Avaleht / Valdkonnapõhised juhendmaterjalid / Hoolekandeasutused ja koduhooldus / Bioloogilised ohutegurid

Bioloogilised ohutegurid

Viimati uuendatud: 22.10.2012


Inimestega töötades ja kliente hooldades puututakse lähedalt kokku nakkustega. Enamik nakkushaigusi ei ole eriti tõsised, kuigi nad võivad põhjustada suuri ebamugavusi. Sellised on näiteks gripp, kerge kõhulahtisus ja külmetushaigused. On aga ka üksikuid nakkushaigusi, mis võivad olla väga raske kuluga ja põhjustada jäävaid kahjustusi, näiteks hepatiit.

Selgitage välja võimalikud probleemid

Mikroorganismid suudavad inimkehasse siseneda kahjustatud naha või limaskesta kaudu, aga ka loomahammustuse või süstlatorke kaudu. Bioloogiliseks ohuteguriks võib pidada ka kõiki kehaeritisi, sh veri, lümf, koekultuurid, hormoonid ja ensüümid.

 

Bioloogilised ohutegurid võivad põhjustada kolme liiki haigusi:

- parasiitide, viiruste või bakterite põhjustatud nakkused;

- allergiad, millele on põhjustanud kokkupuude orgaaniliste tolmudega, nagu jahutolm ja loomne kõõm, ensüümid ja lestad;

- mürgistused.

Probleemide lahendamine

Nakatumist ja muid mikroorganismide kahjulikke mõjusid saab vältida, pöörates tähelepanu järgmistele aspektidele.

Ohutud töömeetodid
Viige sisse sellised töömeetodid ja -protseduurid, mis kindlustavad, et töötaja nahk ja limaskestad puutuksid võimalikult vähe kokku inimeste sülje, uriini, roe ja verega. Kasutage torkekindlaid kanüülikonteinereid. Konteinerid peavad olema käepäraselt paigutatud ja neil ei tohi lasta üle täituda. Välitige kasutatud kanüülile otsiku pealepanekut. Visake kasutatud sidemed kohe jäätmenõusse. Ohtlik võib olla ka määrdunud pesu sorteerimine või koristamine kohtades, kus võib olla nakkusohtlike mikroorganismidega saastunud teravaid esemeid.

Hügieen
Tagage, et kõik peaksid kinni tavapärastest hügieeninõuetest – peseksid hoolikalt käsi enne söömist ja suitsetamist, pärast tualeti kasutamist ning tööaja lõppedes. Kasutage ühekordseid paberkäterätte. Kui midagi läheb töölauale või põrandale maha, tuleb see kohe ära pühkida. Kui mahaläinud ainet on palju, tuleb see koht desinfitseerida. Vältige söögiriistade jagamist teiste inimestega ja peske kasutatud söögiriistad ja lauanõud hoolikalt. Eriti tähtis on see siis, kui töötajad ja hoolealused kasutavad ühiseid söögiriistu jms.

Tagage, et musta pesu käsitsetaks hügieeniliselt ja ohutult.

Isikukaitsevahendid
Kasutage nakkusohu puhul, näiteks mähkmeid vahetades või hügieenitoimingutel abistades, tõhusaid isikukaitsevahendeid, nagu näiteks kitleid ja kindaid.

Vaktsineerimine
Tööandja peab konsulteerima töötervishoiuarstiga töötajate vaktsineerimise vajalikkuse ja sobivuse üle. Vaktsineerimise võimalus tuleb tööandja kulul tagada töötajatele, kes puutuvad kokku bioloogiliste ohuteguritega, mille vastu on olemas tõhus vaktsiin.

Tuberkuloosivaktsiin (BCG, Calmette) ei ole enam lastele kohustuslik. Seepärast kaaluge, kas peaksite laskma end vaktsineerida. Vaktsineerimine B-hepatiidi vastu toimub vastavalt Terviseameti juhistele.
 
Ennetav ravi

Tööandja on kohustatud tagama ennetava ravi võimaluse töötajale, kellel toimus nahka läbistav kokkupuude nakkuskahtlase või nakkustekitajat kandva isiku, looma või esemega ja kes on tööandjat oma kokkupuutest viivitamata teavitanud. Ennetava ravi all mõeldakse pärast nimetatud kokkupuudet töötajale profülaktilise ravimi või antiraabilise vaktsiini ja antiraabilise immunoglobuliini viivitamatut manustamist.

Lisateave bioloogiliste ohutegurite kohta

Valik materjalidest, mis puudutavad mikroorganisme on koondatud tööelu portaali  bioloogiliste ohutegurite teemalehele.

Õigusakt: määrus „Bioloogilistest ohuteguritest mõjutatud töökeskkonna töötervishoiu ja tööohutuse nõuded“.

Külastusi 4221, sellel kuul 4221

Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks