Avaleht / Valdkonnapõhised juhendmaterjalid / Metalli- ja masinatööstus / Nahaärritajad

Nahaärritajad

Viimati uuendatud: 24.10.2012


Nahk kaitseb meid kahjulike välismõjude eest. Kui nahale langeb liiga suur koormus ja selle kaitsev rasvakiht kaob ning nahk ei jõua enam ise ennast parandada, tungivad nt allergiat tekitavad ained kergemini läbi naha. Teatud kemikaalidel on võime tungida läbi kõikide nahakihtide ja tekitada ekseemi. Ekseem väljendub selles, et nahk muutub kuivaks, punaseks ja sügelevaks. Sellele võivad tekkida väiksed vesivillid või vesitsevad lõhed.

Selgitage välja võimalikud probleemid

Hinnates töö kahjulikkust nahale peab pöörama tähelepanu järgmistele aspektidele.

Nahka kahjustavad ained
Nahka võivad kahjustada tolm, lahustid ja teised kemikaalid. Vaadake vajaduse korral ka kemikaale käsitlevat peatükki.

Märg töö
Kui töötatakse veekindlate kaitsekinnastega või niiskete kätega rohkem kui  kaks tundi päevas,  on tegemist märja tööga. Suur osa tööga seotud ekseemidest on põhjustatud just kinnastega töötamisest.

Probleemide lahendamine

Riskianalüüsi koostades peab kaardistama ja hindama ka nahakahjustuste riski. Koostage tarnija ohutuskaardi alusel töökohaspetsiifilised ohutusjuhendid.

Ükskõik, kas nahaärrituse põhjuseks on töö niiskes keskkonnas, töö allergiat tekitavate ainetega või töö käigus tekkiv tolm, tuleb kokkupuudet ohuteguritega võimalikult palju piirata. Kõigepealt tuleb uurida, kas nahka ärritavad ained ja protsessid on võimalik asendada ohutute või vähem ohtlikega. Kui see ei ole võimalik, tuleb uurida, kas protsess oleks võimalik isoleerida suletud süsteemina ja kas seda oleks võimalik ventileerida. Viimase võimalusena tuleb kaaluda isikukaitsevahendite, näiteks kaitsekinnaste kasutamist.

Kui töötatakse kinnastega, tuleb pöörata erilist tähelepanu järgmisele.

Terved, puhtad ja kuivad kindad
Sobivad kaitsekindad peavad olema töötajaile kättesaadavad ja neid tuleb kasutada õigesti. See tähendab, et kindad peavad olema seestpoolt terved, puhtad ja kuivad, et neid ei kantaks kauem, kui on hädavajalik, ja kasutataks puuvillast aluskindaid. Teadke, et lahustid ja muud ained võivad imbuda läbi kinda, ilma et selles oleks auke. Küsige seepärast tarnijalt, millisest materjalist kindaid peaks kasutama ja milline on kinnaste ohutu kasutamisaeg.

Puudrita kindad
Kui peab kasutama latekskindaid, peavad need olema ilma puudrita. Sageli saab nende asemel kasutada sünteetilisest kummist kindaid.

Kasutage külma vett
Käsi tuleb pesta jaheda veega ja korralikult kuivatada, kellad ja sõrmused tuleb töö ajaks ära võtta. Puhkepauside ajal ja töö lõppedes tuleb kätele kanda rasvast kreemi. Pidage meeles, et kreem ei asenda kindaid.

Külastusi 2616, sellel kuul 2616

Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks