Avaleht / Valdkonnapõhised juhendmaterjalid / Kultuur ja sport / Sisekliima

Sisekliima

Viimati uuendatud: 22.10.2012


Halb sisekliima väljendub selles, et tunnete ruumides viibides ebamugavust või tekivad terviseprobleemid. Sümptomid taanduvad ja kaovad järk-järgult, kui olete hoonest lahkunud.

Halva sisekliima tundemärgid on:

  • silmade, nina või kurgu limaskestade ärritusnähud
  • nahaärritusnähud
  • peavalu või raskustunne peas
  • ebaloomulik väsimus või keskendumisraskused
  • iiveldus ja pearinglus

Halb sisekliima võib mõjutada mitmete haiguste kulgu, eelkõige puudutab see hingamisteede haigusi ja selliseid kroonilisi haiguseid nagu astma, bronhiit ja põsekoopapõletik.

Raamatukogudes ja muuseumides põhjustavad kõige sagedamini probleeme tuuletõmme ja palavus, mõnikord ka printerite ja koopiamasinate tekitatud saaste. Lisaks sellele võib probleeme olla ka ventilatsiooni ja koristamisega.

Selgitage välja võimalikud probleemid

Sisekliimaga kaasnevate probleemide hindamiseks tuleb pöörata tähelepanu järgmistele aspektidele.

Palavus, külm ja tõmbetuul 

Inimese taju palavusest kujuneb peamiselt keskkonnateguritest: õhutemperatuur, õhuniiskus ja õhu liikumine. Mõjuriteks on ka otsene päikesevalgus, töörežiim, töötaja kohanemisvõime töötingimustega, riietus, töö iseloom ( kehaline pingutus). Liigse palavuse korral tuleb võtta kasutusele meetmed temperatuuri alandamiseks. Ümberkorraldusi tuleb teha ka juhul, kui esineb tõmbetuul, jalgadel on külm või kui õhutemperatuur tööpäeva jooksul kõigub.

Vajaduse korral pöörduge abi saamiseks spetsialistide poole. Külm ja tuuletõmme võivad mõnikord probleeme tekitada ka hobusetallides jt sarnastes ruumides.

Ventilatsioon

Ventilatsiooni tuleb tõhustada, kui ruumis on pidevalt ebameeldiv lõhn, kui ruumis viibib ühekorraga palju inimesi, kui tööruumis on üks suurem või mitu väiksemat printerit/koopiamasinat.

Puhastustööd

Kui sisse kantakse palju mustust ja tolmu ning koristada on keeruline, tuleb koristamist lihtsustada.

Muuseumides võivad konserveeritud säilikud eritada lõhnu.

Probleeme võivad tekitada ka niiskus ja hallitusseened, kunstlik valgustus ja päevavalgus, staatiline elekter jms.

Probleemide lahendamine

Kui asute sisekliimaga seotud probleeme lahendama, tuleb esmajärjekorras tegeleda nendega, mis mõjutavad sisekliimat kõige rohkem. Kui halva sisekliima põhjus on leitud, on probleemi enamasti tehniliselt lihtne lahendada või leevendada. Vältige sisekliimat reguleerides uue probleemi tekkimist. Näiteks võib põrandavaiba väljavahetamine linoleumi vastu tekitada probleeme akustikaga, kui seda ei ole enne arvesse võetud.

Palavus, külm ja tõmbetuul

Palavus võib olla põhjustatud näiteks suurtest akendest sisse paistvast päikesest või suurtest, halvasti soojustatud katusepindadest. Soojus võib pärineda ka hoone seest, näiteks valgustitest, inimestest, radiaatoritest, arvutitest ja koopiamasinatest. Soojuse sissetungimist akende kaudu saate piirata, paigaldades akendele päikesesirmid juhendades töötajaid neid ka kasutama. Ärge unustage radiaatoreid jahedamaks keerata. Kui termostaatventiilid ei tööta, tuleb lasta need remontida. Kui soojus tuleb sisse läbi seinte või katuste, tuleb need paremini isoleerida. Mõnikord tasub kontrollida valgustussüsteemi. Üks võimalus palavuse vähendamiseks on ventilatsiooni suurendamine. Jahedates ruumides tuleb kasutada sobivat töörõivastust.

Printerid ja koopiamasinad

Võrguprinterid ja koopiamasinad peavad alati seisma eraldi ruumis, vajaduse korral tuleb masina kohale paigaldada väljatõmbeventilatsioon.

Ventilatsioon

Avage aknad ja tuulutage ruume. Võimaluse korral tuleb näiteks puhkepauside ajal ruume kindlasti aktiivselt tuulutada. Ruumide igapäevaseks ventilatsiooniks kasutage ventilatsiooniavasid. Selline loomulik ventilatsioon on sobivaim ruumides, kus viibib suhteliselt suure pinna kohta vähe inimesi. Võimalik on rajada ka loomulikul ventilatsioonil põhinevad ventilatsioonisüsteemid.

Kui loomulikust ventilatsioonist ei piisa, tuleb paigaldada sundventilatsioon, mis puhub ruumi sobival temperatuuril asendusõhku. Sundventilatsioon ei tohi tekitada tuuletõmmet. Välisõhk tuleb sisse tuua kohast, kus see on võimalikult puhas.

Nii loomulikul ventilatsioonil kui ka sundventilatsioonil põhinevate süsteemide projekteerimiseks on kindlasti vaja spetsialistide abi.

Puhastustööd

Enamasti tekib probleeme tolmuga ruumides, kus on palju pabereid või vaipu. Vanu vaipu ei ole võimalik korralikult puhastada. Ka teised tekstiilid, näiteks polsterdatud mööbel ja paksud kardinad, koguvad tolmu ja suurendavad tolmu hulka õhus. Puhastustöödel tuleb sellega arvestada. Kui ruumides on palju mööblit ja segadust, koguneb sinna ka rohkem tolmu, sest koristada on raskem. Suur hulk hoiustatavaid esemeid, näiteks raamatuid raamatukogus või säilikuid muuseumis, võib samuti soodustada tolmu kogunemist.

Tehke koristamine lihtsamaks, pannes kõik asjad oma kohtadele ja paigutades arvutite ja nende lisaseadmete, telefonide jms juhtmed suletud kaablikanalitesse seinal või laual.

Uusehitiste ja ümberehitatud ruumide kujundamisel ja sisustamisel tuleb valida sellised lahendused, mööbel ja materjalid, et ruume oleks lihtne korras hoida.

Lisateave sisekliima kohta

Valik materjalidest, mis puudutavad tööruumide temperatuuri, ventilatsiooni, ruumide akustikat ja valgustust on koondatud tööelu portaali sisekliima teemalehele.

Külastusi 2787, sellel kuul 2787

Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks