Avaleht / Valdkonnapõhised juhendmaterjalid / Hoolekandeasutused ja koduhooldus / Nahaärritajad

Nahaärritajad

Viimati uuendatud: 22.10.2012


Nahk kaitseb meid kahjulike välismõjude eest. Kui nahale langeb liiga suur koormus ja selle kaitsev rasvakiht kaob ning nahk ei jõua enam ise ennast parandada, tungivad näiteks allergiat tekitavad ained kergemini läbi naha. Leidub ka kemikaale, millel on võime tungida läbi kõikide nahakihtide ja tekitada ekseemi. Ekseem väljendub selles, et nahk muutub kuivaks, punaseks ja sügelevaks. Sellele võivad tekkida väikesed vesivillid või vesitsevad lõhed.

Selgitage välja võimalikud probleemid

Hinnates töö kahjulikkust nahale peate läbi mõtlema, kas puututakse kokku nahka ärritavate ainetega või töötatakse kinnastega.

Märg töö
Kui käed on niiskes keskkonnas või töötatakse niiskuskindlate kaitsekinnastega rohkem kui umbes kaks tundi päevas, siis on tegemist niinimetatud märja tööga. Suur osa tööga seotud ekseemidest on põhjustatud kinnastega töötamisest. Sama kehtib juhul, kui töö on seotud sagedase kätepesuga.

Nahka kahjustavad ained
Latekskindad (looduslikust kummist) põhjustavad sageli tõsist allergiat. Lisaks ekseemile võivad tekkida ka muud sümptomid, nagu nõgestõbi, heinapalavik ja astma.

Puhastus- ja pesuvahendid sisaldavad aineid, mis võivad naha rasvakihi eemaldada ja nahka ärritada. Kui puhastus- ja pesuvahendid sisaldavad lõhnaaineid ja konservante, võivad need tekitada allergiat.

Meditsiinilised preparaadid nagu penitsilliin, streptomütsiin ja kloorpromatsiin võivad kahjustada nahka ja kutsuda esile allergilise reaktsiooni.

Kasutage ohumärgistust ja ohutuskaarti
Tehke kindlaks, kas tooted, mida te kasutatakse, kuuluvad ohuklassi „Ärritav” ja on märgistatud riskilausega „Kokkupuutel nahaga võib põhjustada ülitundlikkust” (R43), ohulausega „Võib põhjustada allergilist nahareaktsiooni” (H317) või kas ohutuskaardil või kasutusjuhendis on teavet selle kohta, et toode võib tekitada allergiat, mõjuda ärritavalt või söövitada.

Ekseemi võivad tekitada ka muud ained peale nende, mis on märgistatud kui „Sööbiv” või „Ärritav”. Ka ained, mis kuuluvad teistesse ohuklassidesse, võivad tekitada nahaprobleeme. Samuti võivad mitmed ravimid tekitada nahaprobleeme.

Probleemide lahendamine

Kaardistage ja hinnake riskianalüüsi käigus nahaärritust põhjustavaid aineid.

Asendage ohumärgistust kandvad pesu- ja desinfitseerimisvahendid vähem ohtlike vahenditega ning kasutage igaks tööülesandeks võimalikult ohutuid vahendeid. Vältige lõhna- ja värvaineid ning konservante sisaldavate toodete kasutamist.

Kasutage vedelseepide ja -puhastusvahenditega töötades alati kaitsekindaid.

Kui töötatakse kinnastega, tuleb pöörata erilist tähelepanu järgmisele.

Terved, puhtad ja kuivad kindad
Sobivad kaitsekindad peavad olema töötajaile kättesaadavad ja neid tuleb kasutada õigesti. See tähendab, et kindad peavad olema seestpoolt terved, puhtad ja kuivad, neid ei kanta kauem, kui on hädavajalik ja kasutatakse puuvillaseid aluskindaid.

Puudrita kindad
Kui peab kasutama latekskindaid, peavad need olema ilma puudrita ja väikese proteiinisisaldusega (hüpoallergeenilised). Sageli saab nende asemel kasutada sünteetilisest kummist kindaid.

Kasutage külma vett
Käsi tuleb pesta jaheda veega ja korralikult kuivatada, kellad ja sõrmused tuleb töö ajaks ära võtta. Puhkepauside ajal ja töö lõppedes tuleb kätele kanda rasvast kreemi. Kreem ei asenda aga kindaid. Kui käed ei ole märjad või silmnähtavalt mustad, võib käte vee ja seebiga pesemise asemel kasutada alkoholil põhinevat desinfitseerimisvahendit.

Kasu tage tööjuhendit
Koostage ohtlike kemikaalidega töötamiseks tööjuhend vastavalt ohutuskaardil (tarnija kasutusjuhendis) esitatud andmetele ja sellele, kuidas aineid asutuses kasutatakse.

Lisateave nahaärrituste kohta

Valik materjalidest, mis puudutavad tööd kemikaalide ja materjalidega ning piirnorme, on koondatud tööelu portaali keemiliste ohutegurite teemalehele.

Külastusi 3195, sellel kuul 3195

Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks