Avaleht / Valdkonnapõhised juhendmaterjalid / Kontoritöö / Sisekliima

Sisekliima

Viimati uuendatud: 22.10.2012


Halb sisekliima väljendub selles, et tunnete ruumides viibides ebamugavust või teil tekivad terviseprobleemid. Sümptomid taanduvad ja kaovad järk-järgult, kui olete hoonest lahkunud.

Halva sisekliima tundemärgid on:

  • silmade, nina või kurgu limaskestade ärritusnähud
  • nahaärritusnähud
  • peavalu või raskustunne peas
  • ebaloomulik väsimus või keskendumisraskused
  • iiveldus ja pearinglus.

Halb sisekliima võib raskendada mitmete haiguste kulgu. Eriti puudutab see hingamisteede haigusi ja selliseid kroonilisi haiguseid nagu astma, bronhiit ja põsekoopa põletik.

Kontorites põhjustavad kõige sagedamini probleeme tuuletõmme ja palavus, mõnikord ka printerite ja koopiamasinate tekitatud saaste. Lisaks sellele võib probleeme olla ka ventilatsiooni ja koristamisega.

Selgitage välja võimalikud probleemid

Sisekliimaga kaasnevate probleemide hindamiseks, pöörake tähelepanu järgmistele aspektidele.

Liigse palavuse korral tuleb võtta kasutusele meetmed temperatuuri alandamiseks. Ümberkorraldusi tuleb teha ka juhul, kui ruumis on tõmbetuul, jalgade kõrgusel on külm või kui temperatuur kõigub tööpäeva jooksul liiga palju. Vajaduse korral otsige abi spetsialistidelt.

Ventilatsiooni tuleb parandada, kui ruumis on pidevalt ebameeldiv lõhn, viibib ühekorraga palju inimesi või kui tööruumis on üks suurem või mitu väiksemat printerit/koopiamasinat.

Probleeme võivad tekitada ka niiskus ja hallitusseened, valgustus ja päevavalgus, suitsetamine, staatiline elekter jms.

Probleemide lahendamine

Kui asute sisekliimaga seotud probleeme lahendama, tuleb esmajärjekorras tegeleda nendega, mis mõjutavad sisekliimat kõige rohkem. Kui halva sisekliima põhjus on leitud, on probleemi enamasti tehniliselt lihtne lahendada või leevendada. Vältige sisekliimat reguleerides uue probleemi tekitamist. Näiteks võib põrandavaiba väljavahetamine linoleumi vastu tekitada probleeme akustikaga, kui seda ei ole planeerides arvesse võetud.

Palavus ja tõmbetuul
Ruumi võib kuumaks kütta näiteks läbi suurte akende sisse paistev päike või suured, halvasti soojustatud katusepinnad. Soojus võib pärineda ka hoone seest, näiteks valgustitest, inimestest, radiaatoritest, arvutitest ja koopiamasinatest.

Soojuse sissetungimist akende kaudu saate piirata, paigaldades akendele päikesesirmid ja kindlustades, et neid ka kasutatakse. Ärge unustage radiaatoreid jahedamaks keerata. Kui termostaatventiilid ei tööta, tuleb lasta need remontida. Kui soojus tuleb sisse läbi seinte või katuste, tuleb need paremini isoleerida. Üks võimalus palavuse vähendamiseks on ventilatsiooni suurendamine. 

Võrguprinterid ja koopiamasinad peavad alati seisma eraldi ruumis, vajaduse korral tuleb masina kohale paigaldada väljatõmbeventilatsioon.
 
Ventilatsioon
Avage aknad ja tuulutage ruumi. Võimaluse korral tuleb näiteks puhkepauside ajal ruume kindlasti aktiivselt tuulutada. Kontori tavapäraseks ventilatsiooniks kasutage ventilatsiooniavasid. Niisugune loomulik ventilatsioon on sobivaim ruumides, kus viibib suhteliselt suure pinna kohta vähe inimesi. Võimalik on rajada ka loomulikul ventilatsioonil põhinevad ventilatsioonisüsteemid.

Kui loomulikust ventilatsioonist ei piisa, tuleb paigaldada sundventilatsioon, mis puhuks ruumi sobival temperatuuril asendusõhku. Sundventilatsioon ei tohi tekitada tuuletõmmet. Välisõhk tuleb sisse tuua kohast, kus see on võimalikult puhas.

Nii loomulikul ventilatsioonil kui ka sundventilatsioonil põhinevate süsteemide projekteerimiseks on kindlasti vaja spetsialistide abi.

Puhastustööd
Enamasti tekib tolmuprobleem paikades, kus on palju pabereid või vaipu. Vanu vaipu ei ole võimalik korralikult puhastada. Ka teised tekstiilid, näiteks polsterdatud mööbliesemed ja paksud kardinad, koguvad tolmu ja suurendavad tolmu hulka õhus. Puhastustöödel tuleb sellega arvestada. Kui kontoris on palju mööblit ja segadust, siis on tolmuprobleem suurem, sest koristada on raskem.

Tehke koristamine lihtsamaks, pannes asjad oma kohtadele ja paigutades IT-seadmete, telefonide jms juhtmed suletud kaablikanalitesse seinal või laual.

Uusehitiste ja ümberehitatud ruumide kujundamisel ja sisustamisel tuleb valida sellised lahendused, mööbel ja materjalid, et ruume oleks lihtne puhastada.

Lisateave sisekliima kohta

Valik materjalidest, mis puudutavad tööruumide temperatuuri, puhastus- ja hooldustöid, ruumide akustikat ja valgustust on koondatud tööelu portaali sisekliima teemalehele.

Külastusi 3039, sellel kuul 3039

Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks