Avaleht / Valdkonnapõhised juhendmaterjalid / Lasteaiad ja päevakeskused / Nahaärritajad

Nahaärritajad

Viimati uuendatud: 22.10.2012


Nahk kaitseb meid kahjulike välismõjude eest. Kui nahale langeb liiga suur koormus ja selle kaitsev rasvakiht kaob ning nahk ei jõua enam ise ennast parandada, tungivad näiteks allergiat tekitavad ained kergemini läbi naha. On ka kemikaale, millel on võime tungida läbi kõigi nahakihtide ja tekitada ekseemi. Ekseem väljendub selles, et nahk muutub kuivaks, punaseks ja sügelevaks. Sellele võivad tekkida väiksed vesivillid või vesitsevad lõhed.

Selgitage välja võimalikud probleemid

Hinnates töö kahjulikkust nahale, tuleb selgitada välja, kas töö käigus puututakse kokku ohtlike kemikaalidega, sh nahka ärritavate ainetega.

Märg töö
Kui käed on niiskes keskkonnas või töötatakse niiskuskindlate kaitsekinnastega rohkem kui kaks tundi päevas, siis on tegemist märja tööga. Suur osa tööga seotud ekseemidest ongi põhjustatud latekskinnastega töötamisest. Sama kehtib juhul, kui töö on seotud sagedase ja põhjaliku kätepesuga.

Nahka kahjustavad ained
Latekskindad (looduslikust kummist) põhjustavad sageli tõsist allergiat. Lisaks ekseemile võivad tekkida ka muud sümptomid, nagu nõgestõbi, heinapalavik ja astma.
 
Puhastus- ja pesuvahendid sisaldavad aineid, mis võivad naha rasvakihi eemaldada ja nahka ärritada. Kui puhastus- ja pesuvahendid sisaldavad lõhnaaineid ja konservante, võivad need tekitada allergiat.
 
Meditsiinilised preparaadid, nagu penitsilliin, streptomütsiin ja kloorpromatsiin, võivad kahjustada nahka ja kutsuda esile allergilise reaktsiooni.

Toote ohumärgistus ja ohutuskaart
Tehke kindlaks, kas tooted, mida kasutate, sisaldavad ohtlikke kemikaale, mida klassifitseeritakse  ärritavaks (märgistatud riskilausega „Kokkupuutel nahaga võib põhjustada ülitundlikkust” (R43) või „Kahjulik kokkupuutel nahaga“ (R21) või „Ärritab nahka“ (R38)). Uurige, kas  toote  ohutuskaardil  või kasutusjuhendis on teave selle kohta, kas toode võib tekitada allergiat, mõjuda ärritavalt või söövitavalt. Ekseemi ja teisi terviseprobleeme võivad tekitada ka muud ained peale nende, mis on klassifitseeritud kui sööbiv või ärritav.

Probleemide lahendamine

Kaardistage ja hinnake riskianalüüsi käigus nahaärritusega seotud  keemilised ained, mida kasutate.
 
Asendage ohumärgistust kandvad pesu- ja desinfitseerimisvahendid vähem ohtlike vahenditega ning kasutage igaks tööülesandeks võimalikult ohutuid vahendeid. Vältige lõhna-, värvaineid ja konservante sisaldavate toodete kasutamist.

Kasutage vedelseepide ja -puhastusvahenditega töötades alati kummi- või vinüülkindaid.

Kui kasutate tööd tehes kaitsekindaid, tuleb pöörata erilist tähelepanu järgnevale:

Terved, puhtad ja kuivad kindad
Sobivad kaitsekindad peavad olema töötajaile kättesaadavad ja neid tuleb kasutada õigesti. See tähendab, et kindad peavad olema seestpoolt terved, puhtad ja kuivad. Ärge kandke neid kauem, kui on hädavajalik, ja kasutage puuvillaseid aluskindaid.

Puudrita kindad
Kui peate kasutama latekskindaid, peavad need olema ilma puudrita ja väikese proteiinisisaldusega (hüpoallergeenilised). Sageli saate nende asemel kasutada sünteetilisest kummist kindaid.

Kasutage külma vett
Käsi tuleb pesta jaheda veega ja korralikult kuivatada, kellad ja sõrmused tuleb töö ajaks ära võtta. Puhkepauside ajal ja töö lõppedes tuleb kätele kanda rasvast kreemi. Pidage meeles, et kreem ei asenda kindaid. Kui käed ei ole märjad või silmnähtavalt mustad, võite käte vee ja seebiga pesemise asemel kasutada alkoholil põhineva t desinfitseerimisvahendit.

Kasutage tööjuhendit
Koostage ohtlike kemikaalidega töötamiseks tööjuhend vastavalt ohutuskaardil (tarnija kasutusjuhendis) esitatud andmetele ja sellele, kuidas neid aineid  asutuses kasutatakse.

Lisateave nahaärrituste kohta

Valik materjalidest, mis puudutavad tööd kemikaalide ja materjalidega ning piirnorme, on koondatud tööelu portaali keemiliste ohutegurite teemalehele.

Külastusi 3201, sellel kuul 3201

Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks