Avaleht / Valdkonnapõhised juhendmaterjalid / Majutus / Ergonoomiline töökeskkond

Ergonoomiline töökeskkond

Viimati uuendatud: 19.10.2012


Ergonoomiline töökeskkond aitab vältida luu- ja lihaskonna vaevuste tekkimist.

Kui tõstate, tõmbate või lükkate raskeid esemeid või töötate ebasobivas asendis, riskite valude tekkimisega kätes, kaelas, õlgades, seljas ja põlvedes. Kui töötate ühetaoliste liigutustega ja ebasobivas asendis pikemat aega, riskite liigesehaiguste väljakujunemisega. Liigesehaiguste väljakujunemise riski võib suurendada töö külmas või tuuletõmbes.

Selgitage välja võimalikud probleemid

Et saada teada, kas töökeskkond on ergonoomiline, peate pöörama tähelepanu järgmistele aspektidele.

Raskuste tõstmine
Raske võib olla näiteks suurte katelde, voodipesu või jahukottide tõstmine. Raskuste tõstmine on koormavam, kui teete seda väljasirutatud kätega, kui tõstate õlgadest kõrgemale või põlvedest madalamale, kui selg on tõste ajal painutatud või pööratud, kui tõstetav ese on raskesti haaratav, libe või suuremõõtmeline.

Õnnetusrisk on suurem siis, kui kannate suuri, raskeid või ebastabiilseid esemeid, näiteks kandikuid või õllevaate treppidest üles-alla, ebatasasel pinnal või kitsastes tingimustes, näiteks kraanikausi juures.

Koormavad tööasendid ja -liigutused
Eri tööülesanded koormavad kehapiirkondi erinevalt. Valude tekkimise  võimalus kasvab sedamööda, mida kauem ja intensiivsemalt tehakse tööd ebasobivas tööasendis.

Kui töötate ülestõstetud kätega või asendis, kus käed on kehast kaugele eemale sirutatud, langeb koormus õlgadele ja kaelale. Nii võib see olla näiteks voodeid korrastades. Selg on koormatud, kui peate suure osa tööpäevast kummarduma või selga painutama, näiteks hotellitube koristades või köögis toitu valmistades.

Füüsiliselt koormav töö
Füüsiliselt koormavat tööd tehes tõuseb pulss ja kiireneb hingamine. Kui see kestab lühikest aega, on see tervisele kasulik, kuid kui nii möödub suur osa teie tööpäevast, riskite pikema aja jooksul tervisehäirete tekkimisega. Füüsiliselt koormav võib olla ka toidu valmistamine köögis.

Ühekülgne ja koormav töö
Kui te töötate suurema osa päevast  seistes ja ühetaolisi liigutusi sooritades, näiteks töötades tolmuimejaga või voodeid korrastades, on teie töö ühekülgne ja koormav.

Probleemide lahendamine

Ergonoomilise töökeskkonna loomiseks:

  • kasutada raskuste transportimisel sobivaid tehnilisi abivahendeid, näiteks lifte, rulltransportööre, kaldteid ja käsikärusid
  • planeerida ja korraldada töö nii, et oleks võimalik abivahendeid kasutada
  • tagada, et töö tegemiseks oleks piisavalt ruumi, põrandapind oleks kindel  ja tasane ning valgustus oleks piisav ja suunatud õigesti
  • tagada, et ühekülgne ja koormav töö vahelduks tööpäeva jooksul muu töö või puhkepausidega
  • kohandada töökoht konkreetsele töötajale
  • tagada, et kõiki töötajaid juhendatakse ja õpetatakse kasutama sobivaid abivahendeid ja töömeetodeid.

Raskuste tõstmine
Raskuste tõstmisel ja transportimisel tuleb kasutada sobivaid tehnilisi abivahendeid, näiteks platvormkärusid või trepi- ja käsikärusid, ning õpetada töötajad neid õigesti kasutama. Veenduge, et liikumisteed oleksid vabad ja tasased ning et neis ei oleks takistusi nagu näiteks augud põrandas või kõrged uksepiidad. Planeerige ja korraldage töö nii, et asju poleks vaja ümber tõsta rohkem kui hädavajalik.

Koormavad tööasendid ja -liigutused
Ebasobivaid tööasendeid on võimalik  vältida  kui töökoht on kohandat ud konkreetsele töötajale. Ruumi peab olema piisavalt ja kasutada tuleb sobivaid abivahendeid. Inimesed on kasvult väga erinevad ja seepärast peab juhul, kui sama töökohta kasutab mitu inimest, olema töökohti (näiteks vastuvõtulauas) võimalik kiiresti kohandada konkreetsele töötajale. Esemed, mida kasutatakse sageli või mis on rasked või kuumad, tuleb paigutada sobivale kõrgusele. Enne uute seadmete ja inventari ostmist selgitage välja oma vajadused ning koostage neist nimekiri.

Füüsiliselt koormav töö
Planeerige töö nii, et füüsiliselt koormav töö vahelduks kergemate ülesannetega või puhkepausidega. Kui raskuste tõstmisega seotud tööd on palju, võivad probleemi lahendada ka tehnilised abivahendid ja alternatiivsed töömeetodid.

Ühekülgne ja koormav töö
Probleeme ühekülgse ja korduva tööga saate lahendada nii, et ülesanded päeva jooksul vahelduksid või tehtaks puhkepause. Tehnilised seadmed peavad olema kindlasti töökorras, et saaksite töötada sobivates tööasendites ja -liigutustega, ilma et tekiks vajadus kasutada liigset jõudu. Seda, kui raskeks töötaja oma tööd peab, mõjutab ka psühhosotsiaalne töökeskkond ja töötempo.

Lisateave ergonoomilise töökeskkonna kohta

Valik materjalidest, mis käsitlevad tõstmist, vedamist, lükkamist, ühekülgset ja koormavat, ühekülgset ja korduvat tööd ning tööasendeid ja –liigutusi on koondatud tööelu portaali ergonoomia teemalehele.

Õigusakt: määrus „Raskuste käsitsi teisaldamise töötervishoiu ja tööohutuse nõuded“.

Külastusi 4040, sellel kuul 4040

Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks