Menüü

Avaleht / Valdkonnapõhised juhendmaterjalid / Lasteaiad ja päevakeskused / Ergonoomiline töökeskkond

Ergonoomiline töökeskkond

Viimati uuendatud: 22.10.2012


Ergonoomiline töökeskkond aitab vältida luu- ja lihaskonna vaevuste tekkimist.
 
Kui tõstate, tõmbate või lükkate raskeid esemeid või töötate ebasobivas asendis, riskite valude tekkimisega kätes, kaelas, õlgades, seljas ja põlvedes. Kui te töötate ühetaoliste liigutustega ja ebasobivas asendis pikemat aega, riskite liigesehaiguste väljakujunemisega. Liigeshaiguste väljakujunemise riski suurendab ka töö külmas ja tuuletõmbes.

Selgitage välja võimalikud probleemid

Et saada teada, kas töökeskkond on ergonoomiline, peate pöörama tähelepanu järgmistele aspektidele.

Raskuste tõstmine
Tööpäeva jooksul võib olla vaja korduvalt lapsi tõsta, näiteks vankrisse, mähkimislauale või söögitooli ning sealt maha. Raskuste tõstmine on koormavam, kui teete seda väljasirutatud kätega, kui tõstate kõrgemale kui õlakõrgusele, kui selg on tõste ajal painutatud või pööratud. Ette võib tulla ka olukordi, kui laps muutub ootamatult rahutuks ja tema tõstmine on raskendatud. Väga palju koormavat tõstmist võib tulla ette siis, kui töötate suuremate, hooldamist vajavate füüsilise puudega lastega.

Koormavad tööasendid ja -liigutused
Kui töötate ülestõstetud kätega või asendis, kus käed on kehast kaugele eemale sirutatud, langeb koormus õlgadele. Nii võib see olla näiteks siis, kui abistate last või klienti söögilauas, või siis, kui töökoht ei ole otstarbekalt kujundatud, näiteks kui mähkimislaua kõrgus ei ole reguleeritav vastavalt konkreetsele töötajale.
 
Selg on koormatud siis, kui töötate sageli või pikema aja jooksul kummargil või kõverdatud seljaga, näiteks kui juhendate madalate laudade taga istuvaid lapsi, täidate või tühjendate pesu- ja nõudepesumasinaid. Kui peate samal ajal kasutama jõudu, on seljavalude tekkimise oht veelgi suurem.

Raskuste teisaldamine (tõmbamine või lükkamine)
Raskusi võib olla vaja tõmmata või lükata näiteks lapsevankri või ratastooliga jalutades. Tõmbamine ja lükkamine võib olla koormav kaldus ja ebatasastel pindadel või kitsastes ruumioludes. Koormus on suurem ka siis, kui rattad on väikesed, hooldamata või kui käepide ei ole paigutatud otstarbekalt.

Probleemide lahendamine

Ergonoomilise töökeskkonna loomisel tuleb pöörata tähelepanu: 

  • et kasutada saab sobivaid tehnilisi abivahendeid
  • et töö oleks korraldatud nii, et oleks võimalik abivahendeid kasutada
  • et töö tegemiseks oleks piisavalt ruumi, stabiilne ja ühetasane aluspind ning korralik valgustus
  • et töökohta saab kohandada konkreetsele töötajale sobivaks
  • et kõiki töötajaid juhendatakse ja õpetatakse õigeid abivahendeid ja töömeetodeid kasutama.

Raskuste tõstmine
Tavalistes lasteasutustes saab suurt osa tõstmisest vältida, kui kasutate sobiva kõrgusega mööblit ja abivahendeid, millele lapsed saavad ise ronida, näiteks reguleeritava kõrgusega mähkimislauad, madalad söögilauad või kõrged söögitoolid jne. Vältige nende laste kandmist, kes oskavad ise kõndida – see tuleb kasuks nii teile kui ka lastele.

Kasutage raskete erivajadusega laste ja noorte tõstmiseks alati sobivaid tehnilisi abivahendeid, näiteks lingtõstukeid, laetõstukeid, elektrilisi jalutuskärusid, ratastoole jms. Planeerige ja korraldage tõstmine nii, et saaksite kasutada abivahendeid, vajadusel kaasake abiks teine töötaja.
Asutustes, kus on vaja sageli tõsta ja teisaldada erivajadustega inimesi, on mõistlik koolitada välja sobivate abivahendite valimiseks ja kasutamiseks juhendaja. Juhendaja nõustab töötajaid töökoha sisseseadmisel, sobivate tööasendite valikul ning abivahen dite õigel kasutamisel.

Koormavad tööasendid ja -liigutused
Inimesed on kasvult erinevad ja seepärast peab teatud tööülesannete täitmisel  olema võimalik kohandada töökohti konkreetsele töötajale. Kui sama töökohta kasutab mitu inimest, peab olema võimalik selle kõrguse reguleerimine, näiteks mähkimislaua puhul.
 
Vältige kummardamist, kui tõstate lapsi voodisse või sealt välja, kasutades näiteks sobiva kõrgusega voodeid, mille põhja on võimalik tõsta või mille külgi saab alla lasta. Kasutage eemaldatavate külgedega kõrgeid voodeid ka väikelaste puhul.

Erivajadustega inimeste transportimine
Kasutage koormuse vähendamiseks elektrilisi ratastoole, vankreid ja jalutuskärusid, millel on reguleeritava kõrgusega käepide, suured rattad ja vajaduse korral ka mootor. See tagab, et käru sobib konkreetsele töötajale ja sellega on kerge sõita.

Veenduge, et hoone juurdepääsuteed ja liikumisteed siseruumides oleksid libisemisekindlad, puhtad ja ühetasased ning et neis ei oleks takistusi, nagu astmed või augud. Kasutage sobivaid abivahendeid, mis oleksid mugavad nii veetava kui ka ülesannet täitva töötaja seisukohast ning sobiksid ruumi- või teeoludega. Paigutage abivahendid ja seadmed nii, et neile oleks lihtne juurde pääseda, kui teil on vaja neid kasutada.  

Lisateave ergonoomilise töökeskkonna kohta

Valik materjalidest, mis käsitlevad tõstmist, vedamist, lükkamist, ühekülgset ja koormavat, ühekülgset ja korduvat tööd ning tööasendeid ja –liigutusi on koondatud tööelu portaali ergonoomia teemalehele.

Õigusakt: määrus „Raskuste käsitsi teisaldamise töötervishoiu ja tööohutuse nõuded“.

Külastusi 3921, sellel kuul 3921

Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks