Avaleht / Valdkonnapõhised juhendmaterjalid / Majutus / Nahaärritajad

Nahaärritajad

Viimati uuendatud: 19.10.2012


Nahk kaitseb meid kahjulike välismõjude eest. Kui nahka kaitsev rasvakiht kaob ja nahk ei jõua enam ise ennast parandada, tungivad allergiat tekitavad ained kergemini läbi naha. Esineb ka kemikaale, millel on võime tungida läbi kõikide nahakihtide ja tekitada ekseemi. Ekseem väljendub selles, et nahk muutub kuivaks, punaseks ja sügelevaks. Sellele võivad tekkida väikesed vesivillid või veritsevad lõhed.

Selgitage välja võimalikud probleemid

Et hinnata, kas töö võib kahjustada nahka, peab välja selgitama, kas töötaja puutub kokku nahka kahjustavate ainetega.

Märg töö
Kui töötate veekindlate kaitsekinnastega või niiskete kätega rohkem kui 1/4 tööajast (umbes kaks tundi päevas), siis on tegemist märja tööga. Suur osa tööga seotud ekseemidest on põhjustatud kinnastega töötamisest, kuna  käed on niiskes keskkonnas.

Nahka kahjustavad toiduained
Naha jaoks kõige kahjulikumad toiduained on tomatid, krevetid ja marinaadid, kuid ekseemi võivad tekitada ka lihamahlad, mõned  kalaliigid ja mullased köögiviljad.

Nahka kahjustavad puhastustooted
Nahka võivad kahjustada nõudepesuvahendid ja puhastusvahendid, näiteks ahjupuhastusvahendid.

Kontrollige, kas kasutatavad kemikaalid kuuluvad ohuklassi „Ärritav” või „Sööbiv” või kas ohutuskaardil (turustaja kasutusjuhendis) on teavet selle kohta, et toode võib tekitada allergiat, mõjuda ärritavalt või söövitavalt.

Probleemide lahendamine

Riskianalüüsi läbi viies peate kaardistama ja hindama ka nahakahjustuste riski.

Ükskõik, kas nahaärrituse põhjuseks on töö niiskes keskkonnas või allergiat tekitavate ainetega, tuleb kokkupuudet ärritajatega piirata nii palju kui võimalik. Kõigepealt tuleb uurida, kas nahka ärritavad aineid ja protsesse saaks asendada ohutute või vähem ohtlikega.

Kandke alati kaitsekindaid, kui töötate tomatite, märgade toiduainete, mereandide, lihamahlade, hapude marinaadide või mullaste köögiviljadega.

Kui töötate kaitsekinnastega, tuleb pöörata erilist tähelepanu järgmisele.

Terved, puhtad ja kuivad kindad
Sobivad kaitsekindad peavad olema töötajaile kättesaadavad ja neid tuleb kasutada õigesti. See tähendab, et kindad peavad olema seestpoolt terved, puhtad ja kuivad ja  neid ei kanta  kauem, kui hädavajalik. Sageli on vajalik kanda puuvillaseid aluskindaid.

Puudrita kindad
Kui  kasutatakse latekskindaid, peavad need olema  puudrita. Sageli saab nende asemel kasutada sünteetilisest kummist kindaid.

Kasutage külma vett
Käsi tuleb pesta jaheda veega ja korralikult kuivatada. Kellad ja sõrmused tuleb töö ajaks ära võtta. Puhkepauside ajal ja töö lõppedes tuleks kätele kanda rasvast kreemi. Kui käed ei ole silmnähtavalt mustad, võib käte vee ja seebiga pesemise asemel kasutada alkoholil põhinevat desinfitseerimisvahendit.

Lisateave nahaärrituste kohta

Valik materjalidest, mis käsitlevad tööd ohtlike kemikaalide ja neid sisaldavate materjalidega ning ohtlike kemikaalide kasutamisele kehtestatud piirnorme, on koondatud tööelu portaali keemiliste ohutegurite teemalehele.

Külastusi 2523, sellel kuul 2523

Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks