Avaleht / Valdkonnapõhised juhendmaterjalid / Plasti-, klaasi- ja betoonitööstus / Nahaärritajad

Nahaärritajad

Viimati uuendatud: 24.10.2012


Nahk kaitseb meid kahjulike välismõjude eest. Kui nahale langeb liiga suur koormus, nii et selle kaitsev rasvakiht kaob ja nahk ei jõua enam ise ennast parandada, tungivad näiteks allergiat tekitavad ained kergemini läbi naha. On ka kemikaale, millel on võime tungida läbi kõikide nahakihtide ja tekitada ekseemi. Ekseem väljendub selles, et nahk muutub kuivaks, punaseks ja sügelevaks. Sellele võivad tekkida väiksed vesivillid või vesitsevad lõhed.

Selgitage välja võimalikud probleemid

Hinnates töö kahjulikkust nahale, tuleb pöörata tähelepanu järgmistele aspektidele.

Märg töö ja kindad
Kui töötatakse veekindlate kaitsekinnastega või niiskete kätega rohkem kui kaks tundi tööpäevas, on tegemist märja tööga, mis võib kahjustada nahka. Suur osa tööga seotud ekseemidest on põhjustatud just kinnastega töötamisest.

Nahka kahjustavad ained
Orgaanilised lahustid eemaldavad nahalt loomuliku rasvakihi ja selle tagajärjel võib tekkida ekseem. Tsement, kivistumata betoon, vormiõlid, happed, puhastusvahendid ja teised kemikaalid võivad kahjustada nahka. Ka puhastusvahendeid kasutades võib naha kaitsev rasvakiht kaduda. Ainetel, mis võivad tekitada allergilisi reaktsioone, on selle tagajärjel lihtsam läbi naha tungida ning nii kasvab nahaärrituse ja ekseemi tekkimise oht.
Tehke kindlaks, kas kemikaalid, mida kasutatakse, kuuluvad ohuklassi „Ärritav” või „Sööbiv” või kas ohutuskaardil (turustaja kasutusjuhendis) on teavet selle kohta, et toode võib tekitada allergiat, mõjuda ärritavalt või söövitada.

Nahaärritust võivad põhjustada ka muud ained peale nende, mis on märgistatud kui „Sööbiv” või „Ärritav”.

Probleemide lahendamine

Ükskõik, kas nahaärrituse põhjuseks on töö niiskes keskkonnas või töö allergiat tekitavate ainetega, tuleb kokkupuudet mõjudega võimalikult palju piirata. Kõigepealt tuleb uurida, kas nahka ärritavad ained ja protsessid on võimalik asendada ohutute või vähem ohtlikega.

Kasutage märgade või mustade tööde puhul alati kindaid.

Kui töötatakse kinnastega, tuleb pöörata erilist tähelepanu järgmisele.

Terved, puhtad ja kuivad kindad
On tähtis, et sobivad kindad oleksid kättesaadavad ja neid kasutatakse õigesti.

Kindad peavad olema seestpoolt terved, puhtad ja kuivad. Kindaid  ei peaks kandma  kauem, kui on hädavajalik. Hea on kasutada puuvillast aluskindaid.

Puudrita kindad
Kui peab kasutama latekskindaid, peavad need olema ilma puudrita. Sageli saab nende asemel kasutada sünteetilisest kummist kindaid.

Kasutage külma vett
Käsi tuleb pesta jaheda veega ja korralikult kuivatada, kellad ja sõrmused tuleb töö ajaks ära võtta. Puhkepauside ajal ja töö lõppedes tuleb kätele kanda rasvast kreemi. Pidage meeles, et kreem ei asenda kindaid. Kui käed ei ole märjad või silmnähtavalt mustad, võib käte vee ja seebiga pesemise asemel kasutada alkoholil põhinevat desinfitseerimisvahendit.

Lisateave nahaärrituste kohta

Valik materjalidest, mis puudutavad tööd kemikaalide ja materjalidega ning piirnorme, on koondatud tööelu portaali keemiliste ohutegurite teemalehele.

Külastusi 2294, sellel kuul 2294

Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks