Avaleht / Valdkonnapõhised juhendmaterjalid / Masinate ja seadmete paigaldamine ning remont / Müra

Müra

Viimati uuendatud: 24.10.2012


Müra võib rikkuda kuulmist ja põhjustada stressi, kõrget vererõhku, väsimust jms. Samuti võib liiga kõrge müratase vähendada keskendumisvõimet, nii et õnnetused juhtuvad kergemini ja tehakse töös rohkem vigu.

Kuulmiskahjustusega kaasneb sageli selline haigus nagu tinnitus, mis kujutab endast helinat või kohinat kõrvades. Tinnitus võib olla mööduv või püsiv. Sageli kurnab see haigestunud inimest psüühiliselt.

Selgitage välja võimalikud probleemid

Selleks, et välja selgitada, kas on probleeme müraga, peab pöörama tähelepanu müratasemele ja sellele, kui kaua töötajad müraga kokku puutuvad.
 
Pidev müra
Kui töökohal on pidevalt kõrge müratase, võib see kahjustada kuulmist. Müratase on liiga kõrge, kui peab ½–1 meetri kauguselt üksteisega suhtlemiseks valjusti hüüdma, et teist aru saadaks. Müra võib kahjustada kuulmist nii siis, kui väga tugevat müra tegevaid masinaid kasutatakse lühikest aega, kui ka siis, kui nõrgemat müra tekitavaid masinaid kasutatakse pikemat aega.

Valdkonnas tekitab kõige tugevamat müra materjalide käsitsemine ja transport, töö käsitööriistadega, näiteks nurklihvijate ja suruõhu-mutrikeerajatega, materjalide töötlemine, keevitamine ja lõikamine, pindade puhastamine suruõhuga, klaaskuul- ja liivapritsiga. Samuti tekitavad müra mitmesugused abivahendid nagu suruõhuseadmed, kompressorid, hüdraulilised seadmed ja väljatõmbeventilatsioon.

Lühiajaline väga tugev müra (impulssmüra)
Eriti kahjulik on lühiajaline väga tugev müra (impulssmüra), mida tekitavad näiteks stantsimine, mõlkide eemaldamine, revolverstantsid, lehtmetalli giljotiinid ja mehaanilised pressid.

Ruumi akustika
Häiriv järelkaja ruumis tähendab, et ruumi akustika on halb (näiteks kui käteplaksutamisele järgneb kaja). Tavaliselt on sellisel ruumil kõvast materjalist seinad, lagi ja põrand.

Probleemide lahendamine

Miinimumnõudena tuleb kinni pidama seadusega kehtestatud mürataseme piirnormist 85 dB(A) ja impulssmüra piirnormist 137 dB(C). Lisaks sellele tuleb summutada kogu välditav häiriv müra.

Töö kavandamine
Kavandage töö selliselt, et müraga puutuks kokku võimalikult vähe töötajaid. Korraldage töö nii, et iga üksik töötaja puutuks müraga kokku võimalikult lühikest aega. Vältige tööd kohtades, kus teised teevad mürarikkaid töid. Eraldage mürarikkad tööd vaiksetest, jagades ruumid osadeks.

Müra summutamine selle allika juures
Ostke ettevõttele kõige vähem müra tekitavad seadmed ja tööriistad, mida turul pakutakse. Kui masinate müratase ületab 70 dB(A), peab see olema märgitud tarnija kasutusjuhendis.

Eraldage müra tekitavad masinad müratõkkega. Asetage masinate jalad vibratsiooni summutavale alusele, et müra ei tungiks hoone konstruktsioonidesse. Keevituskabiinides saab müra summutada vastavate materjalidega.

Eraldage müra tekitavad masinad ja protsessid müratõketega.

Hooldage masinaid korralikult.

Ruumi akustika
Betoonist seinte ja lagedega ruumides on halb akustika. Katke laed ja vajaduse korral ka seinad heliabsorbeerivate materjalidega.
Kuulmiskaitsevahendid
Kui müratase on liiga kõrge ja seda pole võimalik teisiti summutada, tuleb alati kasutada sobivaid kuulmiskaitsevahendeid.

Lisateave müra kohta

Valik materjalidest, mis käsitlevad müra, mürataseme mõõtmist ja kuulmiskaitsevahendite kasutamist on koondatud tööelu portaali müra teemalehele.

Õigusakt: määrus „Töötervishoiu ja tööohutuse nõuded mürast mõjutatud töökeskkonnale, töökeskkonna müra piirnormid ja müra mõõtmise kord“.

Külastusi 2971, sellel kuul 2971

Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks