Avaleht / Valdkonnapõhised juhendmaterjalid / Ehitustööd / Kohtvibratsioon

Kohtvibratsioon

Viimati uuendatud: 19.09.2016


Kui puutute kokku tugeva kohtvibratsiooniga, näiteks kasutades elektri või suruõhuga töötavaid käsitööriistu või juhtides ehitusmasinaid, on oht haigestuda vibratsioonitõppe.

Esimene märk vibratsioonitõvest on sõrmede „surin“ või tundetus. Pikema aja jooksul on oht „valgete sõrmede” väljakujunemiseks. Haigus avaldub hoogudena, mille puhul sõrmed muutuvad valgeks, külmaks ja tundetuks. Haigushoogude tekkimist soodustab madal õhutemperatuur või töövahendi pinnatemperatuur. Kui sõrmed muutuvad tundetuks, on raske teha täpsust nõudvaid töid. „Valged sõrmed” suurendavad seega tööõnnetuste riski.

Selgitage välja võimalikud probleemid

Hinnates vibratsiooniga seotud probleeme, peate üle vaatama kogu töökoha ja tööprotseduuri. Juhul, kui kasutatakse tööriistu või masinaid, mille vibratsioonitugevus on kasutusjuhendi järgi kõrgem kui 2,5 m/s2, tuleb viia läbi täpsem analüüs. Kahjustuste risk sõltub vibratsiooni tugevusest ja kokkupuuteajast. Vibreerivate tööriistadega töötamine võib põhjustada probleeme, kui töötatakse lühemat aega tugevalt vibreerivate tööriistadega ja ka siis, kui töötatakse pikemat aega vähem vibreerivate tööriistadega. Kahjustuste risk on suurem, kui töötate halvasti hooldatud või kulunud tööriistadega.

Vibreerivad tööriistad on näiteks trummellihvimismasinad, ketaslihvijad, taldlihvijad, naelapüstolid, meisel- ja puurvasarad, löökpuurtrellid, nurklihvijad, freesid, vibreerivad ja pöörlevad lihvimismasinad. Paljusid neist tööriistadest hoitakse kahe käega, nii et vibratsioon mõjutab mõlemat kätt.

Probleemide lahendamine

Kui kahtlustate vibratsiooniohtu, tuleb vibratsioonitaset mõõta või hinnata. Täpsemad mõõtmised saab tellida akrediteeritud mõõtelaborilt.

Kus võimalik, tuleb kinni pidada seadusega kehtestatud vibratsiooni meetmete rakendusväärtusest 2,5 m/s2. Piirnormi 5 m/s2 ei tohi mingil tingimusel ületada.

Kui asute vibratsiooni vähendama, tuleks mõelda järgmistele aspektidele.

Tegevuskava
Töötage välja tegevuskava, mille eesmärgiks on vähendada töötajate kokkupuudet vibratsiooniga. Planeerige töö nii, et töötaja puutuks vibratsiooniga kokku võimalikult vähe. Kontrollige tööriistade tehnilist korrasolekut kindlaksmääratud ajavahemike tagant.

Töövõtted ja -seadmed, millega kaasneb väiksem vibratsioon
Kasutage võimalikult madala vibratsioonitasemega töövõtted ja -seadmeid ning hinnake, kas vibratsiooniga kokkupuutumise aega oleks võimalik lühendada.

Juba soetatud masinaid on raske kohandada. Ostke seetõttu edaspidi väikseimat vibratsiooni tekitavad seadmed. Andmed vibratsioonitaseme kohta peavad olema esitatud tarnija antud kasutusjuhendis. Kasutage ventilatsioonitorude, -kanalite ja kaablirennide lõikamiseks nurklihvija asemel plekilõikurit. Kasutage lööktrelliga raiumise asemel teemantpuurimist või -lõikust.

Vibratsiooni vähendavad abivahendid
On olemas mitmesuguseid abivahendeid käsitööriistade ülesriputamiseks, nii et nende juhtimiseks on vaja vaid kerget haaret. See vähendab vibratsioonikahjustuste riski. Need võivad olla näiteks tugijalad, puuristatiivid lagede puurimiseks ja erinevad talid.

Käepidemed ja kindad

Kasutage tööriistu, millel on vibratsiooni summutavad käepidemed. Kaitsekindad võivad summutada kõrgsagedusega vibratsiooni, kuid need vähendavad „valgete sõrmede” kujunemise riski siiski harva. Masinate juhtimine võib muutuda kindaid kasutades aga keerulisemaks.

Lisateave kohtvibratsiooni kohta

Vt tööelu portaali vibratsiooni teemalehte.

Õigusakt: määrus „Töötervishoiu ja tööohutuse nõuded vibratsioonist mõjutatud töökeskkonnale, töökeskkonna vibratsiooni piirnormid ja vibratsiooni mõõtmise kord“.

Külastusi 3875, sellel kuul 3875

Võta ühendust

Teksti suurus

Reavahe suurus

Kontrastsus

Ligipääsetavusest

Tooelu.ee loomisel on peetud silmas, et siin avaldatav info oleks kättesaadav ja kasutatav võimalikult paljudele inimestele.

Loe lisaks