Avaleht / Valdkonnapõhised juhendmaterjalid / Kaubandus / Sisekliima

Sisekliima

Viimati uuendatud: 19.10.2012


Halb sisekliima väljendub selles, et tunnete ruumides viibides ebamugavust või tekivad terviseprobleemid. Sümptomid taanduvad ja kaovad järk-järgult, kui olete hoonest lahkunud.

Halva sisekliima tundemärgid on:

  • silmade, nina või kurgu limaskestade ärritusnähud
  • nahaärritusnähud
  • peavalu või raskustunne peas
  • ebaloomulik väsimus või keskendumisraskused
  • iiveldus ja pearinglus

Halb sisekliima võib mõjutada mitmete haiguste kulgu, eelkõige puudutab see hingamisteede haigusi ja selliseid kroonilisi haiguseid nagu astma, bronhiit ja põsekoopapõletik.
 
Kauplustes on kõige sagedamini probleemid õhuniiskuse, palavuse, tuuletõmbuse ja halva ventilatsiooniga, ebasobivast valgustusest võivad tekkida probleemid nägemisega.

Selgitage välja võimalikud probleemid

Sisekliimaga kaasnevate probleemide hindamiseks, pöörake tähelepanu järgmistele aspektidele.

Hallitusseened ja niiskus
Kui ruumis leidub niiskuslaike või kui seal levivad hallitusseened, tuleb uurida lähemalt, kas konstruktsioonis on ebatihedusi või külmasildu, mis põhjustavad ruumi õhuniiskuse kondenseerumist seintele. Mõnedes puu- ja köögiviljaosakondades niisutatakse aedvilja nende värskuse säilitamiseks.

Palavus ja tõmbetuul
Inimese taju palavusest kujuneb peamiselt keskkonnateguritest: õhutemperatuur, õhuniiskus ja õhu liikumine. Mõjuriteks on ka otsene päikesevalgus, töörežiim, töötaja kohanemisvõime töötingimustega, riietus, töö iseloom ( kehaline pingutus). Liigse palavuse korral tuleb võtta kasutusele meetmed temperatuuri alandamiseks. Ümberkorraldusi tuleb teha ka juhul, kui esineb tõmbetuul, jalgadel on külm või kui õhutemperatuur tööpäeva jooksul kõigub.
 
Ventilatsioon
Ventilatsiooni tuleb tõhustada, kui ruumi on tekkinud püsivalt ebameeldiv lõhn või kui ruumis viibib ühekorraga palju inimesi.

Koristamine
Tõhusam ja lihtsam koristamine tuleb tagada, kui töökohta kantakse palju mustust ja tolmu.

Tehisvalgustus
Kui valgustus pimestab häirivalt või on valgustatus puudulik, tuleb valgustuslahendust muuta. Seda tuleb teha ka siis, kui valgustus raskendab töö korralikuks teostamiseks vajalikku värvide nägemist. Vale valgustuslahendus võib oluliselt mõjutada ruumi õhutemperatuuri tõusmist.

Probleemide lahendamine

Kui asute sisekliimaga seotud probleeme lahendama, tuleb esmajärjekorras tegeleda nendega, mis mõjutavad sisekliimat kõige rohkem. Kui halva sisekliima põhjus on leitud, on probleemi enamasti tehniliselt lihtne lahendada või leevendada. Vältige sisekliimat reguleerides uue probleemi tekitamist.

Hallitusseened ja niiskus
Hallitusseened kasvavad ainult seal, kus on niiskust. Seepärast tuleb kõigepealt takistada niiskuse ligipääs ja kõrvaldada niiskuskahjustused. Niiskus pärineb tavaliselt katuses või seintes paiknevatest ebatihedustest, kuid ka läbilaskvatest vee- või kanalisatsioonitorudest. Laepealsete, seinte või põrandate kehv soojustus võib tuua kaasa niiskuse kondenseerumise neile pindadele. Kui niiskuse ligipääs on peatatud, tuleb kahjustused kõrvaldada. Puit, papp ja muu orgaaniline materjal tuleb tavaliselt välja vahetada. Massiivse puidu, betoonpindade jms puhul võib piisata puhastamisest. Kui kasutatakse õhuniisutajaid, tuleb neid kindlasti regulaarselt puhastada.

Palavus
Palavus võib olla põhjustatud näiteks suurtest akendest sisse paistvast päikesest või suurtest, halvasti soojustatud katusepindadest. Samuti võib soojus pärineda hoone seest, näiteks valgustitest, inimestest, radiaatoritest või jahutusseadmetest, nt karastusjookide jahutuskappidest. Soojuse sissetungimist akende kaudu saate piirata, paigaldades akendele päikesesirmid juhendades töötajaid neid ka kasutama. Ärge unustage radiaatoreid jahedamaks keerata. Kui termostaatventiilid ei tööta, tuleb lasta need remontida. Kui soojus tuleb sisse läbi seinte või katuste, tuleb need paremini isoleerida. Mõnikord tasub kontrollida valgustussüsteemi. Üks võimalus palavuse vähendamiseks on ventilatsiooni suurendamine. 

Ventilatsioon
Kasutage igapäevaseks ventilatsiooniks kaupluseruumide ventilatsiooniavasid. Selline loomulik ventilatsioon on sobivaim ruumides, kus on suhteliselt suure pinna kohta vähe inimesi. Võimalik on rajada ka loomulikul ventilatsioonil põhinevad ventilatsioonisüsteemid.

Kui loomulikust ventilatsioonist ei piisa, tuleb paigaldada sundventilatsioon, mis puhuks ruumi sobival temperatuuril asendusõhku. Sundventilatsioon ei tohi tekitada tuuletõmmet ega müra. Välisõhk tuleb sisse tuua kohast, kus see on võimalikult puhas.  
 
Puhastustööd
Enamasti tekib probleem tolmuga paikades, kus on palju pabereid või vaipu. Ka teised tekstiilid, nt polsterdatud mööbliesemed ja paksud kardinad, koguvad tolmu ja suurendavad tolmu hulka õhus. Puhastustöödel tuleb sellega arvestada. Kui kaupluses on palju inventari, siis on koristada raskem ja tolmuprobleem suurem.

Tehke koristamine lihtsamaks, pannes asjad ettenähtud kohtadele ja kaubad riiulitele nii, et nende alt oleks võimalik põrandat tolmust puhastada. Uute ehitiste ja ümberehituste sisustamisel tuleb kasutada sellist mööblit ja materjale, mida on lihtsam puhastada.

 Tehisvalgustus
 Tehisvalgustus peab valgustama töökohti ja kaupu ning tagama, et ruumides oleks ohutu liikuda. Kui lambid on suunatud otse silma, siis need pimestavad. Samamoodi võivad mõjuda peegeldused siledatel pindadel. Sageli tasub valgustugevuse suurendamise asemel kasutada sobivamat valgustuslahendust. Valgustuse võime anda edasi värve sõltub valgusallikast (luminofoorlambid, hõõglambid, halogeen- või säästupirnid jne). Tavaliselt peab värvide edasiandmine vastama vähemalt säästupirni või päevavalguslambi pakutavale kvaliteedile, kuid kui mõnikord peab see olema parem, siis sobivad näiteks hõõglambid või halogeenlambid.

Lisateave sisekliima kohta

Valik materjalidest, mis puudutavad tööruumide temperatuuri, ventilatsiooni, ruumide akustikat ja valgustust on koondatud tööelu portaali sisekliima teemalehele.

Külastusi 3637, sellel kuul 3637

Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks