Avaleht / Valdkonnapõhised juhendmaterjalid / Lasteaiad ja päevakeskused / Müra

Müra

Viimati uuendatud: 22.10.2012


Lasteasutustes esineb tavaliselt  palju häirivat müra, mis häirib töökaaslaste ja lastega suhtlemist. Tööülesannete täitmine muutub raskemaks ning nõuab suuremat pingutust, samuti väsitakse kiiremini.
 
Häiriv müra võib põhjustada töötajatele mitmesuguseid vaevusi, nagu näiteks peavalu, keskendumisvõime vähenemine, unehäired, väsimus ja stress. Müra võib olla psüühiliselt koormav.

Mõnikord  võib müra olla nii tugev, et see kahjustab kuulmist. Kuulmiskahjustusega kaasneb sageli selline haigus nagu tinnitus, mis kujutab endast helinat või kohinat kõrvades. Selline kahjustus võib olla mööduv või püsiv. Sageli kurnab see haigestunud inimest psüühiliselt.

Selgitage välja võimalikud  probleemid

Müraga kaasnevate probleemide hindamiseks pöörake tähelepanu müratasemele ja sellele, kui kaua töötajad müras viibivad.
 
Häiriv müra
Häiriv müra tekib kergesti, kui väikeses ruumis on palju lapsi. Kõige suuremaks müraallikaks on laste käratsemine ja mänguasjade kolin. Häiriv järelkaja ruumis tähendab, et ruumi akustika on halb. Halb akustika muudab müra veelgi häirivamaks.

Probleemide lahendamine

Miinimumnõudena tuleb  kinni pidada seadusega kehtestatud mürataseme piirnormist 85 dB(A). Lisaks sellele tuleb summutada kogu välditav häiriv müra.
 
Mürataset vähendades pöörake tähelepanu järgmistele aspektidele.

Müra summutamine selle allika juures
Kasutage müra summutavaid materjale ja inventari, näiteks riidest kotte või korve plastklotside jt mänguasjade hoidmiseks ning paigaldage toolijalgade alla vildist katted.

Töö kavandamine
Eraldage mürarikkad mängud ja tegevused vaiksetest, jagades ruumid osadeks – näiteks müratõkete või toataimede ja riiulite abil. Vältige häiriva müra sissekostmist väljastpoolt. Tagage, et liikumisteed ei läbiks mängualasid.
 
Vältige ruumide ülerahvastatust ja vähendage siseruumides viibimise aega, näiteks pakkudes lastele põnevaid tegevusi õues. Sisustage ruumid nii, et need ei õhutaks lapsi mürarikkalt tegutsema – näiteks võite moodustada vaipadest väikesed „saared”.

Ruumi akustika
Katke võimaluse korral laed ja seinad heliabsorbeerivate materjalidega, et vältida halba akustikat.

Lisateave müra kohta

Valik materjalidest, mis käsitlevad müra, mürataseme mõõtmist ja kuulmiskaitsevahendite kasutamist on koondatud tööelu portaali müra teemalehele.

Õigusakt: määrus „Töötervishoiu ja tööohutuse nõuded mürast mõjutatud töökeskkonnale, töökeskkonna müra piirnormid ja müra mõõtmise kord“.

Külastusi 3654, sellel kuul 3654

Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks