ning füüsiliselt väheaktiivne töö
Kui töötate suurema osa päevast sundasendis sooritades ühetaolisi liigutusi, näiteks juhtides metsatöömasinaid, on töö füüsiliselt väheaktiivne, ühekülgne ja koormav. Pikemas perspektiivis kaasneb sellise tööga lisaks luu- ja lihaskonna vaevuste riskile ka südame ja veresoonkonna haiguste oht.

Probleemide lahendamine

Saate luua ergonoomilise töökeskkonna, kui pöörate tähelepanu järgmisele:

 • kasutate raske töö tegemiseks tehnilisi abivahendeid, nt käsikärusid, kahvelkärusid, kahveltõstukeid ja platvormkärusid
 • planeerite ja korraldate töö nii, et oleks võimalik abivahendeid kasutada
 • tagate, et töö tegemiseks oleks piisavalt ruumi, stabiilne tasane aluspind ja korralik valgustus
 • tagate, et ühekülgne ja koormav ning korduv töö vahelduks tööpäeva jooksul muu tööga või puhkepausidega
 • hoolitsete, et töökoht oleks sobivalt kujundatud ja kohandatud konkreetsele töötajale
 • kindlustate, et kõiki töötajaid, ka uusi ja asendustöötajaid, juhendatakse korralikult ja nad läbiksid õigete abivahendite ja töömeetodite kasutamise väljaõppe.  

Käsitsi tõstmine, vedamine ja lükkamine
Kasutage tõstmiseks, vedamiseks ja lükkamiseks sobivaid tehnilisi a bivahendeid, nt kahvelkärusid, kahveltõstukeid, käsikärusid või platvormkärusid.

Hoolitsege, et liikumisteed oleksid ühetasased, libisemiskindlad, risustamata ja neil ei oleks takistusi, nagu astmed või augud, ning kontrollige, et valgustus oleks korralik. Kasutage abivahendeid, mis on sobilikud nii transporditava koorma, transpordi toimumiskoha kui ka ülesannet täitva töötaja seisukohast. Planeerige ja korraldage töö nii, et teil ei oleks vaja kaupu rohkem ümber tõsta, kui on hädavajalik. 

Tähtis on töötajaid õigete  töömeetodite suhtes juhendada ja koolitada, nt õpetada abivahendite õiget kasutamist ja  paigutamist olenevalt sellest, kus neid vaja läheb.

Ühekülgne ja koormav ning füüsiliselt väheaktiivne töö
Töö tuleb korraldada nii, et oleks piisavalt vaheldust või puhkepause.

Koormavad tööasendid ja -liigutused
Ebasobivaid tööasendeid saate vältida, kui töö tegemiseks on piisavalt ruumi ja kasutatakse sobivaid töövahendeid. Inimesed on kasvult  erinevad ja seepärast on vajalik kohandada töökoht, näiteks traktori juhiiste, konkreetsele kasutajale. Esemeid tõstes pöörake tähelepanu õigetele tõstevõtetele.

Lisateave ergonoomilise töökeskkonna kohta

Valik materjalidest, mis käsitlevad tõstmist, vedamist, lükkamist, ühekülgset ja koormavat, ühekülgset ja korduvat tööd ning tööasendeid ja –liigutusi on koondatud tööelu portaali ergonoomilise töökeskkonna teemalehele.

Õigusakt: määrus „Raskuste käsitsi teisaldamise töötervishoiu ja tööohutuse nõuded“.

Külastusi 3520, sellel kuul 3520

Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks