Avaleht / Valdkonnapõhised juhendmaterjalid / Ehitustööd / Nahaärritajad

Nahaärritajad

Viimati uuendatud: 19.09.2016


Nahk kaitseb meid kahjulike välismõjude eest. Kui nahka kaitsev rasvakiht kaob ja nahk ei jõua enam ise ennast parandada, tungivad allergiat tekitavad ained kergemini läbi naha. Esineb ka kemikaale, millel on võime tungida läbi kõikide nahakihtide ja tekitada ekseemi. Ekseem väljendub selles, et nahk muutub kuivaks, punaseks ja sügelevaks. Sellele võivad tekkida väikesed vesivillid või vesitsevad lõhed.

Selgitage välja võimalikud probleemid

Nahka kahjustavad ained
Nahka võivad kahjustada tolm, lahustid ja teised kemikaalid. Ehitmisel kasutatakse epoksiide ja isotsüanaate (polüuretaantoodetes), mis tekitavad allergiat. Ka paljud ohumärgistuseta materjalid võivad teatud oludes nahaprobleeme põhjustada. Näiteks on üldiselt teada, et naha pikaajaline kokkupuude mineraalõliga võib tekitada ekseemi.

Vt vajadusel ka kemikaale käsitlevat peatükki.
Märg töö
Kui töötate veekindlate kaitsekinnastega või niiskete kätega rohkem kui 1/4 tööajast (umbes kaks tundi päevas), siis on tegemist märja tööga. Suur osa tööga seotud ekseemidest on põhjustatud kinnastega töötamisest.

Probleemide lahendamine

Ükskõik, kas nahaärrituse põhjuseks on töö niiskes keskkonnas, töö allergiat tekitavate ainetega või töö käigus tekkiv tolm, tuleb kokkupuudet ohuteguritega võimalikult palju piirata. Kõigepealt tuleb uurida, kas nahka ärritavad aineid ja protsesse on võimalik asendada ohutute või vähem ohtlikega. Kui see ei ole võimalik, tuleb uurida, kas protsess oleks võimalik isoleerida suletud süsteemina ja kas seda oleks võimalik ventileerida. Viimase võimalusena tuleb kaaluda isikukaitsevahendite, näiteks kaitsekinnaste kasutamist.

Kui töötate kinnastega, tuleb pöörata erilist tähelepanu järgmistele aspektidele.

Terved, puhtad ja kuivad kindad
Sobivad kindad peavad olema seestpoolt terved, puhtad ja kuivad. Neid ei tohi kanda kauem, kui hädavajalik. Kasutada tuleks puuvillaseid aluskindaid.

Puudrita kindad
Kui peate kasutama latekskindaid, peavad need olema ilma puudrita. Sageli saab nende asemel kasutada sünteetilisest kummist kindaid.

Kasutage külma vett
Käsi tuleb pesta jaheda veega ja korralikult kuivatada, kellad ja sõrmused tuleb töö ajaks ära võtta. Puhkepauside ajal ja töö lõppedes tuleb kätele kanda rasvast kreemi. Pidage meeles, et kreem ei asenda kindaid.

Lisateave nahaärrituste kohta

Valik materjalidest, mis käsitlevad tööd ohtlike kemikaalide ja neid sisaldavate materjalidega ning ohtlike kemikaalide kasutamisele kehtestatud piirnorme, on koondatud tööelu portaali keemiliste ohutegurite teemalehele.

Külastusi 3213, sellel kuul 3213

Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks